رپورتاژ آگهی چیست؟

بسیاری از ما در وبگردی های خود به جملاتی مثل “رپورتاژ آگهی” یا “ارسال رایگان رپورتاژ” یا “رپورتاژ در سایت های معتبر” و یا “خرید رپورتاژ آگهی” در سایت های مختلف برخورد می کنیم و گاها دنبال این سوال رفته ایم که واقعا رپورتاژ آگهی چست و چگونه میتوان یا رپورتاژ ارسال کرد.

رپورتاژ یا ریپورتاژ و یا حتی رپرتاژ و به اصطلاح انگلیسی ( advertorial ) یک کلمه کامپوزیتی است که از واژه های انگلیسی (advertisement)«تبلیغات» و (editorial)«سرمقاله» تشکیل شده است که بطور قطع میتوان رپورتاژ را به “تبلیغات در قالب مقاله“معنی کرد. این اصطلاح برای اولین بار در سال ۱۹۴۵ به ادبیات انتقادی رسانه‌ها اضافه شد.

بزرگترین مزیت این نوع مقاله در این است که اغلب تفاوتی با یک مقاله عادی ندارد و کاربر نمی تواند تشخیص دهد که در این مطلب یک هدف بازاریابی و یا تبلیغاتی نهفته است و به مطالعه آن می پردازد.و وقتی که بطور مناسبی از آن استفاده شود می تواند به بهترین نحو به معرفی یک خدمت،یک شرکت یا یک کالا و یا حتی یک شخص تبدیل گردد.

امروزه این گونه مقالات در روزنامه ها و مجله ها تابع قوانین و مقررات زیادی هست و آنها نمی توانند هرچقدر که می خواهند و یا هر مطلبی که می خواهند را بصورت رپورتاژ به چاپ برسانند.

در سال های اخیر ریپرتاژ در تمامی بخش ها روزنامه ها ، مجلات ، نشریه ها و رادیو و تلویزیون رخنه کرده و به دلیل درآمد بالایی که از این بخش حاصل می شود روز به روز در حال گسترش است.البته قوانینی که برای این نوع مقاله تبلیغاتی در این سال ها وضع شده به مخاطبان بیشتر کمک می کند تا آنها بتوانند آن برنامه یا مقاله را به عنوان یک رپورتاژ شناسایی کنند.

what-is-a-reportage

مزیت رپورتاژ آگهی چیست

یک نوع دیگر رپورتاژ این است که محتوای مقاله تبلیغاتی خودمان را در فضای مجازی و در وبسایت ها و با پرداخت هزینه آن انتشار دهیم و دیجیتالی شدن در این میان کمک کرده که تبلیغات دهندگان آسانتر بتوانند شرکت،کالا و یا محصول برجسته خودشان را بازاریابی کنند.

مزیت رپورتاژ در اینترنت بیشتر به این خاطر است که اغلب این مقالات آگاهی دهنده هستند و بیشتر به یک مشارکت در معرفی یک محصول یا خدمت شبیح هستند تا یک متن صرفا تبلیغاتی که همین موضوع کمک می کند تا مخاطب بیشتر به آن موضوع رغبت نشان دهد و به خواندن مقاله بپردازد.

چالش های رپورتاژ آگهی در فضای مجازی

به هرحال اشکالاتی هم می تواند در این نوع مقالات به وجود آید،تبلیغ گنندگان نباید تلاش کنند که با نوشتن مطالب دروغ و غیر واقعی مخاطبان خود را فریب دهند و صرفا بخاطر اهداف تبلیغاتی که دارد انجام می شود مقاله ای ر بصورت یک طرفه و حاوی اطلاعات نادرست را انتشار دهند و باید به این موضوع هم توجه کنند که وبسایت آنها یک رسالتی و تعهدی نسبت به کابران خود دارد و آن هم بالا بردن سطح آگاهی و دانش مخاطبان خود است و باید تا جای ممکن مقالات و مطالبی را که انتشار می دهند درست و به واقعیت نزدیک باشد.و باید برچسب هایی مانند ‘تبلیغات‘، ‘پست تبلیغاتی‘ یا ‘لینک حمایت شده‘ را برای روشن شدن هدف مقاله خود داشته باشد.

رپورتاژ-آگهی-چیست

رپورتاژ آگهی باید چگونه باشد ?

1-واقعی باشد

اگر یک شرکت می خواهد در فضای مجازی برای یک محصول خود تبلیغی ارائه دهد و از مزایای محصول خود در آن بگوید،باید با دادن اطلاعات کامل و درست و به دور از افراطی گری و دروغ و استفاده از کلمات و جملات تاثیر گذار و نشان دادن برتری های محصول خود،خوانندگان را متقاعد کند که محصولی که معرفی می کند همان چیزی است که آنها بدنبالش هستند.

همچنیم داشتن منبع در یک ریپرتاژ آگهی خیلی میتواند به اعتبار مطلب شما کمک کند.

2-رپورتاژ باید هدایت کننده باشد

رپورتاژ آگهی می تواند بهترین گزینه برای تبلیغ یک محصول،خدمت و یا یک سیت باشد و یک راه عالی برای هدایت ترافیک بیشتر به سایت و افزایش کسب و کار شما باشد ولی باید دقت کنید که باید دارای لینک ها و ارتباطات درست و بجا در مطلب باشد تا بیننده بتواند با استفاده از آنها به سایت یا محصول مورد نظر شما دست یابد.بارها پیش آمده که یک شرکت با پرداخت هزینه های زیاد و ارسال رپورتاژ های فراوان در سطح اینترنت به تبلیغات پرداخته اما به دلیل استفاده نکردن از لینک های درست نتوانسته بازده خوبی داشته باشد.

3-برای موتورهای جستجو طراحی شده باشد

اگر شما وبسایتی دارید و میخواید از طریق ارسال رپورتاژ به افزایش ترافیک و بازدید خود کمک کنید مقاله تبلیغاتی شما باید برای متورهای جستجو بهینه سازی شده باشد به این معنا که مقاله تبلیغاتی شما باید حاوی کلمات کلیدی مناسب با لینک های فالو(follow links) و نوفالو (no follow link) هدفمند و برنامه ریزی شده و با تعداد محدود و معین باشد تا بتواند به افزایش رتبه شما در مونور های جستجو بخصوص گوگل کمک کند.

برای این کار پیشنهاد می کنیم بعد از بررسی و نیازسنجی وبسایت خودتان با استفاده از ابزارهایی مانند Google’s AdWords tool به کشف کلمات کلیدی مورد هدف خود بپردازید.

4- هدف ریپرتاژ باید واقع گرایانه باشد

یکی از مشکلات وبمستران تازه کار و خوش بین این است که به سمت کلمات کلیدی بسیار گسترده وگران قیمت که در اصطلاح به آنها کلمات سرمنشع (head) می گوییم می روند و از آنها در رپورتاژ های خود استفاده می کنند. مهم است به یاد داشته باشید که لزوما نباید به دنبال کلمات کلیدی پر ترافیکی که نیاز به پشتوانه زیادی است باشید،چون این تلاش شما اغلب کم فایده و یا بی فایده خواهد بود.

معمولا سعی کنید به دنبال کلماتی باشید که اولا مرتبط با موضوع شما باشد ثانیا گرفتن ترافیک در آنها آسان تر باشد و همچنین مشتریان شما به دنبال آن هستند.

لندینگ-پیج-در-رپورتاژ

5-یک صفحه فرود (Landing Page) ایجاد کنید

در یک رپورتاژ خوب مهم است که شما کاربران خود را صرفا به صفحه اصلی خود هدایت نکنید و در اصطلاح چند صفحه فرود یا صفحه اصلی یا همان (Landing Page) داشته باشید این ممکن است به نظر غیر قابل درک باشد اما سه دلیل بسیار خوبی برای استفاده از این استراتژی وجود دارد:

1-صفحات فرود اجازه می دهد که شما پیام خود را برای بازدیدکنندگان ورودی سفارشی کنید. این به این معنی است که شما می توانید پیامی را که با تبلیغات خود آغاز کرده اید ادامه دهید، که یک تجربه ی منسجم را ایجاد می کند.

2-این صفحه های فرود سفارشی به شما امکان می دهد تا بازدیدکنندگان خود را به سوی یکسری اقدامات خاص مانند بازدید از یک کتاب خاص تشویق کنید.

3-صفحات فرود باعث می شود ردیابی بازدید کنندگان شما بسیار آسان باشد. این موضوع شاید مهمترین دلیل استفاده از چند پیج اصلی در رپورتاژها باشد.

رپورتاژ آگهی در وبسایت ها

همیشه این سوال مطرح است که “کجا سفارش رپورتاژ بدهیم” یا “بهترین وبسایت برای رپورتاژ آگهی کدام است” باید بگویم که پاسخ به این گونه سوالات به عوامل و شرایط زیادی مثل میزان بودجه شما،هدف رپورتاژ،شرایط وبسایت یا شرکت شما و خیلی مسائل دیگر بستگی دارد علاوه بر این مسائل وبسایتی که می خواهید در آن سفارش رپورتاژ دهید باید شرایط زیر را داشته باشد

1-مهمترین اصل این است که آن وبسایت باید توسط گوگل به عنوان یک وبسایت معتبر شناخته شده باشد.جریمه و یا در اصطلاح پنالتی Google penalty نشده باشد.شناخت اینگونه سایت ها هم بسیار ساده است و با دیدن آمارها و ربته آن سایت قابل تشخیص است.

2-جنبه بصری خوبی داشته باشد و از لحاظ طراحی در سطح خوبی باشد تا به بهتر دیده شدن رپورتاژ شما کمک کند.

3-با وبسایت شما هم موضوع باشد. مثلا در یک وبسایت لوازم آرایشی نمی توان تبلیغات شیرآلات صنعتی داد چون مخاطبان آن وبسایت برای افزایش اطلاعات خود در زمینه لوله کشی وارد آن سایت نشده اند! بخاطر همین رپورتاژ شما با شکست مواجه خواهد شد و این کار عاقلانه ای نیست.

4-وبسایت تبلیغ دهنده شما باید یک وبسایت بروز باشد و مطالب آن بطور مرتب بروز شوند و همچنین نباید مطالبشان اسپم (Spam) باشند.

5-آن وبسایت نباید صرفا برای مقاصد تبلیغاتی فعالیت کند چون اینگونه وبسایت ها لینک های خروجی شان دارای اعتبار پایینی خواهد بود.

6-رتبه سایت تبلیغ دهنده نیز در بازخورد رپورتاژ شما بسیار تاثیر خواهد داشت و این موضوع به میزان بودجه شما هم خیلی بستگی دارد چون وبسایت های با رتبه بالا مبالغ زیادی بابت تبلیغات از شما خواهند گرفت

7-مکان نمایش پست تبلیغاتی شما باید در مکان مناسبی باشد و لینک منبع آن نیز باید کاملا در دسترس و قابل شناسایی باشد.

8-دائمی بودن یا نبودن رپورتاژ هم بستگی به بازخورد مطلب شما دارد و منطقی ست که تا زمانی که مطلب شما بازدید دارد نباید آن مطلب از صفحه بازدیدکننده حذف گردد.

و بسیاری نکات دیگر که در مقالات بعدی به آن خواهیم پرداخت.

رپورتاژ در شبکه های اجتماعی

در حالی که تبلیغات در وب سایت ها و رسانه ها در یک محیط محدودتری هستند تبلیغات در صفحات اجتماعی در طول چند سال اخیر به شدت افزایش یافته است و مدیران روی به ارسال رپورتاژ در شبکه های اجتماعی آورده اند.جایی که در آنجا آزادانه می توانند شرکت خود را تبلیغ کنند ترافیک جذب کنند و محصول بفروشند و درمنظر عموم قرار بگیرند و بخاطر فضای تعاملی بیشتری که در این محیط ها وجود دارد حتی می توانند بازده بهتری هم داشته باشند.

این تبلیغات هم می تواند ترکیبی از عناصر متن و عکس و یا ویدئو باشد و بر اساس تنظیمات کاربر، جمعیت و موقعیت مکانی هدف قرار می گیرند.هرچند شبکه های اجتماعی هم بخاطر گستردگی زیادی که دارند مشکلاتی را می توانند بوجود بیاورند ولی درکل بسته به نوع کسب و کار شما، شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک،اینستاگرام،لینکدین و شبکه های ویدئویی مثل یوتیوب می توانند گزینه های معتبری برای ارسال رپوتاژ باشند.

نتیجه گیری و بیان یکسری نکات

رپورتاژ اگر بصورت مناسب استفاده می تواند ابزار بازاریابی بسیار موثری باشد. مقالات تبلیغاتی اغلب می تواند تاثیر قابل توجهی داشته باشد – به ویژه در اینترنت، جایی که تمایز بین یک مقاله عادی و یک مقاله تبلیغاتی اغلب دشوار است.

این بدان معنی نیست که شما از امروز هرچه پول دارید صرف خریدن رپورتاژ کنید و شما باید بدانید که ارسال رپورتاژ تبلیغاتی و مدیریت و هدفمند سازی آنها کار دشواری است و نیاز به تخصص و مهارت زیادی در زمینه بهینه سازی سایت و نیازسنجی آن دارد و باید با احتیاط استفاده شود.

این موضوع از یک طرف برای تبلیغ کنندگان می توانند به مشکلات و برخی از پیامدهای ناخوشایند منجر شوند؛ و از طرف دیگر برای تبلیغ دهندگان.انتخاب نادرست،افراط و بی تجربگی هر طرف میتواند به افت کیفیت سایت،شبکه و خدماتشان منجر شود.

تنظیم بودجه و برنامه برای طولانی مدت

ارسال رپورتاژ کاری نیست که شما برای مدتی انجام می دهید. انتظار داشته باشید در یک یا دو هفته تمام شود و نتیجه حاصل شود،بلکه برای رسیدن به بهترین نتیجه، باید وقت بگذارید بازخوردها را بررسی نمایید اطلاعات ود را بروز کنید تا در مسیر پیشرفت باشید.بیشتر سعی کنید وقت و بودجه خود را برای یک مطالعه جدی اختصاص دهید تا آگاهانه دراین راه قدم بردارید.

رپورتاژ آگهی یک راه حل سریع نیست، بلکه نیاز به صبر و توجه دارد.

برای جستجو، اینجا بنویسید...