آموزش کامل اصول لینک سازی سئو شده و حرفه ای به همراه تکنیک ها و ابزارها

آموزش اصول لینک سازی سئو شده و به همراه تکنیک ها و ابزارهای این کار

ما در این مقاله به این سوال اساس شما پاسخ می دهیم :

آیا من اصول لینک سازی سئو شده را رعایت می کنم؟

در واقع باید گفت لینک ها ستون فقرات دنیای وب هستند اما نمی توان تمامی لینک ها را یکسان و با یک نیت درنظر گرفت. در حالی که پیوندهای درست می توانند شهرت و پیشرفت شما را بهبود بخشند، لینک های اشتباه می توانند به آن خدشه وارد کنند و بازگرداندن و جبران آن خطاها ممکن است زمان زیادی طول بکشد.

در این مقاله سئو، ما سعی می کنیم به اصول و تکنیک های لینک سازی سئو شده بپردازیم و آن را از آغاز تا پایان توضیح دهیم بصورتی که در پایان این آموزش، شما قادر خواهید بود که با بکارگیری ترفندهای جدید و مثال های ارائه شده، یک  استراتژی موفق برای ساخت لینک در سایت خود را ایجاد کنید که ترافیک سایت را افزایش داده و خرید و فروش شما را تقویت بخشد.

لینک سازی چیست؟

ساخت لینک برای سئو به معنی ایجادیک پیوند از سایت های دیگر به سایت شماست. لینک ها یکی از برترین فاکتورهای رتبه بندی سئو هستند و گوگل از آن ها برای ارزیابی اعتبار و ارتباط سایت شما با موارد جستجویی کاربران خود استفاده می کند.

ساخت لینک برای سئو چگونه است؟ خب، برای لینک سازی و خرید بک لینک اصلا عجله نکنید چراکه شما به یک استراتژی نیاز دارید والا لینک سازی بی هدف هیچ کمکی به سئو و بهینه سازی سایت شما نمی کند!

دو نوع لینک برای ساختن وجود دارند

 • اول، لینک های کسب شده(earned links) که لینک هایی هستند که منابع خارجی به شما ارجاع می دهند.
 • دوم، لینک های ایجاد شده(created links)، همانند لینک هایی که در محتوا یا بیو خود در شبکه های اجتماعی تهیه می کنید یا وقتی که از استراتژی های لینک سازی در وبلاگ مهمان استفاده می نمایید.

1.دلایل اهمیت لینک سازی اصولی و سئو شده؟

دو دلیل اصلی وجود دارد که چرا ساخت لینک سئو شده مهم است:

 1. ربات های گوگل محتوا را با پیروی از لینک ها کشف می کنند. بدون هیچ لینکی، ممکن است محتوای شما هرگز توسط گوگل پیدا نشود.
 2. لینک ها یکی از مهم ترین فاکتورهای رتبه بندی سئو هستند. هرچه لینک هایی با کیفیت بالاتر به دست آورید، رتبه بندی محتوای شما بالاتر خواهد بود.

منظور ما از کیفیت بالا چیست؟ بیایید نگاهی به چگونگی تعیین آن توسط گوگل بیاندازیم.

 

2.نقش اعتبار لینک در سئو خارجی (link authority)

یک لینک معتبر لینکی است که از سایتی برگرفته شود که مخاطبان، بازدیدکنندگان و گوگل به آن اعتماد دارند. این وقتی محتمل است که آن ها به طور مستمر محتوایی با کیفیت بالا، به خوبی پژوهش شده و قابل اثبات را منتشر می کنند که لینک های ورودی از سوی سایت های دیگر با کیفیت بالا را به خود جلب می نماید. مردم نیز به احتمال زیاد با اینگونه محتوا ارتباط برقرار می کنند.

همچنین ممکن است به جای اعتبار لینک عبارت لینک جویس (link juice) را شنیده باشید. لینک جویس به ارزشی اشاره دارد که از طریق لینک هایی انتقال می یابد که یک سایت محتوای شما را انتشار دهد و لینک شما را منبع قرار دهد، یک سایت معتبر و با کیفیت بالا تعداد بیشماری لینک جویس دارد که از طریق لینک هایش اعتبار می یابد و به آن صفحات لینک شده کمک می کند تا رتبه بالاتری دست یابند.

در مقابل، همانطور که مشاهده خواهید کرد، لینک های کم کیفیت از سایت هایی می آیند که قابل اعتماد نیستند و حتی ممکن است در تلاش برای دستکاری رتبه بندی جستجو باشند(سئو منفی). لینک هایی از سایت های کم کیفیت می توانند به رتبه بندی شما آسیب زنند.

3.مهم ترین لینک ها برای سئو چه هستند؟

سه نوع لینک وجود دارد که برای ساخت لینک سئو شده مهم هستند:

 • لینک های داخلی. لینک هایی که در سایت شما به خود محتوای سایتتان ارجاع داده می شوند.
 • لینک های خارجی. لینک هایی از سایت شما به سایت های دیگر اشاره دارد.
 • لینک های ورودی که بک لینک نیز نامیده می شوند و لینک هایی از سایت های دیگر به سایت شما هستند.

همچنین می توان لینک ها را به صورت زیر طبقه بندی کرد:

 • Do follow، لینک های معمولی هستند که اعتبار لینک و رتبه بندی سئو را به سایت های هدف انتقال می دهند.
 • No follow، لینکدهایی که با کد HTML نشانه گذاری شده اند تا بیان کنند که صاحب سایت نمی خواهد اعتبار لینک و رتبه بندی آن به سایت های هدف انتقال یابد.

در اینجا نمونه هایی از بک لینک های نشان داده شده بر Ahrefs را مشاهده می کنید:

(عکس)

لینک سازی سئو یعنی داشتن یک پروفایل لینک متعادل و متشکل از تمامی انواع لینک های بالا.

4.پیش از ساخت لینک ها چه باید کرد؟

پیش از شروع به ساخت لینک برای سایت خود، باید اول به فکر تولید محتوای عالی عالی باشید به چه دلیل؟، به این دلیل که ما نباید بگذاریم کاربرانی که در نتایج گوگل روی لینک ما کلیک می کنند به سرعت بازگردند چون مطلب ما بدردشان نخورده و ناامید شده اند. به این اتفاق در اصطلاح (pogosticking) می گویند و قطعا به رتبه بندی موتور جستجوی شما لطمه وارد می کند.

تمام سعی خود را بکنید تا محتوایی تولید کنید که مرتبط، ارزشمند و قابل اعتماد هستند . اینگونه مقالات به گوگل و هم به بازدیدکنندگان شما کمک خواهد کرد.شک نکنید!

برای موفق شدن در این کار چکار باید کرد؟

 • یک استراتژی بازاریابی محتوا ایجاد کنید.
 • عنوان ها و توضیحات کوتاه جذاب و گیرا برای موتورهای جستجو و درخواست جستجوکنندگان بنویسید.
 • کلمات کلیدی محتوای خود را بهینه کنید تا افراد به راحتی آن ها را در نتایج جستجو بیابند.
 • قوانین کپی رایت را رعایت کنید!!!
 • از تصاویر جذاب به منظور به تصویر کشیدن محتوا استفاده کنید، تصاویر نیز در موتورهای جستجو فهرست می شوند و می توانند برای ساخت لینک مورد استفاده قرار گیرند.

شما همچنین می توانید از چک لیستها، نمودارهای آماری، کتاب های الکترونیکی و منابع دیگر استفاده کنید و جلب توجه را در استراتژی محتوایی خود بکار برید. اگر آن ها ارزشمند باشند، افراد به آن ها لینک می زنند.

5.چگونه ارزش لینک ها را بررسی کنیم؟

یکی از مهمترین کارها و پر اهمیت ترین کارها در اصول لینک سازی سئو شده؛ چک کردن این است که چه کسی به شما پیوند زده است و آیا آن لینک ها مفید هستند یا می توانند در رتبه بندی سئو به شما لطمه وارد کنند.

یک روش ساده برای انجام این کار، راه اندازی پروژه ی SEMrush برای وبسایت و سپس استفاده از ابزار حسابرسی سایت در آن است. این وبسایت معروف به راحتی لینک های ورودی را ردیابی کرده و شما را از وجود لینک های مضر مطلع خواهد کرد.

(عکس)

برخی از وب مسترها از این اطلاعات برای ایمیل زدن به صاحبان سایت و درخواست مودبانه برای حذف لینک استفاده می کنند ولی اکثرا جواب نمی دهد!!. و بیشتر وبمستران از ابزار Disavow کردن لینک های گوگل برای رسیدن به نتیجه ی مشابه استفاده می کنند.البته گوگل خود در هنگام استفاده از این ابزار اخطارهایی می دهد.

(عکس)

disavow هم ابزاری نیست که هر روز بروید و از آن استفاده کنید و باید در استفاده از آن بسیار دقت داشت و حدالمقدور کار را به دست یک سئوکار حرفه ای سپرد.

تنها وقتی از آن استفاده کنید که تعداد زیادی لینک های اسپم به سایت شما لینک شده باشند. در غیراینصورت، احتمالاً گوگل به اندازه ی کافی هوشمند است که بداند کدام لینک ها را نادیده بگیرد.

حال، نگاهی به برخی از تکنیک ها و استراتژی­های ساخت لینک می اندازیم.

اصول ساخت لینک سئو شده: لینک های داخلی

خب راجب لینک های ورودی (inbound) و لینک های خارجی(external links) صحبت کردیم اما شاید تا ایجای کار این سوال در ذخن شما پیش آمده باشد که “در مورد لینک های داخل سایت چطور؟ و چکار باید کرد؟”

همانطور که بحث شد داشتن ساختار لینک داخلی خوب برای سئو بسیار مهم است. این کار نه تنها به بازدیدکنندگان در حرکت داخل سایت و یافتن محتوای جدید کمک می کند بلکه لینک سازی داخلی بسیار به ربات های موتورهای جستجو در شناخت و ایندکس کردن محتوای سایت شما نیز کمک می کند و همین کارکرد است که لینک شما را در موتورهای جستجو به نمایش در خواهد آورد.

دو روش اصلی برای ساخت یک پروفایل لینک داخلی خوب وجود دارد:

 1. در زمان انتشار یک بخش محتوایی جدید، همواره لینک های داخلی مرتبط را در محتوای خود بیاورید.
 2. به صورت منظم(هفتگی یا ماهانه خوب است) محتوای قدیمی خود را برای افزودن لینک به محتوای جدیدتر به روزرسانی کنید.

این به خوانندگان و گوگل اجازه می دهد تا دریابند که محتوای شما چگونه به هم مرتبط است.

برای اطمینان حاصل کردن از این که گوگل لینک های شما را پیدا می کند، می توانید یک نقشه سایت در کونسول جستجوی گوگل بارگذاری کنید. برای انجام این کار از ابزار Add/Test Sitemap استفاده کنید.

(عکس)

وبسایت ها و پلاگین های زیادی هستند که شما می توانید از آنها برای ساخت دقیق نقشه سایت خود از آنها استفاده کنید.

(عکس)

یکی از پلاگین های معروف در وردپرس Yoast SEO می باشد که بسیار دقیق و کامل برای شما این کار را انجام خواهد داد.

(عکس)

همچنین یافتن و اصلاح لینک های شکسته نیز حائز اهمیت است. این کار را می توانید با استفاده از Dr.Link Check انجام دهید که تا 1000 URL را به صورت رایگان برای شما چک می کند. اگر از وردپرس استفاده می کنید، پلاگین  Broken Link Checker نیز پیشنهاد می شود همین کار را به صورت رایگان برای شما انجام می دهد و روشی ساده برای اصلاح لینک های شکسته است. اگرچه باید هشیار باشید که این پلاگین سایت شما را کند می کند.

حال که به لینک های داخلی پرداختیم، نگاهی می اندازیم به چگونگی به دست آوردن لینک های خارجی و لینک های ورودی.

6.چگونگی ساخت لینک با بررسی ها (Reviews)

بررسی ها روش دیگر برای ساخت لینک هایی از منابع معتبر هستند زیرا وبسایت های بررسی کننده بیشتر مواقع لینک سایت بررسی کننده را در بررسی خود قرار می دهند. اگر یک محصول یا خدمات جدید دارید، از برخی از این سایت ها بخواهید که آن را امتحان کرده و بررسی نمایند. اگر حتی تعداد کمی از آنها بپذیرند و بررسی سایت یا محصول شما را انجام داده و آن را دوست داشته باشند، شما لینک های جدید و خوبی را دریافت کرده اید.

7.چگونگی احیای فرصت های لینک سازی از دست رفته

این کار یعنی پیدا کردن مکان هایی که در آن در مورد مقاله یا محصول یا برند شما صحبت شده اما به شما لینک داده نشده. شما می توانید بصورت دستی و با سرچ گوگل نیز تعدادی از این مکان ها را با صرف زمان پیدا کنید و همچنین می توانید با استفاده از ابزار های آنلاینی مثل Buzzsumo استفاده کنید و بصورت خودکار و پیشرفته این مکان ها را پیدا کنید.البته این سایت در کشور ما به دلیل پاره ای از مشکلات مثل بسیاری از سایت های دیگر فیلتر می باشد که البته رایگان هم نیست!. این سایت همچنین حوزه ی اعتبار سایت لینک را اعلام می کند که به شما در ارزیابی ارزش لینک برای تلاش های سئو کمک می نماید.

(عکس)

به محض یافتن لینک های از دست رفته، با صاحبان سایت تماس برقرار کنید و آن ها را تشویق کنید تا به شما لینک بزنند.اطلاعات وبسایت ها در بیشتر مواقع در قسمت تماس با آنها قرار گرفته است.اگر آن را پیدا نکردید می توانید از گوگل کمک بگیرید و البته، می توانید از طریق حساب های آنها در صفحات اجتماعی نیز به آن ها دسترسی یابید.

8.ساخت لینک برای سئو: شناسایی فرصت های لینک سازی

برخی افراد از انواع دیگر ساخت لینک استفاده می کنند که یکی از آنها یافتن محتوایی که لینکشان با آن متناسب است و رسیدن به صاحبان سایت. روند این چنین است:

در ابتدا، به دنبال محتوایی مرتبط با محتوای لینکسازی خود بگردید. ساده ترین روش برای انجام این کار استفاده از موتور جستجوی گوگل است. سپس اعتبار سایت مورد نظر را چک کنید تا اطمینان حاصل کنید که بک لینک گرفتن از آن سایت موجب بهبود اعتبار سایت شما خواهد شد. این را می توانید با ابزار های مختلفی مثل Moz و قسمت Open Site Explorer بررسی کنید.

بررسی اعتبار سایت به وسیله Mozسپس، جزئیات تماس با صاحبان سایت مورد نظر را برای ارتباط با آنها بیابید.

ایمیل را با توجه به این که منابع شما متناسب با محتوای آن ها است، بنویسید و از آن ها بخواهید که به مقاله شما لینک داشته باشند. اگر آن چه که ارائه می دهید ارزش واقعی برای خوانندگان سایت موردنظر داشته باشد، صاحب سایت ممکن است آن را مد نظر قرار دهد.

9.استفاده از لینک های شکسته برای بهبود سئو

یکی دیگر از کارهایی که می توانید انجام دید یک تکنیک جالب و کارآمد است که خیلی از وبمستران به آن توجه نمی کنند و آن تکنیک ساخت لینک به وسیله لینک شکسته (broken link building) است.

ساخت لینک شکسته چیست؟ شناسایی لینک های شکسته بر روی دیگر سایت ­ها (از جمله وبسایت های رقیب و سایت های خبری)، و ارائه ­ی منابع مرتبط با آن موضوع به صاحبان سایت موردنظر برای بازیابی و اصلاح لینک شکسته آنها .شاید در ابتدا این کار خیلی سخت به نظر برسد ولی Search Engine Land یک روش آسان برای یافتن این موارد است:

 • وبسایت مورد نظر را در Ahrefs تایپ کنید
 • به منوی  Backlinks » Broken بروید
 • اطلاعات بدست آمده را دانلود کنید
 • لینک هایی که می خواهید و می توانید بدست آورید هدف گذاری کرده و دست یابید!

بدست آوردن لینک های شکسته در ahrefs

10.استفاده از وبلاگ نویسی مهمان برای ساخت لینک معتبر

یکی از موثرترین انواع ساخت لینک، وبلاگ نویسی مهمان (پست مهمان) است.ترفند وبلاگ نویسی مهمان (Guest Blogging) به خوبی کار می کند زیرا شما با انتشار مقاله خود سایت های مهمان ارزشی را به آنها انتقال می دهید و در قبال آن یک بک لینک برای سایت خود دریافت می کنید. اگر اهداف وبلاگ نویسی مهمان را با دقت انتخاب کنید، می توانید تعداد زیادی لینک ورودی معتبر و متنوع برای سایت خود ایجاد نمایید.

به منظور وبلاگ نویسی مهمان موثر، لازم است که:

 • سایت هایی را شناسایی کنید که پست های مهمان را می پذیرند
 • تولید محتوای درخشان و با کیفیت
 • یک سابقه قابل قبول و معتبر از خود بسازید که در ساخت لینک خریدار ترغیب به همکاری کند.

11.چگونگی ساخت لینک هایی با اشتراک گذاری اجتماعی

برای وبمستران همیشه این سوال مطرح بود که “چگونه بک لینک های بیشتری را برای سایت خود به دست آوریم؟” یک گزینه دیگر برای به دست آوردن بک لینک بیشتر اشتراک گذاری محتوا در شبکه های اجتماعی است.

اگرچه اشتراک گذاری های اجتماعی در سئو یک فاکتور رتبه بندی مستقیم به حساب نمی آید،ولی می تواند تاثیر غیرمستقیم داشته باشد. هرچه محتوای شما بیشتر در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود، افراد بیشتری آن را می بینند و به آن لینک می زنند.و بررسی ها نشان می دهد که محتوا های با بالاترین رتبه بندی معمولا اشتراک گذاری های اجتماعی بیشتری دارند.

نمودار رتبه سایت بر اساس فعالیت در شبکه های اجتماعی

به همین دلیل است که داشتن کلیدهای اشتراک گذاری اجتماعی بر محتوا عاقلانه است!

12.ساخت لینک سئو شده با انتشار مقالات تخصصی (expert roundup

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا مقالات تخصصی و پر بحث در حال افزایش است؟ یکی از دلایل آن همین موضوع است! “یک تکنیک عالی ساخت لینک سئو” است. نه تنها expert roundup یک روش عالی برای دستیابی به محتوای اصلی و یونیک می باشد بلکه شما با انتشار یک مقاله یا سوال تخصصی و علمی به راحتی چندین پاراگراف از هر متخصص ممکن که میخواهید بدست آورده اید که از لحاظ عملی نیز تضمین می کند که محتوای شما در سرارسر وب و حتی شبکه های اجتماعی اشتراک گذاری خواهدسم  با مخاطبان خود به اشتراک خواهند گذاشت.

چه این به معنی به اشتراک گذاری توسط لینک ها باشد چه از طریق وبسایت ها(یک فاکتور مستقیم رتبه بندی سئو)، یا اشتراک گذاری بر رسانه اجتماعی(که به صورت غیرمستقیم تاثیرگذار است) و نتیجه ی پایانی برای شما مطلوب خواهد بود.

به منظور ایجاد یک expert roundup :

 • یک موضوع مرتبط با کسب و کار خود را انتخاب کنید
 • در بین موضوعات تخصصی آن حوزه به دنبال یک موضوع مناسب و جذاب باشید.
 • از متخصصان آن رشته کمک بخواهید
 • گردآوری، ویرایش، انتشار و اشتراک گذاری را انجام دهید
 • توسط ایمیل با تشکر و یک لینک پیگیری کنید(برخی همچنین به روزرسانی رسانه اجتماعی را نیز پیشنهاد می کنند)

شما می توانید از یک تکنیک مشابه برای تعامل با مشتریان خود استفاده کنید، شاید به واسطه ی نوشتن مطالعات موردی و کمتر پرداخته شده به آنها،شما مطمئن خواهید شد که کاربرانتان آنها را با مخاطبان خود به اشتراک می گذارند و لینک های ورودی را از سایت های مرتبط و معتبر به شما می دهند.

13.شیوه های ساخت لینک که باید از آن ها اجتناب کرد

ساخت لینک برای سئو از روزهای آغازین بسیار تغییر کرده است و تعدادی شیوه ی لینکسازی وجود دارند که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفتند اما دیگر به کار برده نمی شوند. اگر شرکت سئو شما هر یک از این ها پیشنهاد دهد، فرار کنید!

طرح های لینک که گوگل از آن ها نفرت دارد عبارتند از:

 • خرید یا فروش بک لینک ها به منظور بهبود رتبه بندی
 • تبادل لینک (Link exchanges)
 • سایت های دایرکتوری با کیفیت پایین که به سایت های متعدد لینک دارند-قطعاً شما نمی خواهید جز این فهرست باشید.

خوشبختانه، همانطور که مشاهده کردید، روش های اخلاقی زیادی برای لینکسازی وجود دارد. از آن ها استفاده نمایید و به زودی ساخت لینک برای سئو موفقیت آمیز خواهد بود.

همین است! حال می دانید که چگونه از ساخت لینک برای سئو استفاده کنید به گونه ای که رتبه بندی جستجو، خرید و فروش خود را بهبود بخشید.

سپس، ترفندهای سئو و بهینه سازی سایت ها را از متخصصان و کارشناسان ما دریافت کنید و آنها را بکار برید

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.