10 فاکتور مهم سئو که شما برای رسیدن به رتبه 1 در گوگل به آنها نیاز دارید

مهمترین و اصلی ترین فاکتورهای سئو و بهینه سازی 2019

الزامات و فاکتورهای مهم سئو و بهینه سازی وبسایت ها دائما در حال تغییر هستند، و هماهنگ شدن با آخرین پیشرفت ­ها می ­تواند دشوار باشد. اما اگر می ­خواهید سایتتان از ترافیک خوبی برخوردار باشد باید از آن ها مطلع باشید.

برندها و سایت هایی که به خوبی بهینه سازی شده اند به مرور زمان بازدیدگنندگان بیشتری را به دست می آورند و آن به معنی خریداران و فروش محصولات بیشتر است. بدون سئو کردن سایت، جستجو کنندگان قادر به پیداکردن سایت شما نخواهند بود و تمام کارهایی که انجام داده اید، بی ثمر می ماند.

در این مقاله، ما فاکتورهای ضروری رتبه بندی سئو را که برای تسلط بر رتبه بندی جستجوها بدان ها نیاز دارید، به اشتراک خواهیم گذاشت. در پایان این پست، اگر به تمام این نکات توجه کنید و به آنها عمل کنید قول خواهیم داد شما یک سایت سئو شده خواهید داشت که کسب و کار بهتر و درآمد بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت.

در لیست زیر می توانید با کلیک کردن روی هر عنوان به راحتی به عنوان موردنظر بروید

پیش از این که وارد جزئیات هر فاکتور رتبه بندی شویم، بگذارید نگاه سریعی به اساس کاری رتبه بندی موتور جستجو بیاندازیم.

درک سئو، یا “چگونه رتبه ی من در گوگل بالاتر خواهد بود؟”

بسیاری از مردم در تعجب هستند که رتبه بندی گوگل چگونه کار می کند، بنابراین پیش از پرداختن به فاکتورهای اصلی رتبه بندی موتور جستجو با پاسخگویی به برخی از پرسش های اساسی اکثریت مردم در مورد سئو آغاز می کنیم.

“رتبه بندی” در سئو چیست؟

همانطور که ممکن است بدانید، سئو (SEO) مخفف بهینه سازی موتور جستجو ( search engine optimization) است که به معنی بهبود صفحات وب برای رتبه بندی موتور جستجو می باشد اما چگونه کار می کند؟

بیایید به آن بپردازیم.

در سئو، رتبه بندی به موقعیت محتوایی شما در صفحات نتایج موتور جستجو(SERP) اشاره دارد. رتبه بندی 1# بدین معنی است که وقتی افراد یک عبارت خاص را جستجو می کنند، صفحه وب شما اولین نتیجه خواهد بود(جدا از نتایج ارتقا یافته،لینک های تبلیغاتی، بخش های کوچک برجسته و کادرهای پاسخگویی که در ادامه ی این راهنما به آن ها خواهیم پرداخت).

بودن در میان 3 نتیجه ی اول جستجوها عالی است چراکه طبق آمار CTR Google in 2017 تقریبا نیمی از کلیک ها در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل در آن موقعیت ها صورت می گیرد.

ctr نمایش سایت در صفحات مختلف گوگل

بودن در صفحه ی اول در میان 10 نتیجه ی اول نیز سودمند است. بدین دلیل است که 95% از افراد هرگز صفحه اول را رد نمی کنند.

گوگل در سئو به دنبال چیست؟

خود گوگل هدف از بحث سئو را “سازماندهی اطلاعات جهانی و دسترس پذیر کردن و سودمند نمودن اطلاعات در سطح بین المللی” بیان کرد.

ارائه ی نتایج جستجوی مرتبط بخش اعظمی از این هدف است. که در ساده ترین حالت اینگونه کار می کند:

گوگل چگونه کار می کند

در ابتدا، بات های جستجوگر گوگل(قسمت هایی از نرم افزار خودکار با نام “spiders” ) وب را می پیمایند … در معنای واقعی از صفحات وب بازدید می کنند.

دوم، آن ها صفحات قابل پیمایش و بهینه شده را به نمایه ی گوگل اضافه کرده و آن ها را فهرست می کنند.

سوم، وقتی مردم از جستجوی گوگل استفاده می کنند، مناسب ترین نتایج را براساس عبارت های جستجو وارد شده و بازدید شده کاربران تعیین می کند (از میان تریلیون ها صفحه در نمایه ی گوگل).

در این مرحله، شما باید بر عناوین صفحه و توضیحات کوتاه صفحات تکیه کنید تا جستجوکنندگان بر پیوند شما کلیک کرده و از وبسایت شما بازدید نمایند.

چگونه رتبه بندی های جستجو گوگل کار می کند؟

وقتی مردم به دنبال اطلاعات هستند، آن ها کلمات مرتبط با آن چه را که به دنبالش هستند تایپ می کنند. به آن ها کلمات کلیدی گفته می شود و در بخش بهینه سازی محتوا به آن ها خواهیم پرداخت.

اما رتبه بندی های موتور جستجو تنها مربوط به کلمات کلیدی نیست: بلکه بسیاری از مسائل مثل کیفیت اطلاعات،درست بودن آن و … نیز موثر است.

بر طبق نظزیات خود گوگل، وقتی محتوای هر صفحه را فهرست می کند، فاکتورهای زیر را بررسی می نماید:

 • هدف صفحه
 • تخصص، اعتبار و امانت داری – نه تنها از جانب سایت و محتوای صفحه بلکه تخصص از سوی افراد تولیدکننده ی محتوای آن
 • کیفیت و مقدار محتوا
 • اطلاعات وبسایت و اطلاعات در مورد تولیدکننده محتوا
 • شهرت وبسایت و شهرت تولیدکننده محتوا

این ها وارد الگوریتم رتبه بندی می شوند و به تعیین رتبه بندی سئو (SEO ranking) کمک می کنند.

بر اساس نکاتی که در بالا گفتیم، گوگل جستجوهایی را نشان می دهد که ارتباط بیشتری با خواسته کاربر دارند، نتایجی با کیفیت بالا در ارتباط با آنچه جستجو شده است در ابتدا به نمایش در می آیند و به همین صورت ادامه می یابد.

نمایش نتایج گوگل

یکی از اهداف بیان فاکتورهای رتبه بندی سئو این است که کاری کنیم گوگل از مرتبط بودن صفحات سایت شما با یک موضوع جستجو خاص مطلع شود و بنابراین مردم بر پیوندها کلیک کرده و از سایت شما بازدید می کنند.

 بیایید روراست باشیم: هیچ تضمینی برای صفحه ای با رتبه 1# وجود ندارد و از آنجایی که دستورالعمل های سئو همواره در حال تغییر هستند، رتبه بندی های موتور جستجو نیز با آن ها تغییر می کنند و این اجتناب ناپذیر است.

سئوی داخلی (On-Page SEO) و سئوی خارجی (Off-Page SEO) چه هستند؟

دو عبارتی که در مورد فاکتورهای رتبه بندی سئو بسیار می شنوید عبارتند از سئوی داخلی و سئوی خارجی.

سئو داخلی به فاکتورهایی اشاره دارد که بر روی وبسایت شما قرار دارند و شما می توانید آن ها را بهینه کنید همانند کد اصلی و محتوا.

سئوی خارجی به اقداماتی اشاره دارد که خارج از سایت انجام می شوند و بر اعتماد برند و اعتبار سایت به واسطه ی لینک های ورودی (inbound links) درست و سیگنال های اجتماعی، تاثیرگذارند.

فاکتور های موجود در هر دو نوع سئو وجود دارد برای رتبه بندی سایت بسیار مهم است.

چگونگی نظارت بر رتبه بندی های موتور جستجو

پیش از این که بتوانید رتبه بندی سئو را بهبود بخشید، باید نقطه ی آغازین خود را بدانید.

چندین روش برای یافتن نقطه شروع وجود دارد. اول، می توانید با استفاده از عباراتی که فکر می کنید مشتریانتان از آن ها استفاده می کنند، گوگل را جستجو کنید. از یک پنجره ی ناشناس (private window) یا شخصی در جستجوگر خود استفاده کنید تا نتایج توسط شخصی سازی گوگل منحرف نشوند.و بعد ببینید که سایت های شما کجا ظاهر می شود.

با این وجود، این روش برای سایت های ایجاد شده با صدها صفحه و عمر بالا کاملا غیر عملی است، بنابراین به ابزاری برای انجام آن نیاز دارید. به عنوان مثال، با  SEMRush ، می توانید حوزه ی خود را در کادر جستجو تایپ کنید و منتظر اجرای آن باشید و کلمات کلیدی اصلی که به خاطر آن ها رتبه بندی شده اید را مشاهده کنید. یا از ابزار سرچ کنسول گوگل برای ردیابی دقیق کلمات کلیدی استفاده کنید.

 

در این مقاله ما لیست ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی را مشاهده کنید.

حال به صورت مفصل به فاکتورهای برتر رتبه بندی گوگل در سال 2019 می پردازیم.

 

1- یک وبسایت امن و قابل دسترس

جای تعجب نیست که اولین فاکتور رتبه بندی سئو باید در ارتباط با داشتن URL صحیح باشد. به طور مشخص می توان گفت سایتی مورد علاقه گوگل است که بات های گوگل به آسانی بتوانند آن را پیمایش کرده و به قسمت های مختلفش دسترسی داشته باشند.

به عبارت دیگر، گوگل باید قادر به بازدید از URL و بررسی محتوای صفحه باشد تا بداند که صفحه در چه مورد است.

برای کمک به بات ها، لازم است که:

 • یک فایل متنی robots.txt ایجاد کنید تا به گوگل بگویید که کجا می تواند به دنبال اطلاعات سایت شما باشد.
  • به این منظور می توانید اطلاعات جامعی در این سایت فایل robots.txt پیدا کنید
 • یک نقشه ی سایت (sitemap) که تمامی صفحات سایت را فهرست می کند. اگر یک سایت وردپرس را اجرا می کنید، می توانید با استفاده از پلاگین  Yoast SEO یک نقشه سایت را راه اندازی کنید. در غیر اینصورت، می توانید از یک تولیدکننده ی آنلاین نقشه سایت استفاده کنید.

ابزار آنلاین ساخت نقشه سایت

HTTPS یک فاکتور در تعیین کننده در ایندکس شدن یک صفحه نیست. اما جان مولر از گوگل توئیت کرده است که آن “یک فاکتور رتبه بندی با وزن کم است” و این که “داشتن HTTPS برای کاربران عالی است”. ما نیز همین اعتقاد را داریم.

تاثیر https بر سئو سایت

اگر هنوز امنیت SSL وبسایت خود را فعال نکرده اید، پیشنهاد می کنیم انجامش دهید.

2- سرعت صفحه(ازجمله سرعت صفحه موبایل)

سرعت صفحه به عنوان یکی از فاکتورهای اصلی رتبه بندی سئو برای سال ها ذکر شده است. گوگل خواهان بهبود تجربه ی کاربران وب است و بر روی بارگذاری سریع صفحات وب حساب ویژه ای باز کرده است!.

 گوگل یک به روزرسانی الگوریتمی موتور جستجو را با تمرکز بر سرعت صفحه موبایل معرفی کرد که از جولای 2018 تاثیر خود را بر سایت ها گذاشت. اگر سایت شما در دستگاه های موبایل کند بارگذاری می شود، ممکن است با جریمه مواجه شوید.

پیشنهاد می کنیم حتما از ابزار تست سرعت لود سایت در موبایل گوگل برای آگاهی از سرعت سایت خود استفاده کنید.

تست موبایل فرندلی بودن سایت

و اگر سایت شما وردپرس است مهمترین نکات سرعت بخشیدن به سایت وردپرس را در آینده در مقاله برای شما ارائه خواهیم داد.

3-کاربرپسند بودن موبایل

حال که به موضوع موبایل می پردازیم، کاربرپسند بودن موبایل از دیگر فاکتورهای مهم رتبه بندی گوگل است.همانطور که می دانید هر روز افراد بیشتری از دستگاه های موبایل به جای کامپیوتر ها برای دسترسی به وب استفاده می کنند و به همین دلیل است که تغییراتی در نتایج رتبه بندی جستجوی گوگل صورت گرفته است.

بررسی استفاده در موبایل در دو سال متفاوت

گوگل mobile-first index امروزه به یک واقعیت تبدیل شده است که بدین معنی است که ابتدا نتایج را از سایت های بهینه سازی شده ی برای موبایل استخراج می کندتا سایت های دسکتاپی. اگر سایت شما برای موبایل بهینه نشده است، از لحاظ شرایط سئو با مشکل روبرو خواهید شد.

بسیاری از فاکتورهای رتبه بندی سئو که در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت به شما در یافتن بنیان یک رتبه بندی خوب برای موتورهای جستجو کمک خواهند کرد. اما در کنار تمام این مباحث شما باید به دنبال یک تجربه کاربری (user experience) مفید در موبایل نیز باشید.

چیزهایی که باید در این مورد نظر بگیرید عبارتند از:

 • آیا شما یک سایت پاسخگو دارید که به صورت خودکار و متناسب با دستگاه های مختلف واکنش نشان می دهد؟
 • آیا شما از فونت های بزرگ برای خواندن آسان در یک صفحه کوچک استفاده می کنید؟
 • دسترس پذیری و قابلیت هدایت سریع ازجمله دسترسی آسان به منوها در سایت شما وجود دارد؟
 • آیا محتوای اصلی سایت شما توسط بنرهای تبلیغاتی و غیره از دسترس کاربر موبایل خارج نمی شود؟

و بسیاری موارد دیگر که در مقالات بعدی به آن نیز خواهیم پرداخت.

4- اعتبار و طول عمر دامنه

آیا می دانستید که 60% از سایت هایی که در ده سایت برتر رتبه بندی جستجو گوگل (top ten Google search ranking) قرار دارند، سه سال یا بیشتر از عمرشان می گذرد؟ آنالیز حاصل از مطالعه ی Ahrefs از دو میلیون صفحه بیان می کند که تعداد کمی از سایت هایی با عمر کمتر از یک سال به رتبه بندی بالا دست می یابند. بنابراین اگر مدتی از زمان ایجاد سایت شما می گذرد و با استفاده از ترفندهای گفته شده در این مقاله سایت خود را بهینه کرده اید،می شود گفت که شما کار بزرگی کرده اید.

تاثیر طول عمر دامنه بر سئو سایت و رتبه بندی در گوگل

در برخی موارد، نام دامنه نیز در سئو مهم است. اگرچه گوگل جریمه برای دامنه هایی با تطبیق دقیق دارد (آن هایی که کلمات کلیدی هدف در URL خود دارند)، این نوع جریمه برای سایت های اسپمی ای است که محتوای کمی دارند.

پژوهش دیگری نشان می دهد که دامنه هایی که نامشان با کلمات کلیدی تطبیق دقیق دارند و مرتبط، ارزشمند و دارای کیفیت تلقی می شوند و با افزایش در رتبه بندی مواجه می شوند. با این وجود، اگر وبسایتی دارید که ایجاد شده است، نباید به دنبال دامنه هایی با تطبیق دقیق برای کسب و کار خود باشید؛ بر URL کل سایت تمرکز کنید که منعکس کننده ی کسب و کار شماست و به بهینه سازی آنها در مطالب و صفحات خود بپردازید.

وقتی نوبت به فاکتورهای رتبه بندی موتور جستجو می رسد، آتوریتی (authority ) حائز اهمیت می شود. همانطور که در کس پایین می بینید، آن معمولا ترکیبی از محتوای عالی(ترفند بعدی را ببینید) و سیگنال های سئو خارجی  همانند لینک های ورودی و اشتراک گذاری های رسانه های اجتماعی است.

وبسایت Moz ارائه دهنده این امتیازات این دو را با نمره دهی اعتبار دامنه (domain authority) و اعتبار صفحه (page authority) کدگذاری کرده است که هر دو در محدوده ی بین 0 تا 100 قرار دارند که به شما می گوید که احتمال دارد یک صفحه یا دامنه خاص در نتایج جستجو چگونه رتبه بندی شود.

شما می توانید اعتبار دامنه یا اعتبار صفحه خود را با ابزار Open Site Explorer بررسی کنید. تنها کافی است که URL خود را در کادر جستجوی درون سایت وارد کنید و گزارشی به شما ارائه خواهد شد که حاوی اعتبار دامنه، اعتبار صفحه، لینک های ایجاد شده و لینک های جدید است.

گزارش آنالیز سئو در moz

در ادامه شیوه های لینک سازی را بیشتر بررسی خواهیم کرد تا رتبه بندی سئو شما در ترفند #8 بهبود یابد.

5- محتوای بهینه شده

 ما زیاد در ارتباط با محتوا در این راهنما برای فاکتورهای رتبه بندی سئو گوگل صحبت کرده ایم. به این دلیل که آن یکی از مهم ترین فاکتورهای رتبه بندی جستجو می باشد(درست همانند تجربه کاربر، لینک ها و الگوریتم رنک برین (RankBrain) که به آن ها خواهیم پرداخت). حال بگذارید عمیق تر بررسی کنیم و ببینیم که بهینه سازی محتوا برای سئو به چه معناست.

همانطور که در راهنمای جستجو کلمات کلیدی گفتیم، الگوریتم جستجو گوگل بر کلمات کلیدی تکیه دارد. یعنی این ها کلمات و عبارات در گوگل زیاد مورد جستجو قرار می گیرند همچنین اگر آن کلمات و عبارات در موضوعات سایت شما وجود داشته باشند شانس قرار گرفتن در نتایج گوگل را خواهید داشت. در حالت ایده آل،اگر این دو بر هم منطبق باشند موجب بالا آمدن سایت شما در نتایج گوگل بیشتر خواهد شد.

به همین دلیل است که استفاده از کلمات کلیدی در محتوا برای شما حائز اهمیت است.

یک اشکال منفی در فاکتور رتبه بندی سئو، محتوای تکراری است. برای داشتن یک محتوای سئو شده، محتوای تازه و یونیک همواره مناسب ترین است. و اگر محتوایی دارید که با یکدیگر مشابه هستند با استفاده از تگ لینک canonical URLs به گوگل بگویید که کدام یک باید به عنوان صفحه اصلی جهت رتبه بندی درنظر گرفته باشد.


درک کلمات کلیدی LSI و رتبه بندی سئو

مطالب بهینه سازی شده شما تنها شامل کلمات کلیدی اصلی نیست بلکه باید دربرگیرنده اصطلاحات و کلماتی مترادف آن حوزه نیز باشد.این اصطلاحات به جستجوی مردم مرتبط هستند نیز حائز اهمیت هستند و به گوگل کمک می کنند که مطلب شما را بهتر درک کند. به این اصطلاحات، کلمات کلیدی LSI(latent semantic indexing) می گویند.

به عنوان مثال، استفاده از کلمات کلیدی LSI صحیح به گوگل می گوید که وقتی جستجوگران “شیر” را تایپ کردند، صفحه ی شما به حیوان شیر مرتبط است یا شیر پاکتی یا شیر آب!

شایان ذکر است که همانطور که به سمت جستجو از طریق صدا پیش می رویم،لزوم بهینه سازی محتوا شامل بهینه سازی پرسش ها و جستجوی زبان طبیعی اهمیت پیدا می کند.

در اینجا یک نکته مهم است، تکرار بیش از حد کلمات کلیدی (keyword stuffing) به طور قطع غیرقانونی است زیرا منجر به کیفیت پایین صفحات وب شده و به رتبه بندی سئو آسیب می رساند.

درک هدف جستجو برای بهینه سازی محتوا

هدف جستجو نیز در بهینه سازی محتوا اهمیت دارد. و به معنی درک آن چیزی است که مردم در واقع در هنگام تایپ کلمات کلیدی به دنبالش هستند و برآورده کردن نیاز آنها می باشد.

به عنوان مثال، فرض کنیم که شما “دستگاه لوله بازکنی” را به عنوان یک کلمه کلیدی شناسایی کرده اید و می خواهید از طریق آن رتبه به دست آورید. ممکن است فکر کنید که نوشتن محتوایی در مورد “استفاده از دستگاه لوله بازکنی” ایده ی خوبی است، اما اگر جستجوکنندگان به دنبال یک فرد لوله بازکن با دستگاه لوله بازکنی باشند، محتوایی که تولید کرده اید به درد آن ها نمی خورد و رتبه ای را برای صفحه شما به همراه نخواهد داشت.

گاهی اوقات، واضح است که مردم به دنبال چه می گردند. به عنوان مثال، اگر آن ها از کلمه “مقایسه” استفاده کنند، احتمالا به دنبال تصمیم گیری در ارتباط با خرید یک محصول هستند. و اگر از کلمه “خرید” استفاده کنند، قصد خریدی چیزی را دارند.

کاربران کلمات کلیدی که استفاده می کنند بسته به آن چه که می خواهند، تغییر می کند:

 • یافتن یک وبسایت خاص(پیمایشی)
 • یافتن پاسخ یک پرسش(اطلاعاتی)
 • یافتن اطلاعات پیش از خرید(تحقیقاتی)
 • انجام خرید(تراکنشی)

سایت های کسب و کار به خوبی بهینه سازی شده شامل محتوایی برای هر یک از آن انواع جستجو است.

آیا طول محتوا یک فاکتور رتبه بندی سئو است؟

به عبارتی، بله. گوگل خواهان محتوایی است که با کیفیت باشد و طول آن نیز مناسب باشد. ضمن این که نوشتن بیشتر برای طولانی کردن متن هیچ گاه توصیه نمی شود، اگر موضوعی عمیق است باید عمیق به آن بپردازید.

نتایج نشان می دهد که محتوایی با بیش از 2000 کلمه شانس بیشتری برای قرار گرفتن در 10 رتبه برتر رتبه بندی موتور جستجو گوگل دارند.

تاثیر طول محتوا در رتبه بندی جستجو گوگل

محتوای طولانی تر، پیوندها و اشتراک گذاری های بیشتری را به خود جلب می کند که 2 سیگنال رتبه بندی مهم دیگر هستند.

تاثیر طول محتوا در لینک سازی و سئو

فاکتورهای رتبه بندی سئو – کادرهای پاسخ دهی

گوگل به طور روزافزون از کادرهای پاسخ دهی برای ارائه پاسخ استفاده می کند، بنابراین این جنبه ی دیگر بهینه سازی برای رتبه بندی بهتر موتور جستجو است. در اینجا نمونه ای از یک کادر پاسخ دهی را مشاهده می کنید:

کادر پاسخ دهی و فاکتور سئو بودن آن

تجربه به ما نشان داده است که بهینه سازی برای کادرهای پاسخ دهی بدین معنی است:

 • پاسخ دهی مناسب به پرسش ها
 • قرار گرفتن پرسش ها در هدینگ های مطلب و به همراه برچسپ های درسا و قالب بندی شده.
 • حصول اطمینان از این که پاسخ ها صحیح، مرتبط و کوتاه باشند
 • هدف گذاری محتوا به کلمات کلیدی که دارای کادرهای پاسخ هستند
 • وجود فهرست ها یا جداول در مقالات و مطالب سایت

استفاده از ویدئو برای بهبود رتبه بندی سئو

طبق آماری که سیسکو اعلام کرده، محتوای ویدئویی تا سال 2021 به رقم 80% از ترافیک آنلاین خواهد رسید.

تاثیر ویدئو در بهینه سازی و سئو سایت

نتیجه گیری ما از آمار بازاریابی ویدئویی این گونه است:

 • افراد در تمامی گروه های سنی ویدئو تماشا می کنند،
 • حدود 79% از افراد ترجیح می دهند که از تماشای ویدئو به جای خواندن یک پست بلاگ استفاده کنند،
 • مردم بیشتر علاقه دارند از ویدئو برای کمک به تصمیم گیری در مورد خرید استفاده می کنند.

به طور قطع ویدئو را در استراتژی محتوایی خود دخیل کنید. ویدئو تماشا می شود، به اشتراک گذاشته می شود و به آن پیوند زده می شود که تعداد زیادی سیگنال برای بهبود رتبه بندی جستجوی شما ایجاد خواهد کرد.

6- سئو فنی

پیش تر گفتیم که گرفتن کد مناسب یکی از جنبه های بهینه سازی محتوا برای رتبه بندی بهتر موتور جستجو است. در ادامه سعی داریم تا به برخی از جنبه های مهم و مورد نیاز این مبحث بپردازیم:

 • از عبارات کلیدی در عناوین صفحه استفاده کنید که گوگل از این عناوین برای تعیین این که کدام محتوا به کدام جستجو مرتبط است، استفاده می کند. عنوان صفحه را در خط اول ورود به نتایج جستجو مشاهده می کنید
 • متای توضیحی را ایجاد کنید که هم خوانندگان را جذب می کند و هم شامل عبارات کلیدی است. متاتوضیحات را کوتاه تولید کنید- شما مجاز هستید از 160 کاراکتر برای متقاعد کردن جستجوگران استفاده کنید
 • از عبارات کلیدی در متن جایگزین (image alt) استفاده کنید تا نشان دهید که چگونه تصاویر با محتوای اصلی در ارتباط هستند. و این همچنین کمک می کند که در بخش image search گوگل نیز بهتر دیده شوید.
 • هرجا که مناسب بود از نشانه گذاری اسکیما استفاده کنید تا به گوگل بگویید که چه نوع محتوایی را تولید می کنید. این می تواند کمک کند تا محتوای شما در ورودی های کارت های غنی شده(rich card) به جای کادرهای پاسخ ظاهر شود.

7- تجربه کاربر(UX)

برای مدتی است که گوگل از هوش مصنوعی برای رتبه بندی بهتر صفحات وب استفاده می کند که گوگل آن را سیگنال رنک برین می نامد. این سیگنال شامل سیگنال های دیگری است که بر رتبه بندی موتور جستجو تاثیرگذارند. ازجمله:

 • نرخ کلیک کردن – درصد افرادی که پس از ظاهر شدن سایت شما در نتایج جستجو برای بازدید از آن کلیک می کنند،
 • نرخ بازگشت (Bounce rate)، و بطور خاص پوگو استیکینگ – تعداد افرادی که پس از ورود به صفحه از آن خارج می شوند که بدین معنی است که سایت شما برای آن ها مفید نبوده است
 • زمان ماندگاری – این که افراد پس از ورود به سایت چه مدت در آن باقی می مانند.

الگوریتم رنک برین در فاکتورهای اصلی سئو 2019

اگر افراد وارد سایت شما شوند، از آن خوششان نیاید و از آن خارج شوند، گوگل فکر می کند که سایت با نیاز آن ها بی ارتباط بوده است. اگر افراد زیادی این کار را انجام دهند، رتبه بندی بالاتر نتایج جستجو برای شما دشوارتر خواهد بود.

در مقابل، اگر مردم بر صفحه ی وب شما کلیک کرده و برای مدتی در آن باقی بمانند، گوگل تصور می کند که محتوای شما با نیاز آن ها مرتبط بوده است.

بنابراین وقتی عناوین، توضیحات و محتوای خود را برای گرفتن کلیک ها و ارائه ی ارزش بهینه می کنید، رتبه بندی موتور جستجو شما تقویت می شود.

8- پیوندها

همانطور که پیش تر گفته شد، وب بر اساس لینک ها به وجود آمده است و در نتیجه پیوندها یک سیگنال رتبه بندی سئو مهم است. سه نوع از پیوندها وجود دارد:

 • لینک های ورودی (Inbound links)
 • لینک خروجی (Outbound links)
 • لینک های داخلی (Internal links)

گوگل از پیوندهای ورودی برای کمک به تعیین این که تا چه حد محتوای شما مجاز و مرتبط است، استفاده می کند.

بهترین سناریوی موجود وقتی است که یک سایت مجاز شامل پیوندهای مرتبط به سایت شما باشد. بنابراین، اگر موسسه ی بازاریابی محتوا شامل پیوندی به منبع بازاریابی محتوایی شما باشد، بهتر از حالتی است که یک فرد تصادفی که سایتی با کیفیت کم دارد به شما پیوند دهد.

در حالت ایده آل، شما خواهان تعداد کمی از پیوندهای ورودی از حوزه های کم کیفیت هستید. شما می توانید پیوندهای ورودی خود را با استفاده از ابزاری همچون SEMRush یا یکی از ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی که پیش تر در این راهنما آورده شده اند، بیابید.

در همین حین، شما می خواهید نشان دهید که محتوایی با کیفیت برای بازدیدکنندگان ایجاد می کنید و پیونددهی به سایت های مجاز و مرتبط دارید که چیز خوبی است.

در نهایت، لینک دهی به محتوای خود شما می تواند به یکی کردن صفحات برای گوگل و بازدیدکنندگان کمک کند و هر صفحه را ارزشمندتر سازد. اگر یک صفحه مجاز و پیوند به صفحه دیگری بر سایت خود دارید، به بازدیدکنندگان در یافتن صفحه دیگر کمک می کند. این موضوع سبب خواهد شد که رتبه بندی موتور جستجو برای صفحه دوم بهبود یابد.

9- سیگنال های اجتماعی

وقتی افراد محتوای شما را بر شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند، نشانه ی دیگری از ارزشمند بودن آن است. مطالعه ی شناختی سئو از 23 میلیون اشتراک گذاری نشان دهنده ی یک پیوند مسلم بین اشتراک گذاری های اجتماعی و رتبه بندی موتور جستجو است.

بیانیه رسمی گوگل این است که اشتراک گذاری اجتماعی یک فاکتور رتبه بندی مستقیم نیست. پیوندهایی از توئیتر و فیسبوک همانند پیوندهایی از دیگر وبسایت های مجاز و استاندارد در نظر گرفته نمی شوند.

اما، نمی توان انکار کرد که صفحاتی با بالاترین رتبه بندی در نتایج جستجوی گوگل دارای اشتراک گذاری های زیاد هستند احتمالا به این دلیل که هر چه محتوای شما بیشتر به اشتراک گذاشته شود، افراد بیشتری آن را دیده و در مورد لینک دهی آن تصمیم می گیرند. این بدان معنی است که داشتن اشتراک گذاری اجتماعی بیشتر به رتبه بندی موتور جستجو کمک می کند، حتی اگر این تاثیر مستقیم نباشد.

نه تنها خود شما باید در رسانه های اجتماعی حضور داشته باشید، بلکه باید اشتراک گذاری محتوای خود را آسان کرده و آن سیگنال های اجتماعی را تقویت کنید. ما چند ترفند عالی در این زمینه داریم که در راهنمای بلاگ مهمان و راهنما برای افزایش فهرست ایمیل شما با رسانه اجتماعی به آن ها اشاره کرده ایم.

10- اطلاعات واقعی کسب و کار

این نکته برای هدف گذاری کسب و کار در مناطق محلی خاص حائز اهمیت است. حضور یا عدم حضور اطلاعات کسب و کار یکی از حیاتی ترین فاکتورهای محلی رتبه بندی سئو است.

تاثیر ثبت اطلاعات واقعی در سئو

پس مهم است که به دنبال موارد زیر باشید:

 • (Name-Address-Phone(NAP)) نام، آدرس، شماره تلفن
 • فهرست بندی کسب و کار در بخش های کسب و کار من در گوگل و فیسبوک
 • بازدیدها هم از آن سایت ها و هم از دایرکت های مرتبط سایتهای معتبر معرفی
 • استفاده از عبارات جستجوی محلی(local search) درست

همین است! حا شما فاکتورهای اساسی رتبه بندی سئو را می دانید، توجه به همین نکات و عمل کردن به آنها خود کار سختی است و برای رشد و ارتقاء وبسایت شما کافی است.

ممنون که با ما بودید

موفق و پیروز باشید

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.