چگونه کلمات کلیدی درست را برای سئو انتخاب کنیم

جستجوی کلمه کلیدی یا Keyword Research

آیا شما با آخرین دستورالعمل ها در مورد چگونگی جستجو و پیدا کردن کلمه کلیدی (keyword research) آشنا هستید؟

جستجوی کلمات کلیدی همواره یکی از بخش های بسیار لازم بهینه سازی موتور جستجو (SEO) و سئو محتوا بوده است که به بازاریابی ایمیلی(ایمیل مارکتینگ) و بسیاری مباحث دیگر نیز کمک خواهد کرد.

نقش جستجوی کلمه کلیدی در موفقیت یک وبسایت

گاهی اوقات انتخاب عبارات درست حتی برای شرکت گوگل نیز دشوار است چرا که همواره انتخاب ها و افکار و عقاید مردم در حال تغییر بوده و ثابت نمی ماند. در سال های اخیر گوگل تغییرات بسیاری در رفتار جستجو و دستورالعمل های آن به وجود آورده است تا کاربران را به نتایج بهتری برساند و به طور پیوسته نیز در حال تکامل است.

اگر می خواهید صفحات وب شما بازدید خوبی پیدا کند، بازاریابی محتوایی و بازاریابی ایمیلی شما نیز نتایج مطلوبی را ارائه دهد باید نحوه ی جستجو و استفاده از کلمات کلیدی در این محیط ها را به درستی درک کنید.

در پایان این مقاله شما درک کاملی از جستجوی کلمه کلیدی یا همان keyword research می کنید و از آشنایی با رفتارهای موتور جستحوی گوگل تا نحوه استفاده از کلمات کلیدی برای بهبود تولید محتوا و ارتقای آن خواهید آموخت.

بهتر است یک فنجان قهوه بردارید؛ ما هر آن چه که فکر می کنیم شما بدان نیاز دارید را در این مقاله آورده ایم. همچنین فهرست مطالب این مقاله را اضافه کرده ایم تا به آسانی به هر بخشی که می خواهید، بروید:

 

کلمات کلیدی چه هستند؟

تعریف کلی از کلمات کلیدی:

 • کلمات و عباراتی هستند که مشخص می کنند افراد به دنبال چه هستند.
 • کلمات و عباراتی هستند که موضوعاتی که شما در رابطه با آن ها می نویسید را توصیف می کنند.

در یک جهان ایده آل، این کلمات کلیدی مشابه هستند، رابط میان محتوا و مخاطب شما می باشند و به آن ها کمک می کنند تا این ارتباط را بیابند.

جستجوی کلمات کلیدی در واقع “روش یافتن عباراتی است که مردم در موتورهای جستجو وارد می کنند” تا برای صفحات وب، تولید محتوا و بازاریابی از آن ها استفاده نمایند.

چرا جستجوی کلمه کلیدی مهم است؟

همان طور که قبلاً گفته شد، جستجوی کلمه کلیدی بخش مهمی از سئو است. کلمات کلیدی یکی از فاکتورهای مهم رتبه بندی سئو می باشند که گوگل از آن ها در رتبه بندی محتوای شما در نتایج جستجو خود استفاده می کند. پس مسلما اگر آن ها را درست انتخاب کنید، در نتیجه گوگل محتوای شما را به درستی می فهمد و به راحتی در پاسخ به یک جستجو مطلب شما را نمایش خواهد داد.

تحقیق کلمه کلیدی به شما کمک می کند تا از طریق یافتن موضوعاتی در استراتژی محتوایی (content strategy) خود وارد ذهن مشتریان خود شوید. وقتی می دانید که مخاطبان هدف (target audience) شما به دنبال چه هستند، می توانید محتوای خود را برای ارائه ی پاسخ های مورد نیاز آن ها بهینه سازی کنید.

به طور کلی، جستجوی کلمه کلیدی نه تنها از تولید محتوا پشتیبانی می کند بلکه از تمامی فعالیت های بازاریابی و تبلیغاتی از جمله بازاریابی ایمیلی نیز حمایت می کند. اگر شما بدانید کاربران به دنبال چه چیزی هستند می توانید در تولید یک تبلیغات رپورتاژی و حتی کلیکی و تبلیغات گوگلی(Google ads) موفق تر باشید و پیدا کردن کلمات رقابتی بازدیدهای بیشتری را جذب کنید.

بررسی کلمات کلیدی که رقبای شما هدف گذاری کرده اند، می تواند به شما در تصحیح استراتژی محتوایی نیز کمک کند. ابزارهایی که برای کمک به شما در رابطه با جستجوی کلمه کلیدی رقابتی بکارتان می آید را در بخش های بعدی ارائه می دهیم.

آیا جستجوی کلمه کلیدی کار درستی است؟

برخی از افراد شک دارند که آیا جستجوی کلمات کلیدی ارزشش را دارد یا نه. پاسخ کوتاه: بله، ارزش دارد. اما نه وقتی که شما سئو را همچان سئو سال دهه هشتاد انجام می دهید.

در گذشته، یکی از اهداف جستجوی کلمه کلیدی، پر کردن محتوا با عباراتی که مردم به دنبالش بودند و قرار دادن صفحات در بالای نتایج جستجو به طور مصنوعی بود. و اغلب کمتر کیفیت محتوا در نظر گرفته می شد و بیشتر تمرکز روی داشتن درصد معینی از کلمات کلیدی مشابه در یک محتوا مهم بود.

چنین رویکردی دیگر کاربرد ندارد حال دیگر ربات های گوگل هوشمند تر شده اند. در حال حاضر آن رویکردها(پر کردن محتوا با کلمات کلیدی) بیشتر با جریمه مواجه می شود تا پاداش. گوگل دائماً در حال بهینه سازی نحوه ی کار الگوریتم های جستجوی خود است تا نتایج جستجوی مرتبط تری را به مردم ارائه دهد.

در ادامه ی این راهنما با جزئیات بیشتری به این موضوع خواهیم پرداخت اما در اینجا چند ویژگی از جستجوهای امروزی آورده شده است:

 • امروزه مردم از دستگاه های موبایل هوشمند دیجیتالی استفاده می کنند که برای آن ها امکان جستجو از طریق صدا را فراهم می سازد. این بدان معنی است که آن ها از زبان طبیعی برای پرسیدن سوالات استفاده می کنند و نیازی به تایپ کردن عبارات جستجو ندارند (زبان فارسی نیز پشتیبانی می شود).
 • گوگل در تلاش است تا پاسخ های فوری را از طریق کادرهای پاسخ به جستجوها بدهد(در زبان فارسی هنوز پشتیبانی نمی شود). این ها معمولاً بر اساس محتوای مرتبط به خوبی بهینه شده هستند.(هنوز در زبان فارسی پشتیبانی نمی شود)

باکس های پاسخ سریع گوگل

 • کلمات کلیدی مرتبط به لحاظ معنایی امروزه موضوع بحث هستند. این یعنی شما نباید محتوا را تنها برای یک عبارت هدف بصورت مجزا بهینه کنید بلکه باید بهینه سازی را برای عبارت های مرتبط از لحاظ معنایی که اساساً یک چیز هستند، انجام دهید. بعداً به صورت کامل به این موضوع خواهیم پرداخت.

درک انواع کلمات کلیدی

پیش از آغاز توضیح خود جستجوی کلمه کلیدی یا کیورد ریسرچ، درک چگونگی دسته بندی آن ها ضروری است. یک روش برای توصیف ساده آن ها به صورت: کلمات کلیدی اصلی یا کوتاه، کلمات کلیدی چند کلمه ای یا بلندتر، و کلمات کلیدی بلند یا طولانی می باشد:

 • کلمات کلیدی اصلی (Head keywords) معمولاً تنها یک یا دو کلمه هستند و میزان جستجویی بالایی دارند.
 • کلمات کلیدی بلندتر یا متوسط(medium keywords)، عبارات دو سه کلمه ای با میزان جستجویی خوب هستند، نه زیاد و نه کم.
 • کلمات کلیدی بلند(Long tail keywords) شامل ترکیب چهار کلمه یا بیشتر با میزان جستجویی کم هستند. این کلمات کلیدی بیشتر حجم ترافیکی وب را شامل می شوند.

البته ممکن است در جاهایی برای این دسته بندی ها نام های دیگری نیز انتخاب کنند ولی ماهیت همه یکی است.

فاکتور مهمی که در اینجا باید به آن توجه کنید خاص بودن است. یعنی هر چه عبارت طولانی تر باشد، خاص تر خواهد بود و میزان جستجوی کم تری را به دنبال خواهد داشت.

شما می توانید برای درک بهتر به عکس گرافیکی که توسط BackLinko منتشر شده است مشاهده کنید.

نمایش میزان جستجوی کلمات کلیدی برحسب اندازه

منظور ما این است:

 • اگر شما عبارت “گوشی” را جستجو کنید، میلیون ها نتیجه ی جستجو خواهید یافت.
 • اگر عبارت “گوشی آیفون ایکس” را جستجو کنید، احتمالاً صدها هزار نتیجه خواهید یافت.
 • اگر عبارت “گوشی آیفون ایکس پلاس نقره ای” را جستجو کنید، نتایج بسیار کم تری را منطبق بر آنچه که به دنبالش هستید، خواهید یافت.

از دیدگاه کاربری،شما هر چه متن بیشتری به عبارات جستجو خود اضافه کنید، نتیجه ی بهتری خواهید گرفت.

ارتباط معنایی کلمات (LSI)

مورد دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، کلمات کلیدی هم معنی است که مربوط به بحث، نمایه ارتباط معنایی کلمات (Latent Semantic Indexing) می باشد. LSI به موتورهای جستجو کمک می کنند که از تداعی معنایی کلمه برای یافتن آنچه که شما به دنبالش هستید، استفاده کنند تا نتیجه دلخواه شما را نمایش دهند.

به عنوان مثال، اگر شما در حال جستجوی “امام علی” باشید، گوگل با استفاده از سابقه جستجو های شما و سایر شرایط جستجو می تواند تصمیم بگیرد که آیا شما به دنبال اطلاعاتی در مورد شخص امام علی هستید یا اطلاعاتی در مورد فیلم معروف امام علی را می خواهید.

از آنجایی که LSI به موتورهای جستجو در ارائه ی نتایج مرتبط تر کمک می کند، بخشی از استراتژی جستجوی کلمه ی کلیدی خوب (good keyword research) شامل یافتن کلمات کلیدی در ارتباط با آن است. اگر می خواهید وجود LSI را در عمل ببینید؟ می توانید نگاهی به نتایج تکمیل خودکار متن هنگام تایپ یک کلمه یا عبارت در کادر جستجوی گوگل بیاندازید.

نقش LSI در یافتن کلمات کلیدی

همچنین می توانید به عبارات جستجوی مرتبط در پایین صفحه ی نتایج خود نگاهی بیاندازید. توجه کنید که اگر پارامترهای جستجو را تغییر دهید، این فهرست ناپدید می شود.

ابزار های فراوانی برای پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط وجود دارد که یکی از آن باحال هایش LSIGraph است که فهرست بلندتری از هشت عبارت ارائه شده یا بیشتر توسط گوگل را فراهم می کند. در ضمن زمانی که برای تولید یک محتوای جدید آه می کشید و نمی دانید از کجا باید شروع کنید، این کلمات کلیدی دارای ارتباط معنایی می توانند به شما ایده های خوبی ارائه دهند.

استفاده از کلمات کلیدی دارای ارتباط معنایی(کلمات مترادف) در محتوا، پتانسیل بیشتری را به لحاظ مرتبط بودن و دسترسی به محتوای شما می دهد.

جستجو کنندگان واقعاً به دنبال چه هستند؟ درک هدف کلمات کلیدی

هر قدر هم که شما کلمات کلیدی را توصیف کنید، برای درک این که آن ها کوتاه، متوسط یا طولانی هستند، کافی نیست. برای این که اکثر کلمات کلیدی برای بازاریابی، تولید محتوا و سئو مناسب باشند، باید قصد جستجوکنندگانی که از آن استفاده می کنند را بفهمید. به محض این که قصد جستجو را فهمیدید، قادر به خواندن ذهن جستجوکنندگان و ارائه ی آن چه آن ها می خواهند، خواهید بود.

مثل همیشه، توضیحات متفاوتی برای دستیابی به هدف کلمات کلیدی وجود دارد، که 4 نمونه از آن شامل:

 • هدایت شده(Navigational)، که در آن کاربران یک وبسایت خاص را جستجو می کنند.
 • اطلاعاتی(Informational)، که در آن کاربران پاسخ به یک پرسش را جستجو می کنند.
 • تحقیقاتی(Investigational)، که در آن کاربران اطلاعاتی را جستجو می کنند که نهایتاً به یک تراکنش ختم می شود.
 • معاملاتی یا تراکنشی(Transactional)، که در آن کاربران آماده ی خرید هستند.

این چهار نوع چه تفاوتی با هم دارند؟ با یک مثال این موضوع را توضیح می دهیم فرض کنید که در فکر خرید یک تلفن هستید. با کلمات کلیدی اطلاعاتی برای پیدا کردن گزینه های موجود شروع می کنید. این ها اغلب عبارت هایی مبتنی بر پرسش هستند یعنی پرسش هایی در مورد کجا، چرا و چگونه.

در حین انجام جستجو ممکن است با چندین برند مواجه شوید که برای شما جالب هستید. وقتی آن ها را جستجو می کنید ممکن است نام تجاری شان را در در کادر جستجو تایپ کنید تا URL سایت را بیابید. این یک جستجوی هدایت شده است.

به محض اینکه به دنبال مقایسه ها می گردید، به یک جستجوی تحقیقاتی می پردازید اگرچه المانهای اطلاعاتی نیز در آن وجود دارد.

کلمات کلیدی معاملاتی معمولاً شامل کلماتی همچون خرید، خریداری و غیره با توضیح دقیقی از آنچه فرد به دنبالش است، می باشند. و کلمات کلیدی با قصد تجاری کلماتی هستند که به کسب و کار شما مرتبط بوده و افرادی که خواستار خرید هستند را به خود جلب می کنند.

اگر شما یک فروشگاه اینترنتی دارید، وبسایت Search Engine Journal محبوب ترین دسته بندی های کلمه ی کلیدی را به صورت زیر فهرست می کند:

 • مقایسه با رقبا
 • جستجو برای تخفیف
 • رتبه بندی ها و نظرات
 • جستجو برای کدهای کوپن
 • جستجو برای فروش

وبسایت MOZ کلمات کلیدی را بر اساس دستورالعمل های ارزیابی کیفیت جستجوی گوگل متمایز می نماید:

تغییر نتایج جستجو کلمات کلیدی براساس نوع دستگاه

بر اساس تصویر بالا در حالیکه کلمات کلیدی هدایت شده یکسان باقی می مانند، کلمات کلیدی معاملاتی و اطلاعاتی بر اساس اینکه به وسیله ی کدام یک از ابزارهای کمکی جستجوی وب انجام می شوند تغییر می کنند.

از معروف ترین ابزار های کمکی برای جستجو در وب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • cortona : دستیار مجازی ایجاد شده توسط مایکروسافت برای ویندوز 10، ویندوز 10 موبایل است.
 • Siri : دستیار مجازی است که بخشی از سیستم عامل اپل شرکت iOS، watchOS، macOS و سیستم عامل های tvOS است.
 • Google Assistant : دستیار مجازی مبتنی بر هوش مصنوعی است که توسط Google طراحی شده است که عمدتا در دستگاههای تلفن همراه و تلفن هوشمند موجود است

در سال 2007 گوگل در دستورالعمل های کیفیت ارزیابی جستجو، جستجوها را در چهار نوع گوناگون فهرست کرد:

 • دانستنی و دانستنی ساده (Know ) : دانستنی در مورد یافتن یک اطلاعات است و دانستنی ساده در مورد یافتن پاسخ مشخص به یک پرسش همانند یک حقیقت است.
 • انجام دادنی (Do) : این نوع جستجوها شامل انجام یک فعالیت یا رسیدن به یک هدف هستند. به عنوان مثال، اگر به دنبال یک بازی هستید، احتمالاً می خواهید آن را نصب کنید.
 • وبسایت : این جستجویی با هدف موقعیت یابی و بازدید از یک وبسایت است.
 • دیدار با شخص (Visit-in-Person) : که در آن کاربران دستگاه موبایل یک فعالیت فیزیکی را براساس نتایج جستجو طرح ریزی می کنند مانند یافتن به یک رستوران نزدیک.

حالا تمام این حرفا به چه دردی می خورد!

خب وقتی شما بخوبی بدانید که چگونه کلمات کلیدی هدف خود را دسته بندی کنید، می توانید از این اطلاعات برای کمک به یک استراتژی محتوا خوب استفاده کرده و اطمینان حاصل کنید که نیازهای کاربرانتان را برآورده خواهد شد.

برای تحقیق کلمات کلیدی از کجا شروع کنیم

همانطور که متوجه شده اید کلمات کلیدی نقش مهمی در برآورده کردن نیازهای شما و نیازهای جستجو کنندگان بر عهده دارند. البته، در صورتی که به ظاهر چیز خاصی به نظر نمی رسند. وقتی کاربران آنچه را که نیاز دارند در نتایج جستجو می یابند و وارد سایت شما می شوند، همه راضی خواهند بود!

حال بیایید ببینیم که چگونه می شود به فهرستی از کلمات کلیدی و عباراتی دست یابیم که قابل استفاده باشند؟

گام اول آسان است: طوفان فکری

اگر قبلا سایت داشتید و ایدهای خوبی از کلمات کلیدی که مردم در هر مرحله از تعامل با شما جستجو کرده اند و به وسیله جستجوی آنها وارد وبسایت شما شده اند، خواهید داشت. در غیر اینصورت، به این فکر کنید کاربران شما چه کلماتی را معمولا جستجو می کند. از این به عنوان نقطه ی شروع فهرست خودتان استفاده کنید.

نوشتن تمام کلمات در یک فایل اکسل ایده ی خوبی است به دلیل اینکه اکثر ابزارهایی که شما استفاده می کنید، اجازه ی دانلود داده به صورت فایل های اکسل یا CSV را به شما می دهند.

در این مرحله به کلمات کلیدی بنیادین فکر کنید. این ها عباراتی هستند که بسیار مشهود و کلیدی هستند و در صدر فهرست کلمات کلیدی شما قرار می گیرند. به عنوان مثال، “بیمه سلامت” یک کلمه ی کلیدی بنیادین است در حالیکه “بررسی مزایای بیمه ی سلامت” یک کلمه کلیدی بلند می باشد.

عبارات مرتبطی را با استفاده از ابزارهای مختلف ارائه کلیدواژه مرتبط مثل keywordtool و LSIGraph که قبلاً به آن اشاره شد، بیابید. فقط عبارت جستجوی خود را در کادر تایپ کنید و سپس شما فهرست بلندی از اصطلاحات مرتبط برای افزودن به فهرست خود خواهید یافت.

حال که کلمات هدف خود را پیدا کردید ببینید که کدام یک از آنها اهمیت بیشتری برای شما دارند و افراد بیشتری را به سایت شما جذب می کنند، به عنوان نقطه ی شروع و برای اینکه بدانید چه محتوایی را مرتبط با کلمات هدف خود ایجاد کنید می توانید از بازاریابی و توسعه ی محتوای سئو شده استفاده کنید. برای یافتن این ها از تحلیل گوگل و کنسول جستجوی گوگل نیز می توانید بهره ببرید.

به منظور یافتن کلمات کلیدی در گوگل آنالیتیک،در Acquisition به منوی “all traffic” سپس “channels” بروید و بر organic search در فهرست کلیک کنید.

جستجوی کلمه کلیدی در گوگل آنالیتیک

فهرستی از عبارات را خواهید دید. با این وجود، بزرگ ترین گروه این لیست را به صورت تأمین نشده (not provided) خواهد بود که در  نتیجه ی جستجوهای مرورگر رمزگذاری شده هستند.

اگر حساب کنسول جستجوی گوگل(Google Search Console) را به حساب تحلیل گوگل ( Google Analytics ) اتصال کرده اید، می توانید هنگام استفاده از گوگل آنالیتیک به  Acquisition » Search Console » Queries بروید. در این قسمت داده های بیشتر و کلمات کلیدی “not provided” کمتری را خواهید یافت.

بیشتر بخوانید : آموزش اتصال کنسول جستجوی گوگل به Google Analytics

چند جای دیگر را به عنوان نقطه ی شروع شناسایی کلمات کلیدی می توانید بررسی کنید که از جمله آنها به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • قسمت نظرات بلاگ، افراد معمولا در این قسمت ها در مورد موضوعات معینی که به دنبالش هستند سوأل می پرسند.
 • هشتگ های رسانه های اجتماعی، کلمات کلیدی ضروری هستند. بنابراین به آنها توجه کنید.
 • عناوین مقالات و دسته بندی های وبسایت های برتر در حوزه خودتان

جستجوی محلی را فراموش نکنید، در گذشته گوگل برای نمایش نتایج جستجو در تمام نقاط یک نتیجه را نمایش می داد ولی حال منطقه ای که در آن جستجو صورت می گیرد بسیار با اهمیت شده چرا که خیلی از کاربران در کلمات جستجوی خود از نام منطقه خود استفاده می کنند و به دنبال چیزی در همان منطقه سکونت خودشان هستند. نام یک مکان نیز می تواند یک راهنمای سودمند در جستجوی کلمات کلیدی باشد.

در نتیجه، اگر کسب و کار شما در یک محل خاص باشد، این را به عنوان بخشی از فرآیند تولید کلمه ی کلیدی در نظر بگیرید. این گونه موارد همچنین برای اصطلاحات جستجوی فصلی نیز بکار برده می شود.

روش های اشاره شده تنها نقطه ی شروع جستجوی شما هستند. اگر واقعاً جدی هستید، لازم است تا از برخی از ابزارهای جستجوی کلمه کلیدی هدفمند برای ارزیابی عباراتی که تاکنون شناسایی کرده اید و نیز یافتن کلمات کلیدی جدید که حتی به آن ها فکر نکرده اید، استفاده نمایید.

بهترین ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی

بسیاری از ابزارهای فهرست شده در ادامه می توانند به شما در تحلیل جنبه های عملکرد وبسایت و نه تنها کلمات کلیدی کمک کنند. اما اگر شما تنها به دنبال کلیدواژها هستید، این ابزارها می توانند اطلاعاتی همچون میزان جستجو، درصد سختی رتبه گرفتن در آن کلمه (برای استراتژی محتوا و سئو سودمند است)، ارزش کلمه کلیدی (برای براورد هزینه های تبلیغات سودمند است)، رقابت و غیره را در اختیار شما قرار دهند. ده ها ابزار جستجوی کلمه ی کلیدی وجود دارد اما در اینجا برخی از ابزارهای موردعلاقه برای شروع کار می پردازیم.

 1. Ahrefs، یک مجموعه کامل از ابزار های جستجوی کلمه کلیدی، محتوا و سئو می باشد.
 2. Answer the Public ، نتایج جستجو را به واسطه ی نوع پرسش تقسیم بندی می کند به گونه ای که می توانید محتوا را به منظور ارائه ی پاسخ دقیق هدف گذاری کنید.
 3. Google Adwords Keyword Planner، به شما اجازه ارزیابی ماهانه از میزان جستجوی جهانی و محلی کلمات کلیدی، سطوح رقابتی و هزینه تبلیغات هرکدام را ارائه می دهد. برای گرفتن ایده ی کلمات کلیدی، پس از ورود و به قسمت Tools » Keyword Planner رفته و از میان گزینه ها Find New Keywords and Search Volume را انتخاب کنید.
 4. SEMrush، به وسیله پنل این سایت می توانید یک گزارش کامل از کلمات کلیدی را فراهم کرده و به شما در یافتن کلمه کلیدی مرتبط با کلیدواژه های اصلی جستجو کمک می کند. این ابزار پولی ویژگی های بسیار زیاد دیگری هم دارد اما شما می توانید یک جستجوی کلمه کلیدی را به صورت رایگان در این صفحه امتحان کنید.
 5. SEO Book Keyword Suggestion Tool، میزان جستجو، کلمات کلیدی مرتبط، هزینه ها و غیره را به شما ارائه می دهد.

راهنمای ما را به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ابزارهای جستجو کلمه کلیدی مطالعه نمایید.

مرحله بعدی برای جستجوی کلمه کلیدی چیست؟

با استفاده از برخی از این ابزارهای کلمه ی کلیدی، فهرست بلندی از عباراتی را خواهید داشت که مردم از آن ها برای یافتن سایت شما استفاده می کنند. حال باید بدانید که چگونه و در کجا باید از آنها استفاده کنید.

اگر شما می خواهید از کلمات کلیدی برای تبلیغات استفاده کنید، آن ها را به Google Adwords Keyword Planner وارد کرده تا متوجه شوید که کدام یک بهترین عملکرد رابرای هدف مورد نظر شما دارد. عبارات محبوب گران هستند، ارزشش را ندارند زیرا شما می توانید با کلمات کلیدی مرتبطی که از محبوبیت کمتری برخوردارند نیز به خوبی کار کنید و هزینه پایین تری را پرداخت کنید.

جستجوی کلمه کلیدی هدف در گوگل پلنر

اما اگر برای بکارگیری کلمات کلیدی با سئو، تولید محتوا و بارایابی برنامه ریزی می کنید، برای شما جالب خواهد بود که بدانید دستیابی به یک موقعیت جستجویی خوب به لحاظ محتوا با استفاده از آن کلمات کلیدی و امکان رتبه بندی آن ها چقدر آسان است به شرطی که از راهنمایی های گفته شده در این مقاله به درستی استفاده کنید.

شما همچنین می توانید فهرست خود را به لحاظ استراتژیکی تقسیم کنید. برای مثال، برخی از کلمات کلیدی بطور مستقیم با کسب و کار شما مرتبط خواهند بود در حالیکه کلمات کلیدی دیگر در ارتباط با قصد کاربر هستند. شما همچنین می توانید کلمات کلیدی را براساس موضوعاتی که می خواهید تحت پوشش قرار دهید، گروه بندی کنید.

صحبت در مورد هدف کلمات کلیدی را به یاد دارید؟ لازم است که محتوایی را منطبق با انواع مختلف مقاصد تولید کنید. به عبارت دیگر صرفاً بر کلمات کلیدی تجاری تمرکز نکنید زیرا مردم از انواع دیگر کلمات کلیدی پیش از اینکه آماده به خرید باشند برای جمع آوری اطلاعات، استفاده می کنند. محتوا و استراتژی بازاریابی خوب شامل استفاده انواع این روش ها است.

کجا از کلمات کلیدی در محتوا استفاده کنیم

به محض اینکه فهرست نهایی از کلمات کلیدی به دست آمد، می توانید از این اطلاعات در موقعیت های مختلف در محتوای خود استفاده کنید.

بکارگیری کلمات کلیدی به منظور بهینه سازی محتوا یک موضوع کاملا متفاوت و پیچیده است اما می توانید با بکارگیری کلمات کلیدی در موقعیت های زیر شروع نمایید:

 • عنوان صفحه : عنوان هر صفحه یک نقطه ی شروع برای تعیین ارتباط محتوای شما با یک کلمه کلیدی توسط گوگل است و مهمترین لینکی است که در نتایج جستجو ظاهر می شود.
 • توضیحات کوتاه مقالات و صفحات : اگر از ابزار سئو استفاده نمی کنید، گوگل به صورت خودکار 160 کاراکتر از محتوای شما را انتخاب می کند. در نتیجه، جایگاه خوبی برای بکارگیری کلمات کلیدی می باشد. meta description توضیحاتی که در زیر لینک سایت شما در نتایج گوگل قرار دارد را ارائه می دهد و در کلیک کردن یا نکردن به افراد کمک می کند.
 • به روز رسانی لینک ها و رسانه ی اجتماعی : اگر شما مطالب خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارید می توانید از عنوان خود در آنها استفاده کنید. همچنین می توانید با اضافه کردن یک هشتگ مناسب به افراد در تصحیح جستجوهای خود کمک کنید که خود یک استفاده کارآمد از کلمه کلیدی است.

البته، شما همچنین از کلمات کلیدی و عبارات مرتبط در سراسر محتوا استفاده خواهید کرد. از تکرار بیش از حد کلمات کلیدی بپرهیزید که یک تاکتیک کلاه سیاه سئو محسوب می شود و نتیجه ی معکوس دارد. کلمات کلیدی اصلی را به خاطر بسپارید و از آنها هوشمندانه در محتوای خود استفاده نمایید،و به خاطر داشته باشید که شما یک انسانید و برای انسان ها می نویسید. در پایان، یک بار محتوای خود مرور کنید تا بتوانید کلمات کلیدی هم معنی اضافی را بدون از دست رفتن خوانایی و اثربخشی محتوا در آن بگنجانید.

برای اطلاعات بیشتر، راهنمای ما در مورد چگونگی استفاده از کلمات کلیدی برای سئو مطالعه کنید.

حال شما می دانید که چگونه از جستجوی کلمات کلیدی برای انتخاب عبارات درست برای گوگل و کمک به مخاطبان هدف در یافتن محتوای خود استفاده کنید. فراموش نکنید که حسابرسی سئو را متناوباً اجرا نمایید تا هرگونه خطایی که موجب تضعیف رتبه بندی و ترافیک شما می شود را بیابید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.