بازاریابی محتوا چیست و آیا بازاریابی محتوایی یک تبلیغات است؟

بازاریابی محتوا چیست و آیا یک تبلیغات است؟

این یک سوال ساده به نظر می رسد، درست است؟ اما پاسخ به فردی که از او سوال می کنید و تعریف شما از بازاریابی محتوایی بستگی دارد.

زارا کورتیس، مدیر محتوایی IAG می گوید، “نه” بازاریابی محتوایی یک تبلیغات نیست. خوب، منصفانه است بالاخره این عبارت کلمه ی “بازاریابی” را در خود دارد که از این رو نمی تواند تبلیغات هم باشد.

بازاریابی محتوا چیست؟

او با توضیح اینکه تبلیغات به صورت “گفتن و فروش” معنی پیدا می کند و بازاریابی محتوایی به صورت “توضیح محصول یا توانایی” معنی می دهد. این به نظر به اندازه ی کافی منطقی است که به آن به عنوان تبلیغات به آن نگاه نکنیم، با این وجود نمی شود به سادگی از کنار این موضوع گذشت.

این توضیح باعث می شود که ما بازاریابی محتوایی را صرفاً یک محتوایی با اقراق و بدور از واقعیت انتشار دهیم که واقعا اینگونه نیست.

گوگل در “Instant Answers” بازاریابی محتوایی را به صورت زیر تعریف می کند:

“نوعی از بازاریابی که شامل ایجاد و شکل دهی به یکسری مطالب خام است(همچون ویدئوها، وبلاگ ها و پست های رسانه اجتماعی) که صریحاً یک نام تجاری را تبلیغ نمی کند اما هدف آن تحریک تمایل به آن محصول یا خدمات است.”

بیایید نگاهی بیاندازیم به تعریف موسسه بازاریابی محتوا CMI) Content Marketing Institute’s)  از بازاریابی محتوا:

“بازاریابی محتوا یک رویکرد بازاریابی استراتژیک با تمرکز بر تولید و پخش محتوای ارزشمند، مرتبط و مستمر به منظور جذب و حفظ یک مخاطب تعریف شده است- و نهایتاً، به فعالیت واداشتن مشتری سودآور.”

این تعریف کمی از تعریف گوگل عمیق تر است- این تعریف بین محتوایی در بالاترین نقطه قیف و پایین ترین آن تمایز قائل نمی شود و کلمه ی ارزشمند “پخش” را به تعریف اضافه می کند.

بنابراین، سوالی که باید از خود بپرسیم این است: پخش محتوا چیست؟

سه روش برای پخش محتوا وجود دارد.

  1. رسانه شخصی- ارسال یک ایمیل به فهرست افراد حوزه خود
  2. رسانه اکتسابی- گرد آوردن روزنامه نگاران و دارندگان نفوذ به منظور پوشش محتوا
  3. رسانه پرداختی- انجام تبلیغات بومی برای توسعه محتوا (رپورتاژ آگهی و …)

CMI نیز از کلمه ی “استراتژیک” در این تعریف استفاده می کند. اگر یک نام تجاری فهرست ایمیلی خیلی کوچکی داشته باشد، آیا رسانه شخصی می تواند یک روش استراتژیک برای انجام پخش محتوا باشد؟ چه می شود اگر منابع PR در دسترس نباشند، اما بودجه ی زیادی برای رسانه پرداختی در اختیار باشد؟ مقیاس گذاری پخش محتوا با بکارگیری رسانه پرداختی به منظور توسعه محتوا به طور قطع یک رویکرد استراتژیک برای بازاریابی محتوایی و پخش آن خواهد بود. از این رو، تعریف CMI تحقق می یابد.

مدیران تبلیغات تلویزیونی به طور متوسط به ازای هر پنج دلار بر پخش، یک دلار را صرف تولید محتوا می کنند. بر طبق تحقیقات ما، یک بازاریاب محتوایی متوسط برعکس این موضوع عمل می کند که احتمالاً به همین دلیل است که بازاریابان محتوایی فکر می کنند که همه چیز به یک مقاله بلند و کامل ختم می شود. اما اینگونه نیست، بلکه یک بازاریابی محتوایی هوشمندانه و توسعه آن شامل بکارگیری افراد درست در کانال درست در زمان درست  و به صورت استراتژیک می باشد.

بنابراین در پاسخ به این سوال که “آیا بازاریابی محتوایی تبلیغات محسوب می شود؟” باید گفت هم بله و هم نه. اگر بازاریاب های محتوایی بودجه خود را برای پخش صرف کنند همانند مدیران تبلیغات تلویزیونی، پاسخ بله است. اگر نام های تجاری صرفاً به فهرستی که دارند ایمیل بزنند، پاسخ منفی خواهد بود. با این وجود، امروزه بازاریاب های محتوایی خبره و در سطح بالا از هر سه شکل رسانه برای پخش و توسعه محتوا به صورت استراتژیکی استفاده می کنند.

مگر این که یک نام تجاری میلیون ها ایمیل آدرس و شبکه ی نفوذی بسیار عظیمی در اختیار داشته باشد، که در اینصورت بهترین استراتژی پخش از طریق توسعه بومی و بی وقفه محتوا است.

در پایان باید گفت پاسخ به این سوال که آیا بازاریابی محتوایی یک تبلیغات است باز هم به خود شما و استراتژی که برای پخش محتوای تولیدی خود انتخاب می کنید دارد.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.