راهنمای جامع حسابرسی سئو و بررسی کامل سایت از نظر سئو و اصلاح مشکلات احتمالی

seo-audit-guide-and-full-seo-review

حسابرسی سئو:: به زبان ساده یعنی پیدا کردن و اصلاح مشکلاتی که ترافیک شما را تضعیف می کنند

آیا چیزی وجود دارد که سایت شما را از رتبه بندی بالاتر در نتایج موتور جستجو باز می دارد؟ اگر هیچ گاه حسابرسی سئو را بر وبسایت خود اجرا نکرده اید، این امکان وجود دارد که رتبه ای را که شایسته اش هستید را به دست نیاورید.

سئو یکی از چیزهایی است که پس از راه اندازی سایت افراد به دنبالش هستند. برخی ممکن است در هنگام ایجاد محتوا آن را بهینه کنند اما اغلب توجه زیادی را به آن معطوف نمی کنند. صادق باشید، آخرین دفعه ای که سایت خود را چک کردید که ببینید آیا همه چیز به درستی کار می کند و نتایج درستی به لحاظ ترافیک و اعتبار آنلاین دارید، کی بوده است؟

اگر بیش از چند ماه بوده است، قطعا زمان آن رسیده که بررسی دیگری را انجام دهید. قوانین سئو همواره در حال تغییر هستند، بنابراین ممکن است سایت شما با بهترین روش های سئو کنونی منطبق نباشد.

در این راهنما، ما نشان خواهیم داد که چگونه از یک حسابرسی سئو به منظور یافتن خطاهای سئو استفاده کنید و بررسی کامل سایت از نظر سئو و شناخت نقاط ضعف سایت که به رتبه بندی جستجوی شما آسیب می رسانند. همچنین ابزارها و ترفندهایی را به اشتراک خواهیم گذاشت که به شما در انجام حسابرسی سئو کمک خواهند نمود، به گونه ای که بتوانید خطاها را اصلاح کرده و سایت خود را برای گرفتن ترافیک، خرید و فروش بیشتر آماده سازید.

بررسی سئو یا حسابرسی سئو سایت چیست؟

یک حسابرسی سئو (بررسی کامل سئو سایت) همانند یک بررسی ریز و کامل سلامتی سایت است. در واقع این کار به شما این امکان را می دهد که بررسی کنید صفحات وبسایت تان چگونه در نتایج جستجو ظاهر می شوند، بنابراین می توانید هرگونه ضعفی را یافته و اصلاح کنید.

یک حسابرسی سئو بهترین روش برای شناسایی و اجرای اهداف شما به منظور کمک به افراد جامعه در پیدا کردن وبسایت شماست.

سایت های مرتبط به خوبی بهنیه شده، ترافیک بیشتری بدست می آورند و سپس می توانید از محتوا وکمپین های بازاریابی برای تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان استفاده کنید.

چگونه یک حسابرسی وبسایت را انجام دهید؟

وقتی حسابرسی سئو انجام می دهید، معمولا به مسائل مربوط به سئو داخلی، سئو تکنیکال و سئو خارجی می پردازید.

همانطور که در راهنمای خود برای فاکتورهای رتبه بندی سئو خاطر نشان کردیم:

 • سئو داخلی در مورد بهینه سازی محتوا بر سایت شماست
 • سئو خارجی در مورد سیگنال های اجتماعی و لینک سازی است
 • سئو تکنیکال، فعالیت های بهینه سازی موتور جستجویی است که مرتبط به محتوا و لینکسازی نیست

یک حسابرسی کامل سئو سایت به اجرای هر سه این دسته بندی ها می پردازد.

آیا برای شروع حسابرسی سئو سایت آماده هستید؟ شما باید تمامی موارد زیر را به منظور یافتن مسائلی که رتبه بندی شما را تضعیف می کنند، بررسی کنید.

به منظور رهیابی سریع به مطالب این مقاله ،فهرست مطالب زیر را آماده کرده ایم.

گام 1: اطمینان حاصل کنید که گوگل قادر به خزیدن سایت شماست

یکی از مهم ترین کارها پیش از آغاز بررسی سئو وبسایت، اطمینان حاصل کردن از این مطلب است که موتورهای جستجو قادر به خزیدن در سایت شما هستند.

معنی “خزیدن در سئو” چیست؟ خزیدن به این موضوع اشاره دارد که چگونه نرم افزار موتور جستجو، محتوای وب را می یابد و آن را اندیس گذاری می کند.

(عکس)

یکی از ساده ترین روش ها برای دانستن این که سایت شما قابل خزیدن است با نرم افزار رایگان گوگل به نام کنسول جستجوی گوگل می باشد. این یک ابزار ضروری برای هرگونه بررسی و حسابرسی سئو است.

شما به یک حساب گوگل خود برای استفاده از کنسول جستجوی گوگل نیاز دارید. اگر از گوگل آنالتیک استفاده می کنید، می توانید دو حساب کاربری را به هم لینک دهید تا به داده ی کنسول جستجو در حساب آنالتیک گوگل خود دست یابید.

پس از ورود، چندین ابزار وجود دارند که به شما در دانستن این که گوگل قادر به خزیدن در وبسایت شماست یا نه، کمک می کنند.

ایجاد و ارسال یک نقشه سایت XML

در ابتدا، اطمینان حاصل کنید که یک نقشه سایت XML برای وبسایت خود دارید و آن را به کنسول جستجوی گوگل ارسال کرده اید. این به موتور جستجو می گوید که تمامی صفحات وب شما کجا هستند. و همچنین شما را به عنوان نویسنده ی اصلی محتوای سایت به رسمیت می شناسد که از حذف محتوای شما از فهرست های موتور جستجو به دلیل محتوای تکراری، اجتناب می شود.

دارای خود را انتخاب کنید ( کدام وبسایت شماست)، سپس شما این اطلاعات را در صفحه ی خزیدن، نقشه سایت می یابید.

بررسی نقشه سایت در سرچ کنسولاگر یک نقشه سایت ندارید، می توانید به سادگی در وردپرس با استفاده از پلاگینYoast SEO یکی ایجاد کنید.

افزودن نقشه سایت با yoast

همچنین می توانید از ابزار ایجاد نقشه سایت آنلاین همانند XML Sitemaps استفاده کنید.

ساخت نقشه سایت با XML Sitemaps

سپس از گزینه ی Add/Test Sitemap برای افزودن URL نقشه سایت به کنسول جستجوی گوگل استفاده کنید.

تست نقشه سایت در سرچ کنسول

اگر دوست دارید می توانید ابتدا تست را انجام دهید و سپس ارسال را بزنید. گوگل فهرستی از URLهای شما را پس از بررسی کامل نقشه سایت شما ارائه می دهد و پس از آن بصورت دوره ای نقشه شما را بررسی می کند.

حسابرسی سئو و نقشه سایتبه محض ارسال URL نقشه سایت، گوگل می تواند به صورت خودکار آن را بخزد اما اگر تغییرات عمده ای در سایت خود دارید، ارسال مجدد آن پیشنهاد می شود.

همچنین می توانید در قسمت Crawl » Crawl Errors بصورت کامل گزارش های کاملی را از خطاهای به وجود آمده در هنگام خزیدن مشاهده نمایید. و تمامی صفحاتی که به هر نحوی خزنده نتوانسته آن ها را بخزد یا با صفحه 404 مواجه گردیده قرار داده شده است.

نقشه سایت و خطاهای آن در سئو سایتنکته: ضمن این که گوگل می گوید صفحاتی که به کد 404 منتهی می شوند به عملکرد رتبه جستجوی سایت شما صدمه نمی زند،ولی این مورد برای تجربه کاربر مضر هستند بنابراین در صورت لزوم ریدایرکت کردن این آدرس ها عاقلانه می باشد.

شما می توانید با استفاده از فایل .htaccess موجود در سرور وب خود، یا با استفاده از Yoast SEO نسخه پولی آن و با بکارگیری پلاگین های ریدایرکشن وردپرس، ریدایرکت ها را اجرا کنید. شما همچنین می توانید از کدهای UTM برای ردیابی ریدایرکت های خود استفاده کنید. با این وجود، از راه اندازی زنجیره های ریدایرکشن بلند آگاه باشید(به نکته #6 مراجعه کنید).

Robots.txt خود را تست کنید

فایل دیگری که می تواند به بهینه سازی سایت شما کمک کند، فایل robots.txt است. این فایل یک فایل کوچک است که بر سرور وبسایت شما قرار دارد و به موتورهای جستجو می گوید که کدام بخش های سایت را می تواند بخزد و کدام ها را نه.

گوگل قادر به خزیدن در سایت شماست حتی اگر یکی از آن را نداشته باشید، بنابراین نگران نباشید. اگر این فایل را دارید، در اینجا به برخی از نکات در مورد بهینه سازی و سئو فایل robots.txt اشاره شده است.

کنسول جستجوی گوگل شامل یک obots.txt tester به منظور کمک به شناسایی خطاها است.

سئو robost.txt

در ادامه، به برخی از مسائل مرتبط با URLها و لینک ها نگاهی می اندازیم.

گام 2: سایت خود را با HTTPS ایمن کنید

همانطور که در راهنمای ما برای فاکتورهای مهم رتبه بندی سئو گفته شد، داشتن یک URL امن برای وبسایت الزامی است.

HTTPS به یک فاکتور رتبه بندی سئو در سال 2014 تبدیل شد. در حال حاضر، گوگل در صدد است که به صراحت سایت های ناامن(غیرمطمئن) را مشخص کند. آن هم بر ادراک سئو و هم بر ادراک بازدیدکنندگان از سایت تاثیرگذار خواهد بود. بیایید با آن روبرو شویم؛ اگر شما وارد سایتی شوید که قصد خرید در آن دارید و هشدار “ناامن (not secure) ” را ببینید، به احتمال زیاد سایت را ترک خواهید کرد، اینطور نیست؟ برای بازدیدکنندگان نیز همین طور است.

اگر برای تغییر به HTTPS آماده هستید، در اینجا چگونگی فعالسازی HTTPS بر وردپرس ارائه شده است و در اینجا راهنمایی برای اجرای آن بر روی هاست سایت وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

بررسی مسائل مرتبط با امنیت سایت

استفاده از قابلیت HTTPS تنها یک جنبه از بحث امنیت می باشد زیرا ممکن است مسائلی در ارتباط با امنیت کامل سایت شما وجود داشته باشد که اصلا ارتباطی با ssl ندارد. مسئله این است که شما باید قادر به یافتن آن ها باشید.

یک ابزار عالی که در انجام این کار به شما کمک می کند، گزارش حسابرسی سایت SEMrush است.در این سایت ثبت نام کنید(البته شامل هزینه می باشد!) و پیش از استفاده، یک پروژه را برای وبسایت خود راه اندازی کنید زیرا می خواهید از SEMrush برای ردیابی معیارهای دیگر امنیت و سلامت سایت تان استفاده کنید. سپس، به داشبورد پروژه بروید و بر بخش Site Audit کلیک کنید.

کار با semrush برای سئو

شما به داشبورد دیگری با معیارهای حسابرسی سایت برده خواهید شد.

به منظور دیدن تحلیل عمیق تمامی مسائل HTTPS بر HTTPS کلیک کنید. این به مسائلی نظیر موارد زیر اشاره دارد:

 • داشتن محتوای ترکیبی بر صفحات
 • صفحات وبسایت شما که از HTTPS استفاده نمی کنند
 • لینک دهی داخلی به صفحات بدون HTTPS
 • داشتن گواهینامه ی امنیت بروزرسانی شده
 • حصول اطمینان از این که پروتکول های امنیتی سرور به روز هستند

برای هر مسئله، SEMrush توضیحی را ارائه خواهد داد و روش اصلاحی را پیشنهاد می کند.

گام 3: URLهای استاندارد (Canonical URLs)

یک URL استاندارد به موتورهای جستجو این اجازه را می دهد تا بدانند که کدام نسخه از صفحه وب هدف معتبر و در واقع صفحه اصلی می باشد. این به شما برای اجتناب از مسائل مربوط به تکراری بودن محتوا (duplicate content) که به رتبه بندی شما در گوگل هم صدمه می زنند، کمک می کند. بهتر است که یک برچسب استاندارد( canonical tag ) را در نتیجه انجام حسابرسی سئو(همانطور که در ادامه نشان داده شده است) به این دلیل که می دانید یک کپی از آن وجود دارد،و یا هنگام اضافه کردن آن هستید باید از این کار استفاده کنید.

به منظور پیدا کردن محتوای تکراری در سایت semrush به منوی Site Audit » Issues بروید. فوراً متوجه خواهید شد که آیا مشکلی با محتوای تکراری وجود دارد یانه.

پیدا کردن محتوای تکراری

به عنوان مثال، اگر یک سایت وردپرس دارید، صفحات نویسنده، صفحات دسته بندی و صفحات برچسب می توانند محتوای تکراری زیادی داشته باشند. به این دلیل است که همگی آن ها از گزیده های پست مشابه ای استفاده می کنند.

یک روش برای اصلاح این مشکل باز هم استفاده از پلاگین Yoast SEO برای اعمال یک برچسب بدون ایندکس(no index) برای صفحاتی است که نمی خواهید ایندکس داشته باشند. این برچسب به موتورهای جستجو می گوید که آن ها را نادیده بگیرند و مسئله محتوای تکراری را رفع کند.

افزودن گزینnoindexs به آخر مطالب

اگر از Yoast استفاده نمی کنید، از توسعه دهنده ی وب خود درخواست کنید که به صورت دستی کد را اعمال کند.

گام 4: لینک های شکسته را چک کنید

یک پروفایل لینک با کیفیت و خوب یک فاکتور ضروری برای رتبه بندی سئو است اما تنها وقتی که لینکها به خوبی کار کنند. به همین دلیل است که بررسی لینک های شکسته برای انجام یک حسابرسی سئو حائ زاهمیت است. این بررسی لینک های شکسته باید هم بر صفحات داخلی و هم بر لینک های خارجی اعمال شود.

روش های متعددی برای شناسایی لینک های شکسته وجود دارد.SEMrush یکی از این وبسایت ها است که علاوه بر یافتن آن ها پیشنهاداتی نیز برای نحوه بازیابی این لینک اشاره می شود، همانطور که تصویر زیر نشان داده شده است،البته ابزارهای دیگری نیز برای استفاده وجود دارند.

پیدا کردن لینکهای شکستهاگر از وردپرس استفاده می کنید، پلاگین چک لینک شکسته را به کار برید.

افزونه بررسی لینک های شکسته در وردپرس

این قالب در پس زمینه اجرا می شود و گزارشی از لینک های شکسته بر سایت همراه با گزینه هایی برای اصلاح آن ها را به شما می دهد. توجه داشته باشید که گاهی اوقات این کار منجر به کند شدن سایت وردپرس می شود به گونه ای که فعال کردن آن تنها در مواقع ضروری ایده ی خوبی است.

اگر از وردپرس استفاده نمی کنید، از Dr.Link Check برای حسابرسی سئو لینک های شکسته استفاده کنید. نسخه ی رایگان آن نتایج برای 1000 URL را به شما ارائه خواهد داد که نقطه شروع خوبی است. پس از پیداکردن لینک های شکسته باید به صورت دستی به هر یک از URLها بروید و مسائل شناسایی شده را اصلاح کنید.

گام 5: اطمینان حاصل نمایید که از URLهای خوانا استفاده می کنید

به صورت ایده آل، URLها هم باید برای بازدیدکنندگان وبسایت و هم برای موتورهای جستجو محبوب باشند. یک روش خوب برای دستیابی به یک گزارش سریع از جامع از URLها بکارگیری Screaming Frog SEO Spider برای خزیدن در وبسایت شماست. این چک کننده سئو وبسایت یکی از بهترین ابزارهای حسابرسی سئو است و می توانید تا 500 URL را به صورت رایگان بررسی کنید.

بعدها به Screaming Frog بازخواهیم گشت اما حال نگاهی می اندازیم به لینک هایی که:

 • خیلی طولانی هستند
 • تعداد زیادی زیرخط دارند
 • فهم آن ها دشوار است زیرا شامل دنباله های اعداد و کاراکترهای دیگر هستند

تغییر URLها می تواند بر سئو اثرگذار باشد، اما باید ریدایرکت ها را به درستی اجرا کنید تا از شکسته شدن لینک ها جلوگیری شود.

گام 6: زنجیره های ریدایرکت را حذف کنید

یک جنبه ی مهم از حسابرسی سایت های سئو، بررسی زنجیره های بلند از صفحه های ریدایرکت 301 است.

یک زنجیره ی ریدایرکت می تواند وقتی ظاهر شود که:

 • بین نسخه های WWW و بدون WWW صفحات وب انتقال می یابد
 • سایت شما از HTTP به HTTPS تغییر یابد(به نکته #2 رجوع کنید)

توجه کنید که اگر بیشتر از یک ریدایرکت بین لینک مبدا و مقصد وجود داشته باشد این موضوع می تواند تاثیر منفی بر رتبه بندی جستجوی صفحه بگذارد. زنجیره های بلند ریدایرکت نیز فرآیند خزیدن در سایت را کندتر می کنند و بر زمان بارگیری صفحه تاثیرگذار خواهند بود. هر دوی این مسائل به شدت در سئو سایت شما تاثیر می گذارند.

ریدایرکت کردن لینک ها

در بخش Site Audit » Issues از وبسایت SEMrush نیز زنجیره ها و حلقه های ریدایرکت را می توانید بیابید و آمار آن را در اختیار حسابرس سئو سایت خودتان قرار دهید.

پیدا کردن زنجیره لینک های شکسته در سم راش

گام 7: بررسی کنید که چه کسی به شما لینک زده است

لینک سازی یک بخش مهم از سئو و شاید مهمترین بخش آن باشد اما لینک هایی از سایت هایی با کیفیت کم می توانند به تلاش های سئوی شما آسیب وارد کنند. به همین دلیل است که یافتن آن لینکها به عنوان بخشی از تلاش های سئو خارجی حائز اهمیت است. انجام این کار نیز با SEMrush آسان است.

وقتی در قسمت داشبورد وبسایت خود هستید، بر ابزار “حسابرسی بک لینک” کلیک کنید. این بخش به شما گزارشی را ارائه خواهد داد که نشان می دهد چه درصدی از لینک های ورودی شما خوب هستند و چه درصدی از آنها مضر می باشند.

بررسی بک لینک ها در حسابرسی سئو

گام 8: عناوین صفحات گمشده یا تکراری را بیابید

عناوین صفحه اولین چیزی است که در فهرست جستجوی هر URL مشاهده می کنید. آن ها نه تنها برای جستجوکنندگان مفید هستند بلکه روشی هستند که گوگل متوجه می شود بخشی از محتوا مرتبط به آن چه مردم جستجو می کنند هست یا نه. به همین دلیل است که داشتن عنوان صفحه ی درست بسیار مهم می باشد.

یکی از رایج ترین مسائل سئو مرتبط به عنوان صفحه که باید به آن توجه کرد، عناوین گمشده یا تکراری است. و اکثر ابزارهای حسابرسی سئو  اینگونه مشکلات را به سادگی می یابند و از این رو شما قادر به اصلاح آن ها خواهید بود.

وقتی یک حسابرسی سئو در Screaming Frog اجرا می کنید، تنها بر Page Titles کلیک کنید تا فهرستی از عناوین صفحه را مشاهده نمایید. برای مرتب سازی از بیشترین تا کمترین موارد، بر روی عنوان ستون Occursures کلیک کنید.

بهترین حالت در سئو تایتل این است که هر عنوان صفحه تنها در یک صفحه از سایت ظاهر شود اگر بیشتر از یکبار ظاهر شود یعنی تکراری است و این اتفاق می تواند موجبات جریمه شدن توسط گوگل را فراهم سازد. همچنین اگر از وردپرس استفاده می کنید ابزاری همانند Yoast SEO برای ویرایش عناوین صفحه برای هر URL می تواند کمک زیادی به شما کند.

استفاده از yoast برای افزودن تایتل هاهمچنین می توانید این اطلاعات را در SEMrush در منوی حسابرسی سایت، مسائل بیابید.

بدست آوردن عناوین در سم راش

انتخاب طول مناسب برای عنوان صفحه

مراقب عناوین صفحه طولانی باشید زیرا این عناوین ممکن است هم بر روی دسکتاپ و هم بر روی صفحه ی دستگاه موبایل کوتاه شوند. بر دسکتاپ که عناوین در یک تک خط به نمایش درمی آیند، طول حداکثری حدود 70 کاراکتر است، اگرچه این رقم دقیق نیست. بر دستگاه های موبایل که عنوان صفحه می تواند دو خط باشد، حداکثر طول 78 کاراکتر می باشد.

شما می توانید طول عنوان صفحه را در Screaming Frog در منوی عنوان صفحه، طول عنوان 1 بیابید. بر سربرگ ستون کلیک کنید تا بر اساس طول مرتب شود.

بررسی طول عنوان صفحات برای حسابری سئو سایت

گام 9: توضیحات کوتاه صفحات خود را ارزیابی کنید (meta description)

وجود یا عدم وجود متا توضیحات یک فاکتور مهم دیگر در رتبه بندی جستجوی سئو است.

متا توضیحات هم به گوگل و هم به جستجوکنندگان می گویند که صفحات شما درباره چه هستند. این بدین معنا است که صفحاتی بدون متا توصیف ها رتبه بندی خوبی در نتایج موتور جستجو نخواهند داشت و ترافیک لازم برای پیشرفت کسب و کار شما را جذب نخواهند کرد. برای بهترین نتایج، یک توصیف منحصر به فرد به هر صفحه از سایت خود دهید.

به منظور شناسایی مسائل متا توضیحات، به قسمت حسابرسی سایت انجام شده توسط Screaming Frog بازگردید. به Meta Descriptions رفته و بر ستون Occursures کلیک کنید تا نتایج از کمترین به بیشترین مرتب شوند. با انجام این کار به سرعت خواهید دید که کدام صفحات هیچ توضیحات کوتاهی ندارند: در ابتدا این صفحات را با استفاده از Yoast SEO اصلاح کنید.

گام 10: از تگ های سربرگ درست استفاده کنید

تگ های سربرگ همانند H1، H2 و H3 روشی برای مشخص کردن اهمیت محتوایی بر صفحه وب برای گوگل است. به همین دلیل لازم است که سلسله مراتب محتوای خود را درست کنید. به عنوان مثال، اگر عنوان پست بلاگ شما H1 است(مهم ترین)، پس هر زیر عنوانی باید H2 یا H3 باشد.

Screaming Frog شناسایی این مسئله را آسان می کند. وقتی یک حسابرسی سئو را اجرا می کنید، به ستون H1 بروید و بر Occursures کلیک کنید تا بر اساس تعداد Occursures مرتب شود. این کار به شما کمک خواهد کرد تا به سرعت بفهمید که آیا بیش از یک بخش از هر صفحه به عنوان مهم ترین محتوا مشخص شده است.

همین کار را برای H2ها انجام دهید، بنابراین می توانید چک کنید که آیا انتظارات شما را برآورده می کنند یانه. شما می توانید از این جستجوهای مشابه برای بررسی تکراری بودن استفاده کنید. تمام کاری که باید انجام دهید، مرتب سازی عناوین(سر صفحه) به ترتیب حروف الفبا است، به عنوان مثال، با کلیک بر سربرگ ستون H2-1.

بررسی هدر ها برای حسابرسی کامل سایداین مسئله را به واسطه ی ویرایش محتوای صفحه در ابزار مدیریت محتوایی محبوب خود و با استفاده از ابزار   قالب بندی برای تغییر برچسب های سربرگ مورد نیاز، اصلاح کنید.

گام 11: تصاویر را دسترس پذیر نمایید

شما نمی توانید تصاویر را در حسابرسی سئو خود نادیده بگیرید. مسائل مرتبط با تصاویر شامل موارد زیر هستند:

 • اندازه تصویر که در نکته #16 به آن خواهیم پرداخت
 • لینکهای شکسته به تصاویر خارجی که در اجرای نکته #4 به آن خواهیم رسید
 • لینکهای تصویر داخلی شکسته
 • متن جایگزین تصاویر

اجازه دهید که نگاهی به دو مسئله ی آخر بیاندازیم. به منظور یافتن لینک های تصویر داخلی شکسته، به بخش حسابرسی سایت SEMrush بروید و قسمت مسائل را بیابید. اگر لینک های تصویر داخلی شکسته وجود داشته باشند، URL فهرست شده را در آنجا خواهید یافت. سپس به هر URL بروید و آن را اصلاح کنید.

متن جایگزین به شما هم در سئو و هم در دسترس پذیری کمک می کند. این متنی است که توضیح می دهد تصویر در مورد چیست و هر تصویر موجود در محتوای شما باید آن توصیف را داشته باشد. SEMrush متن جایگزین گمشده را تحت حسابرسی سایت، مسائل می یابد.

(عکس)

به حوصله به URL هایی بروید که تصاویر در آن ها قرار دارند و متن جایگزین را برای هر تصویر که گمشده است به آن اضافه کنید.

 

گام 12: محتوا را بهینه سازی کنید

محتوا یکی از اصلی ترین فاکتورهای اصلی رتبه بندی سئو است، بنابراین نمی توانید آن را در حسابرسی سئو نادیده بگیرید. حضور آنلاین شما و جایگاه اعتباری شما با کیفیت محتوایی که ارائه می دهید متناسب است.

به همین دلیل است که باید اطمینان حاصل کنید که هر صفحه از سایت یک هدف تعریف شده دارد و بر اساس آن هدف ارائه می شود و همچنین باید برای بازدیدکنندگان و خوانندگان ارزشمند باشد.

علاوه بر توجه داشتن به عناوین، متا توضیحات و سلسله مراتب محتوایی(سر تیترها) که قبل تر توضیح داده شد، شما همچنین باید کیفیت محتوای خود را ارزیابی نمایید.

برای انجام این کار، باید به اصول اولیه برگردید و:

 • یک استراتژی محتوایی ایجاد نمایید.
 • جستجوی کلمات کلیدی را به منظور یافتن این که کدام کلمات کلیدی محتوای شما را بهنیه خواهند کرد، انجام دهید
 • محتوای خود را بهینه کنید تا با قصد کلمات کلیدی سازگار شود به گونه ای که برای افراد درست ظاهر شود
 • اطمینان حاصل کنید که محتوا به اندازه ی کافی طولانی و عمیق است تا به صورت گسترده به اشتراک گذاشته شود و ترافیک بیشتری را برای شما بیاورد

همچنین می توانید از سرچ کنسول استفاده کنید تا ببینید که به خاطر کدام عبارات در محتوا رتبه بندی شده اید و تصمیم بگیرید که کدام محتوا را بهینه نمایید. برای دانستن این اطلاعات، وارد شوید و به منوی performance بروید.

گام 13: به سئو محلی(Local SEO) توجه داشته باشید

اگر کسب و کار شما مربوط به یک مکان خاص می باشد، دربرگیری اطلاعات واقعی کسب و کار بر روی وبسایت حائز اهمیت است. یک روش سریع برای یافتن این که سایت شما برای جستجوی محلی بهینه شده است یا نه، انجام یک جستجو (در یک پنجره ی ناشناس یا شخصی است به گونه ای که نتایج شخصی نشده باشند) و مشاهده ی پیامدهای آن است.

برای انجام این کار به دنبال موارد زیر باشید:

 • ثبت نام کسب و کار، آدرس و شماره تلفن
 • فهرست بندی Google My Business و فهرست بندی های دیگر
 • کشف کلمات کلیدی کسب و کار شما برای هدف گذاری محلی
 • توجه به بررسی ها (Reviews)

همچنین می توانید از BrightLocal برای بررسی رتبه بندی های محلی برای هر نقطه از جهان استفاده کنید. و MozLocal به شما در بهینه سازی جستجوی محلی کمک خواهد کرد.

چند نکته باقیمانده ای که در ادامه برای بررسی کلی سئو سایت(حسابرسی سایت) مورد بررسی قرار می گیرد بیشتر با جنبه های تکنیکال بهینه سازی وبسایت مرتبط هستند.

گام 14: سرعت سایت را بسنجید

سرعت سایت سالها و برای مدت طولانی به عنوان یکی از فاکتور رتبه بندی سایت مطرح بوده است و با متداول تر شدن دستگاه های موبایل، اهمیت بیشتری نیز پیدا کرده است.

بررسی افزایش میزان استفاده کاربران از گوشی موبایل
همانطور که می بینید میزان استفاده از موبایل برای جستجو در اینترنت به شکل عجیبی در حال رشد است.

یک ابزار خوب برای مشاهده ی مسائل مرتبط با سرعت سایت، GTMetrix است. تنها کافی است که در URL خود تایپ کنید و گزارشی را دریافت خواهید کرد که مشکلات را نشان می دهد. همچنین راهنمایی جهت اصلاح و برطرف کردن آن ها دریافت خواهید نمود که اگر به آنها به درستی عمل کنید تاثیر بسیار خوبی را در سرعت وبسایتتان مشاهده خواهید کرد.

مشاهده مسائل مربود به سرعت سایت در جی تی متریکس

گام 15: تصاویر را فشرده سازید

اندازه ی تصویر یک فاکتور کلیدی تاثیرگذار بر سرعت سایت است، بنابراین کوچک کردن اندازه ی تصویر به معنی افزایش سرعت رشد وبسایت شما که به راحتی می توانید تصاویر با اندازه ی بزرگ را با استفاده از Screaming Frog شناسایی کنید. بر تصاویر کلیک کنید و سپس بر عنوان ستون اندازه کلیک کرده و از کوچک ترین به بزرگ ترین مرتب نمایید. این روشی سریع برای یافتن تصاویری است که نیاز اضطراری به بهینه سازی دارند.

یافتن تصاویر پرحجمابزارهای فشرده سازی تصاویر زیادی در وب وجود دارد که بصورت آنلاین این کار را برای شما انجام می دهند و همچنین نرم افزار های در این حوزه که می تواند کار را برای شما خیلی آسان تر کند یکی از آن سایت ها naturpic است که بسیاری از ابزار های ویرایش تصاویر و غیره را بصورت رایگان ارائه می دهد.

گام 16: وبسایتتان را برای موبایل بهینه کنید

همانطور که پیشتر گفته شد، امروزه بهینه سازی سایت ها برای موبایل ضروری است. در حالت ایده آل، هدف شما برای زمان بارگیری باید کمتر از 3 ثانیه باشد. یکی از سریع ترین روش ها برای آزمودن این بکارگیری ابزارهای تست موبایل گوگل است. این به شما مرور کلی از مسائل مرتبط به سرعت می دهد. ما همچنین ابزار   Website Grader را دوست داریم چون که به مسائلی همچون پاسخگو بودن سایت شما و نحوه نمایش برای دستگاه های مختلف می پردازد.

website.grader test

محل دیگری برای یافتن مسائل سئو موبایل در کنسول جستجوی گوگل است. به مسیر Search Appearance » Accelerated Mobile Pages بروید تا هرگونه مسئله مرتبط با آن صفحات را بیابید.

گام 17: داده ساختار یافته را جدی بگیرید

یک مسئله ی مهم دیگر در حسابرسی سئو، داده ساختار یافته (structured data) است. در سئو، این به محتوای صفحاتی اشاره دارد که معمولا توسط نشانه گذاری schema طبقه بندی و سازماندهی شده است.

داده ساختار یافته روش دیگری برای دادن اطلاعات در مورد محتوای خود به گوگل و آنچه که در آن ارزشمند است، می باشد. جستجو کنندگان نتایج پیاده سازی داده ساختاریافته را به صورت کادرهای پاسخ و ریچ کارت ها (rich card) در نتایج جستجو مشاهده می کنند.

به عنوان مثال، داده ساختاریافته می تواند به گوگل در مورد تصمیم گیری در ارتباط با این که محتوای یک سایت خاص مرتبط با فیلم تایتانیک است یا خود کشتی تایتانیک، کمک کند و نوع درست ترافیک را به محل درست انتقال دهد.

داده ساختاریافته می تواند در برجسته کردن مقالات، نظرات، کسب و کارهای محلی، رخدادها و غیره کمک کند. و بهترین روش برای افزودن داده ساختاریافته به سایت خود، استفاده از ابزار تعبیه شده در کنسول جستجوی گوگل است. در اینجا چگونگی انجام این کار را خواهید آموخت.

وقتی وارد سیستم شدید، به منوی Search Appearance » Data Highlighter بروید. بر دکمه Start Highlighting کلیک کنید.

شروع استفاده از داده اهی ساختار یافته در کنسول گوگلURL صفحه ای از سایت یا وبلاگ را درون کادری که ظاهر می شود تایپ کنید و نوع محتوا را انتخاب نمایید. به عنوان مثال، اگر از داده ساختاریافته برای وبلاگ خود استفاده می کنید، باید مقالات یا بررسی ها را انتخاب کنید. برچسب این صفحه و صفحات دیگر را به صورت پیشفرض باقی بگذارید.

پس از تایید این صفحه گوگل صفحات شما را برچسب گذاری خواهد کرد و سپس این فرصت را به شما  می دهد که برچسب ها را تایید کنید یا برای دقت بیشتر آن ها را ویرایش نمایید.

گام 18: مطمئن شوید که کاربران به آن چه که نیاز دارند، می رسند

در نهایت، کاربران را هنگام بهینه سازی برای موتورهای جستجو فراموش نکنید. تجربه کاربر از لحاظ سیگنال های سئو بسیار حائز اهمیت است. الگوریتم گوگل این قابلیت را دارد که وقتی کاربرد روی لینک شما در نتایج جستجو کلیک می کند و وارد آن می شود چه مدت را در آن سپری می نمایند.

اگر خیلی سریع آن را ترک کنند، گوگل فرض می کند که سایت مرتبط با جستجویشان نبوده است و رتبه ی آن را در نتایج جستجو تنزل می دهد.

برای بررسی زمان ماندگاری کار بران در سایتتان بهترین ابزار همان گوگل آنالتیک است. به نرخ پرش توجه کنید، زمان ماندگاری در یک صفحه یا بخش و خیلی مسائل دیگر را می توانید بررسی کنید. نرخ پرش و مدت ماندگاری بر داشبورد اصلی آنالتیک نشان داده می شوند.

به منوی Audience » Behavior » Engagement بروید تا ببینید که کاربران چه مدتی را در سایت شما سپری می کنند.

اگر بازدیدکنندگان خیلی زود پرش می کنند، به نکته #12 نگاهی دوباره بیاندازید و ببینید که آیا روشی برای بهینه سازی محتوا وجود دارد که محتوای شما را برای بازدیدکننده جذاب تر سازد.

همین است! این 18 گام به شما در انجام یک حسابرسی سئو کامل و یافتن و اصلاح مسائلی که به ترافیک سایت صدمه می زنند، کمک خواهند کرد. مقالات تخصصی دیگری نیز در سایت وجود دارد که می تواند به شما در یاد گرفتن سئو کمک کند. می توانید از انتخاب کلمات کلیدی برای افزایش ترافیک ارگانیک خود نیز استفاده نمایید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.