سئو منفی چیست و چگونه از سایت خود در برابر آن محافظت کنیم

سئو منفی چیست و چگونه از سایت خود در برابر آن محافظت کنیم

سئو منفی! شاید شما زیاد این اصطلاح را زیاد شنیده باشید، چرا که نه! آن یک موضوع بحث برانگیز و حساس در صنعت سئو و بهینه سازی سایت است و بدترین چیز در مورد سئو منفی این است که آن ممکن است در هر زمان و برای هر وبسایتی رخ دهد که کنترل و مدیریت آن حتی برای سئوکاران حرفه ای بسیار پیچیده است!

گوگل تلاش زیادی به منظور کاهش اثربخشی تکنیک های سئو منفی انجام داده است و آژانس های مشهور را از بکارگیری این نوع استراتژی دلسرد نموده است. با این وجود، تعداد کاربران زیادی از تکنیک های سئو منفی برای حمله به رقبای خود استفاده می کنند.

اگر می خواهید از خود در برابر سئو منفی محافظت کنید، باید همه چیز را در مورد آن بدانید. از این رو، در اینجا راهنمای جامع سئو منفی برای شما ارائه شده است که اگر نمی خواهید قربانی بعدی باشد نباید آن را نادیده بگیرید.

سئو منفی چیست و چه کارهایی در آن انجام می گیرد
سئو منفی روش بکارگیری تکنیک های غیراخلاقی و کلاه سیاه برای خرابکاری در رتبه بندی یک رقیب در موتورهای جستجو می باشد. این نوع از سئو می تواند به روش های مختلفی به یک وبسایت حمله کند.

تکنیک های کلاه سیاه که جداً باید از آنها پرهیز کرد!

برخی از روش های رایج سئو منفی عبارتند از:

 • هک کردن سایت شما
 • ایجاد هزاران لینک اسپم به سایت شما
 • ریدایرکت کردن لینک هایی به وبسایت شما که شامل کلمات کلیدی غیرقانونی یا مبتذل می باشند.
 • کپی کردن محتوای شما و پخش آن در اینترنت
 • آماده سازی پروفایل های اجتماعی جعلی و بکارگیری آن ها برای تخریب شهرت شما در اینترنت
 • شناسایی و ریشه کن کردن بهترین بک لینک های وبسایت شما.

آیا واقعا سئو منفی وجود دارد یا خیر؟

باور کنید یا نکنید سئو منفی سایت واقعی است و وبسایت های زیادی تا کنون مورد حمله ی آن قرار گرفته اند. بهترین راه حل برای مبارزه با این مسئله،بررسی و اجتناب از مورد حمله واقع شدن است.

انجمن ها و وبلاگ های متعددی حمله سئو منفی و تاثیرات منفی آن بر وبسایت های متعدد را تایید می کنند. در واقع، گوگل نیز ابزار Disavow را برای کمک به وب مسترها برای مواجه با این مشکل، معرفی کرده است اما بکارگیری چنین ابزاری با احتیاط و صرفاً به عنوان آخرین اقدام الزامی است. این به این خاطر است که بکارگیری اشتباه این ابزار موجب جریمه شدن وبسایت شما حداقل برای یک ماه خواهد شد که قطعاً این را نمی خواهید.

disavow and penalize

از این رو، اقدامات پیشگیرانه ای وجود دارند که با پیروی از آن ها می توانید وبسایت خود را در برابر سئو منفی حفاظت کنید. از سوی دیگر، اگر هم اکنون مورد حمله قرار گرفته اید، چند نکته و ترفند را با شما به اشتراک  می گذاریم که به شما در بیرون آمدن از این دام کمک خواهند نمود.

چگونه سئو منفی را تشخیص دهیم؟

خوشبختانه، شما می توانید پیش از وارد شدن آسیب جدی به وبسایتتان، تاکتیک های سئو منفی که سایت شما را هدف قرار داده اند، شناسایی کنید. در اینجا پنج روش آورده شده است که می توانید به منظور شناسایی و جلوگیری از تاثیر سئو منفی بر وبسایت خود آن ها را عملی کنید.

1- افت ناگهانی در ترافیک جستجو

اگر یک افت ناگهانی در ترافیک جستجو را شناسایی می کنید، یکی از احتمالات این است که توسط یک عملیات سئو منفی مورد حمله واقع شده اید. البته باید گفت وقتی می توانید این احتمال را بدهید که هیچ اقدام به خصوص یا نادرستی در وبسایت خود انجام نداده باشید.

2- افت ناگهانی در رتبه بندی کلمه کلیدی

در واقع، شما در ابتدا باید شاهد افت در ترافیک وبسایت خود در موتور جستجو شوید که سپس باعث می گردد رتبه بندی کلمه کلیدی شما نیز افت کند. در این مورد، پیشنهاد می شود که از ابزارهای رتبه بندی کلمه کلیدی مانند گوگل آنالیتیک به منظور نظارت بر عملکرد کلمات کلیدی استفاده کنید.

3- دریافت اعلان های جریمه از گوگل(Penalty Notifications)

این موتور جستجو بسیار حساس و هوشیار است. اگر وبسایت شما مورد حمله ی تاکتیک های سئو منفی همچون لینک های شکسته، تکرار کلمات کلیدی (keyword stuffing)، برش محتوا یا به اشتراک گذاری لینک های اسپم واقع شده باشد، ممکن است یک اعلان جریمه از گوگل دریافت کنید. و مهمترین کار شما آن است که این اعلان را جدی بگیرید. اگر با نحوه پاسخگویی درست به این اعلان ها آشنا نیستید می توانید از کارشناسان ما در این زمینه راهنمایی بخواهید.

4- کاهش سرعت وبسایت شما

یک شاخص دیگر از اینکه وبسایت شما مورد حمله ی سئو منفی قرار گرفته است، افت سرعت وبسایت شما می باشد. ابزارهای آنلاین متعددی وجود دارند که می توانید از آن ها به منظور آزمودن سرعت وبسایت خود، استفاده کنید و مشکلاتی را که بر عملکرد وبسایت شما تاثیرگذار هستند را تعیین نمایید.

بیشتر بخوانید: با ابزارهای سنجش سرعت سایت آشنا شوید

5- درخواست برای برداشتن لینک ­های درست

این سئو منفی بسیار رایج است. در برخی موارد، شما ممکن است درخواستی برای برداشتن لینک­ هایی را دریافت کنید که ممکن است به نظر موذیانه باشند. و هدف از این کار برداشتن لینک­ های با کیفیت از سایت شماست. اگر درخواست هایی از وبسایت های مشهور مبنی بر برداشتن یک لینک خاص دریافت کردید، پرچم قرمزی برای وبسایت شما خواهد بود. که آنها قصد براندازی تاج و تخت شما را دارند! با آنها مذاکره کنید.

تاکتیک های سئو منفی کدامند

انواع مختلفی از تاکتیک ها یا تکنیک های سئو منفی وجود دارند که توسط هرزنامه نویسان برای حمله به وبسایت مورد استفاده قرار می گیرند. نگاهی به آن ها بیاندازید تا بر طبق آن اقدام مطلوب را انجام دهید.

1- بک لینک ها یا مزارع لینک هرزنامه (Link Farms)

این یک نوع رایج از تاکتیک سئو منفی است که در آن دسته ای از لینک ­هایی با کیفیت بد مورد استفاده قرار گرفته اند تا یک وبسایت را مورد هدف قرار دهند. آن همچنین شامل نقض آشکار تکنیک های کلاه سیاه از گوگل است تا از روی قصد به یک وبسایت آسیب رساند.

در این وضعیت، هرزنامه نویسان دسته ای از بک لینک های منفی را توسط نوشتن محتوایی با آنکورتکست مشابه بر تعدادی از سایت های کم کیفیت ایجاد می کنند. این باعث می شود که وبسایت شما لینک ­های ضعیف و غیرطبیعی ایجاد کند که منجر می شود سایت شما مستعد جریمه ها و کاهش رتبه بندی شود.

2- ضربه زدن محتوایی ( Scraping Content)

در حالیکه تکنیک سئو منفی قبلی از به روزرسانی های الگوریتم پنگوئن بهره می برد، این تکنیک سئو منفی از به روزرسانی های پاندای گوگل سود می برد.

این تکنیک همان تکثیر محتواست وقتی رقبای شما محتوای شما را کپی کرده و آن را به نام خود بازنشر می کنند در واقع از این تکنیک استفاده کرده اند. اگرچه گوگل در شناسایی پست هایی با محتوای اصیل و کپی شده عالی عمل می کند، اما این احتمال وجود دارد که سایت شما به دلیل محتوای کپی شده به جای هرزنامه نویسان جریمه شود.

3- حملات بدافزار و سایت های هک شده

هکرها مانند مجرمان هستند و تهدید جدی را بر سایت شما تحمیل می کنند. تکنیک های سئو منفی نامحسوسی که آن ها مورد استفاده قرار می دهند، منجر می شود که به صورت غیرمستقیم با قصد پیاده سازی روش های سئو منفی وارد سایت شما شود.

چند روش که ممکن است آن ها بکار گیرند، عبارتند از:

 • افزودن محتوای مزاحم یا کم کیفیت به صفحات وب شما
 • جایگزینی یا افزودن لینک­ هایی برای هدایت ترافیک به سمت سایت های غیراخلاقی
 • جایگزینی محتوا با محتوای کپی شده از منابع دیگر
 • حذف تصاویر و لینک ­های با کیفیت از صفحات شما
 • پنهان کردن تغییرات محتوا در HTML به گونه ای که صرفاً وب مسترها از تغییر کد آگاه شوند.

4- تکنیک سئو منفی نظرات جعلی(Fake Reviews)

سئو منفی تنها سایت شما را هدف قرار نمی دهد بلکه شما را در سراسر وب مورد هدف قرار می دهد. برخی از صاحبان سایت شاهد سیلی از نظرات بد در سراسر وب و حساب های کاربری دیگر با نام شما بوده اند. این می تواند منجر به تاثیر مستقیم بر سئو سایت شما شود.

5- ایجاد تغییر و دستکاری در فایل Robots.txt سایت شما

این روش سئو منفی به مراتب از دیگر روش ها سنگین تر و خراب کارانه تر خواهد بود چرا که آنها فایل های حیاتی وبسایت شما را هدف می گیرند،جایی که خزندگان موتورهای جستجو در تعامل با وبسایت شما هستند.حال چطور این اتفاق می افتد؟

این ضروری است که گوگل را از بخشی از سایتتان که دوست ندارید توسط آن خزیده شود، مطلع سازید و آن ها را به عنوان یک صفحه ی زنده اما ناتمام علامت گذاری کنید.

اگر یک مهاجم به وبسایت شما دسترسی داشته باشد، می تواند به راحتی فایل Robots.txt را اصلاح کند به گونه ای که گوگل صفحات اساسی وبسایت شما را نادیده گیرد و یا صفحات ناقص شما را کرول کند و بسیاری کارهای دیگر.

علاوه بر این تکنیک های حمله سئو منفی بحث برانگیز و نامحسوس، یک روش سئو منفی جدید و بسیار جدی وجود دارد که باید متوجه آن باشید. آن سئو منفی کانونیکال است.

سئو منفی کانونیکال(canonical negative SEO) چیست؟

این یک تکنیک حمله سئو منفی جدید است که به شدت خطرناک می باشد زیرا شناسایی مهاجم را برای شما غیرممکن می سازد. از آنجایی که منشأ حمله ناشناخته می ماند، هیچ روشی برای بازیابی وبسایت شما باقی نمی ماند.

این عملیات تهاجمی به واسطه ی کپی کردن کامل بخش اصلی صفحه ی وب قربانی به یک بخش اصلی از صفحه ی وب مهاجم صورت می گیرد که با برچسب کانونیکال یا کانونی قرار داده شده است و متاسفانه گوگل در این شرایط احساس می کند که صفحه اسپم همان صفحه ی وب قربانی می باشد!.

نکات مهم برای حفاظت از وبسایت خود در برابر سئو منفی

خوشبختانه، روش هایی برای حفاظت سایت از حمله سئو منفی وجود دارد.

1- ایجاد وبمستر گوگل برای دریافت هشدارهای ایمیلی

هشدارهای ایمیلی توسط گوگل در Google Webmaster Tools تحت شرایط زیر ارسال می شوند:

 • وقتی صفحات وب شما امکان ایندکس شدن نداشته باشد.
 • وقتی سایت شما توسط بدافزار(malware) مورد حمله قرار گرفته باشد
 • سایت شما با مشکلات جدی در رابطه با سرور خود مواجه باشد
 • شما جریمه دستی گوگل دریافت کنید (Google’s manual penalty)

بیشتر بخوانید: پنالتی گوگل چیست و چگونه از آن رهایی یابیم؟

لازم است که یک حساب کاربری در ابزار وب مستر گوگل ایجاد کنید و هشدارهای ایمیل را برای انواع مشکلات فعال سازید.فقط کافی است تنظیمات آن را روی وبسایت خود انجام داده تا تمامی مشکلاتی که در بالا ذکر شد به شما اطلاع داده شد.

2- نظارت بر پروفایل بک لینک های خود(Backlinks Profile)

حیاتی ترین اقدامی که می تواند از حمله هرزنامه نویسان به وبسایت شما جلوگیری کند، نظارت نزدیک بر پروفایل بک لینک هاست(لیست لینک های دریافتی سایت شما در سطح وب). در اکثر موارد، هرزنامه نویسان با ایجاد ریدایرکت ها یا لینک ­های کم کیفیت به وبسایت شما و با سئو منفی به شما حمله می کنند.

ابزارهایی همچون Moz یا Ahrefs کاربرد فراوانی در بررسی این موضوع دارند که ایا فردی در حال ساختن لینک ­های بد به سایت شما است یا نه. به جای بررسی دستی بک لینک ها، بهترین روش بکارگیری یک ابزار است. کافی است که یک حساب کاربری برای ابزاری که از آن استفاده می کنید ایجاد کنید و با همان حساب به حساب گوگل آنالتیک اتصال یابید.

3- امن نگه داشتن لینک ­های با کیفیت بالا

در حالیکه وبسایت خود را از لینک­ های بد ایمن نگه می دارید، به صورت همزمان حفاظت از لینک­ های با کیفیت سایت حیاتی است. معمولاً، هرزنامه نویسان با صاحبان سایت با استفاده از نام شما ارتباط برقرار می کنند و از وب مسترها می خواهند تا بک لینک ها را حذف نمایند! در این مورد هشیار باشید.

از این می توان با انجام دو اقدام زیر از این اتفاق جلوگیری کرد:

 • بهترین روش، ایجاد و بکارگیری آدرس ایمیلی از خود دامنه است (مانند:Info@yaktalink.com) و در حالیکه با وب مسترها ارتباط برقرار می کنید. این تاییدی است بر اینکه شما واقعاً برای سایت کار می کنید و کس دیگری به جای شما نیست.
 • علاوه بر این، شما باید بر بک لینک های با کیفیت بالای خود نظارت کنید. برای این منظور، فهرست بک لینک های خود را بازدید کرده و هر یک از آن ها را توسط فعالیت اجتماعی یا رتبه ی صفحه مرتب کنید و توسط ابزار هایی مانند Ahrefs به آنها نظارت کنید.

4- سایت خود را در برابر هکرها و بدافزار حفاظت کنید

حفظ ایمنی وبسایت به شدت حیاتی است. شما قطعاً نمی خواهید که بدون اطلاع هرزنامه ای بر سایت خود داشته باشید. روش های متعددی وجود دارند که با استفاده از آن ها می توانید از سایت خود حفاظت کنید.

 • برای کاربران وردپرس، نصب پلاگین تایید هویت گوگل(Google Authenticator) بهترین روش است. یک گذرواژه ی تایید ایجاد کنید که برای ورود به سایت وردپرس باید از آن استفاده کنید. علاوه برای این، شما می توانید قابلیت ارسال کد ایجاد شده توسط تایید هویت گوگل را بر موبایل خود را نیز فعال سازی کنید.
 • بک آپ هایی از پایگاه داده و فایل های خود در فواصل زمانی منظم ایجاد نمایید.
 • یک گذرواژه ی قوی شامل کاراکترها و ارقام خاص ایجاد کنید.
 • اگر سایت شما به کاربران اجازه ی آپلود فایل را می دهد، باید با شرکت میزبان تماس برقرار کنید و از آن ها بخواهید راه حل هایی برای نصب آنتی ویروس ها برای جلوگیری از بدافزار به شما ارائه دهند.

 

5- بررسی محتوای تکراری

تکنیک بسیار رایجی که هرزنامه نویسان بکار می گیرند، تکثیر یا تکرار محتواست. هرزنامه نویسان، محتوای وبسایت شما را کپی کرده و در جای دیگری پست می کنند. به این روش، محتوای سایت شما به نظر تکراری می رسد. در نتیجه، سایت شما با جریمه مواجه شده و رتبه ی خود را از دست می دهد.

شما می توانید سایت خود را برای صفحات تکراری با بکارگیری یک ابزار آنلاین همانند Copyscape.com بررسی کنید. استفاده از آن بسیار آسان است و به شما اجازه می دهد که دقیقاً بدانید در کدام پلتفورم ها محتوای کپی شده ی شما بدون اجازه انتشار می یابد.

6- نظارت بر رسانه های اجتماعی شما

علاوه بر این، هرزنامه نویسان ممکن است حساب های رسانه اجتماعی جعلی با استفاده از برند وبسایت یا شرکت شما تولید کنند. شما باید تلاش کنید تا چنین پروفایل هایی را با گزارش دادن آن ها به عنوان اسپم حذف نمایید پیش از این که دنبال کنندگان شروع به دنبال کردن آن ها نمایند.

Mention.net یک ابزار آنلاین است که به شما اجازه می دهد بدانید چه کسانی از نام شرکت شما استفاده می کنند. این ابزار به محض اشاره به رسانه اجتماعی یا نام سایت شما فورا به شما اخطار می دهد.

7- ردیابی سرعت وبسایت

اگر به صورت ناگهانی تغییر در سرعت وبسایت خود مشاهده کردید این می تواند به دلیل تلاش یک فرد به حمله به شما باشد. شما باید در این رابطه زود اقدام کنید به گونه ای که هرزنامه نویسان در کند کردن سرور موفق نباشند.

8- اجتناب از عملی کردن استراتژی های سئو غیرقابل قبول(Unacceptable SEO Strategies)

در نهایت، از عملی کردن استراتژی های سئو که توسط گوگل غیرقابل قبول هستند، اجتناب کنید زیرا به رتبه بندی وبسایت شما آسیب می رساند. از این رو، از لینک دهی به سایت های جریمه شده، خرید بک لینک از سایت های ارائه دهنده پکیج های لینک سازی، انتشار تعداد زیادی پست مهمان با کیفیت کم، ساخت چندین بک لینک در یک صفحه اجتناب کنید و همچنین از فروش لینک به سایت های نا معتبر و بدون نشان “nofollow” اجتناب نمایید.

بیشتر بخوانید:خرید بک لینک نادرست و جریمه شدن توسط گوگل

بازیابی از حمله ی سئو منفی

اگر وبسایت شما مورد حمله سئو منفی قرار گرفته است بهترین راه حل استفاده از disavow گوگل می باشد.

 1. یک فهرست disavow به کمک یک کارشناس سئو آماده نمایید و آن را به گوگل ارائه دهید

وبسایت شما تنها زمانی موفق خواهد بود که موتورهای جستجو قادر به جستجوی آن باشند و به همین دلیل حفظ امنیت وبسایت از اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو، بهترین روش عملی کردن تمامی معیارها به صورت منظم به منظور جلوگیری سایت شما از سئو منفی می باشد چنانکه پیشگیری بهترین راه حل نسبت به بازیابی است.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.