بک لینک چیست؟

بک لینک چیست؟ بک لینک به زبان ساده به یک لینک HTML می گویند که از یک سایتی به سایتی دیگر داده می شود.

برای این “بک لینک” می نامیم چون در پشت آن یک خدمت و یا یک هدف بازاریابی خاصی نهفته است که این اهداف پیچیدگی های زیادی را بوجود می آورد که به سادگی نمی توان با آن برخورد کرد.

اگر شما سایتی را می بینید که در گوگل بازدید زیادی دارد و در بسیاری از نتایج جستجوها دیده می شود مطمئنا در بسیاری از سایت های معتبر و قدرتمند دارای لینک های باکیفیتی است که به آن اعتبار می بخشد و گوگل هم دنبال همین گونه سایت ها می گردد و میخواهد نتایجی را که نمایش می دهد بالاترین کیفیت را داشته باشد .

هدف بک لینک ها چیست

هدف-بک-لینک-چیست

بک لینک های از گذشته تا کنون یکی از اصلی ترین معیارهای گوگل برای رتبه بندی (page’s ranking) به وبسایت ها بود است هرچند که در سال های گذشته قوانین سفت و سختی را برای آنها اعمال می کند و با این کار می خواهد بک لینک های واقعی را از بک لینک های بی کیفیت و جعلی تشخیص دهد.

در ابتدا کار ربات های گوگل ساده بود،تعداد بک لینک های یک سایت را شمارش می کرد و سایتی که بیشتر تعداد بک لینک را داشت در نتایج خود در رتبه بالاتری قرار می داد که این سیستم بصورت فزاینده ای باعث بوجود آمدن لینک های هرز(Spam) در سایت ها شد. ولی در ادامه به سرعت پیشرفت کرد و طی چند سال گذشته تا کنون ربات های پیشرفته تری را ارائه کرد که ساخت بک لینک را با چالشهای فراوانی روبرو می کند.

امروزه دیگر شرایط فرق کرده و بالا آمدن در نتایج گوگل به شرایط بسیار بیشتری بجز تعداد بک لینک های سایت بستگی دارد.ما ارتباط با سایتهای معتبر و با کیفیت بالا هنوز چیزی است که می تواند به افزایش قابل توجهی در رتبه صفحه کمک کند. حالا گوگل با استفاده از ربات های اتوماتیک و حتی بررسی دستی توسط افراد واقعی سعی دارد تا میزان تخصص و اعتبار سایت ها در حوزه فعالیت خودشان را تعیین کند.

what-is-a-backlink

حالا دیگر نمی توان گفت که واقعا دلیل اصلی رتبه دادن به سایت ها توسط گوگل چیست و این این یک راز برای گوگل است تا یک قدم از سئو کاران کلاه سیاه(Black hat SEO) جلوتر باشد.اما کیفیت محتوا ، استفاده از نویسندگان دارای اعتبار ، استفاده از سایت های مرجع و معتبر ، کیفیت بالای ساختار سایت (Site structure) و همچنین موضوع مورد بحث ما یعنی داشتن لینک های معتبر از سایت های شناخته شده می تواند به بهبود بخشیدن رتبه ما در گوگل کمک شایانی کند.

مزیت بک لینک ها چیست

اگر بخواهیم بطور خلاصه بگوییم،گوگل سایت هایی را که در آن از لینک هایی استفاده شده که می تواند به تجربه کاربری (User Experience) کاربر بیفزاید را دوست دارد و به آنها رتبه می دهد.

تاثر-بک-لینک-در-سئو

مانند لینکی که ما در جمله قبلی به یک مبنع (reference) دادیم.این لینک چند مشخصه داشت که می تواند رتبه آن منبع را بهبود بخشد:

شرایط یک بک لینک خوب

  1. از یک سایت معتبر داده شده بود
  2. در یک موضوع مرتبط داده شده بود
  3. با یک کلمه کلیدی مناسب ایجاد شده بود
  4. غیر اخلاقی و فریب دهنده نبود
  5. کمک میکند تا مطلب برای کاربر مفیدتر و معلوم تر شود
  6. بک لینک ارگانیک و واقعی است

و چند مزیت دیگر که باعث می شود این لینک یک مزیت برای آن پیج باشد.

در طرف دیگر یعنی سایت ما به عنوان یک سایت ارزشمند شناخته می شود که به کاربر لینک های ارزشمندی را ارائه می دهد.اگر گوگل چنین سایت ای را مشاهده کند،بطور اتوماتیک قدرت و ارزش بیشتری به آن می دهد.

از چه بک لینک هایی اجتناب کنیم

همانطور که لینک های با کیفیت می توانند رتبه بندی سایت را بهبود بخشد، لینک های نامناسب می توانند به آن آسیب برسانند.

Google Penalties

گوگل بطور فعال تلاش می کند تا با سیستم ها و وضع قوانین مختلف (Google Penalties) با لینک های جعلی و غیر ارگانیک مبارزه کند.یکی از چالش هایی که گوگل در حال حاضر با آن مواجه است شرکت هایی است که با داشتن چند سایت بی کیفیت و نامطلوب در آنها برای مشترین خود شروع به لینک سازی(Link Building) و فروختن بک لینک ها در وسعت زیاد و بصورت غیر استاندارد می کنند.

در ابتدا ممکن است این لینک ها و وبسایت ها شناسایی نشوند ولی نهایتا وقتی که شناسایی شوند شدیدا جریمه خواهند شد و تمامی لینک هایی که به دیگر وبسایت ها داده اند بی اثر می شود و رتبه بندی آنها دچار تنزل شدید می شود.

مورد دیگری که ارزش آن را دارد که درباره آن بداند، استفاده از لینک های آموزشی است یا  edu link است. هرچند این بک لینک ها ارزش بسیار بالایی دارند و به دلیل اینکه از یک سایت آموزشی داده شده اند (مخصوصا اگر یک وبسایت معتبر باشد) و کمک بسیار شایانی به وبسایت لینک شده می کنند ولی باید در استفاده از آنها بسیار وسواس بخرج داد.

اگر گوگل با توجه به معیارهای خودش تشخیص دهد که این لینک خریداری شده و یا نمی توان به آن استناد کرد آن را نادیده می گیرد ویا وبسایت لینک شده را برای مدت زمان زیادی در جریمه قرار خواهد داد.

استفاده از ای دی یو لینک ها یکی از محبوب ترین حقه های  سئو کاران است به دلیل قدرت فراوانی که داد ولی بتازگی گوگل محدودیت های فراوانی برای آنها قرار داده است و بررسی های زیادی روی اینگونه لینک ها انجام می دهد. اگر شما یک سایت آموزشی دارید در دادن لینک به دیگر سایت ها توجه کنید چون جریمه ها می تواند شامل حال شما هم بشود.

این اعمال جریمه ها نسبت به بک لینک از سایت های بی کیفیت منجر به سوء استفاده رقبا می گردد و آنها با ایجاد وبسایت های بی کیفیت و اسپم اقدام به لینک دهی به سایت شما در آنها می کنند.اما جای نگرانی نیست چون گوگل این امکان را فراهم آورده تا صاحبان وبسایت ها بتوانند لینک هایی که به وبسایت شان داده شده است را ببینند و آنها را مدیریت کنند و بدون نگرانی تصمیم به رد کردن یک پیوند کنند. این کار از طریق ابزار کنسول جستجوی گوگل (Search Console) بصورت رایگان قابل انجام است.

در نهایت می توان گفت که لینک سازی قانونی در هر تعداد و هر راهی می تواند ارزشمند باشد بشرطی که پشتوانه آن یک محتوانی ارزشمند و معتبر باشد.کیفیت در نوشته شده نشان دهنده تخصص در یک موضوع است و هر کسی در هرجایی می تواند شروع به جذب لینک های قانونی و ارگانیک کند و به ارزش افزایی در میحط نت بپردازد.

استخدام نویسندگان محتوای حرفه ای ارزان ترین، امن ترین و ساده ترین راه برای به دست آوردن محتوای منحصر به فرد،سفارشی و با کیفیت است.

پلت فرم ایجاد محتوا یکتا لینک برای شما می تواند ابزار بسیار عالی برای حل نیازهای هر کسب و کار و پیشرفت در آن زمینه باشد.

برای جستجو، اینجا بنویسید...