مبانی داده های ساختار یافته و تاثیرات آن بر بهبود رتبه در نتایج جستجو

داده ساختار یافته یا استراکچرد دیتا چیست

شاید شما چیزهایی در رابطه با ساختار داده، Schema.org و JSON-LD شنیده باشید. اما این عبارات واقعاً چه معنایی دارند؟ داده ساختار یافته چیست؟ کارکرد آن چیست؟ چه رابطه ای با سئو و بهینه سازی دارد؟ برای تمام افرادی که نمی دانند داده ساختار یافته چه هستند، این پست موضوع را کاملا روشن می سازد!

داده ساختار یافته (structured data) چیست؟

داده ساختار یافته کدی در یک فرمت مشخص و نوشته شده است و به گونه ای است که موتورهای جستجو متوجه ی آن می شوند. موتورهای جستجو، کد را می خوانند و از آن برای نمایش نتایج جستجو به یک روش غنی و مشخص بکار می گیرند در واقع داده های ساختار یافته اطلاعاتی هستند که به موتورهای جستجو کمک می کنند نسبت به یک سایت دید بهتری داشته باشند و بصورت کاملتری داده های آن را ایندکس کنند.

و این نوید را به شما می دهیم که با مطالعه این مقاله درک کاملی از این تکنیک بهینه سازی پیدا  کنی و می توانید به راحتی این بخش از کد را بر روی وبسایت خود قرار دهید.

بطور مثال تصور کنید که وبسایتی با تعداد زیادی دستورهای غذا دارید. اگر داده ساختار یافته را به صفحه ای با یک دستور غذایی اضافه کنید، نتیجه ی شما در موتورهای جستجو ممکن است تغییر کند و مطلب شما با توجه به محتوای نشان داده شده بسیار “غنی تر” خواهد شد. به همین دلیل است که ما این نتایج را نتایج غنی (rich results) یا اسنیپت های غنی می نامیم. نتیجه ی غنی چنین می باشد:

نحوه نمایش داده های ساخت یافته در نتایج گوگل

همانطور که در تصویر بالا می بینید علاوه بر عنوان نوشته، لینک مطلب و توضیحات کوتاه در نتیجه ی جستجو، شما نام استان و تاریخچه این مکان تاریخی  را نیز مشاهده می کنید. و می بینید که طاق بستان در کدام استان قرار دارد. به منظور به دست آوردن چنین نتایج غنی و مفیدی، لازم است دست بکار شوید و شروع به استفاده از داده ساختار یافته در سایت خود کنید.

انواع مختلفی از داده ساختار یافته را می توان برای انواع موضوعات مثل:کتاب ها، برای نظرات، فیلم ها و برای محصولات در یک سایت قرار داد. داده ساختار یافته همواره به فرمت کد هست. در تمامی این موارد، داده ساختار یافته جزئیات بیشتری را به لینک سایت شما در نتایج جستجو اضافه می کند و موجب غنی تر شدن آن می شود.

 با آموزش کامل نحوه استفاده از داده ساختار یافته بیشتر آشنا شوید.

در اینجا باید به یک مسئله اشاره کرد. متأسفانه، گوگل همیشه یک بلوک کامل از صفحه شما در نتایج خودش ایجاد نمی کند حتی اگر داده ساختار یافته را نیز به آن اضافه کرده باشید. و هیچ تضمینی وجود ندارد. از این رو، تمام کاری که می توانید بکنید افزودن داده ساختار یافته به صفحه خود است با امید اینکه گوگل از آن استفاده نماید!

با آموزش ما در رابطه با داده ساختار یافته و سئو می توانید فرصت های نمایش نتایج غنی از سایت خود در نتایج جستجو توسط گوگل را افزایش دهید.

با داده ساختار یافته چه کار می کنیم؟

شما می توانید با داده ساختار یافته با موتورهای جستجو صحبت کنید. بطور مثال شما می توانید به موتورهای جستجو بگویید که چه مواد اولیه ای در دستور غذایی وجود دارد، می توانید مدت زمان تهیه غذا و کالری موجود در یک بشقاب از آن را ثبت کنید و خیلی موارد دیگر. گوگل قادر است تمامی آن اطلاعات را بلافاصله گرفته و در رابطه با نشان داده آن در نتایج جستجو تصمیم گیرد.

بنابراین، داده ساختار یافته ابزاری است که می توانید برای دادن اطلاعات با جزئیات بیشتر در مورد محتوا خود در وبسایتتان به گوگل استفاده کنید ( دقیقا به روشی که گوگل متوجه ی منظور شما شود). سپس گوگل قادر خواهد بود از این اطلاعات برای ایجاد نتایج جستجوی غنی و حاوی اطلاعات مفید استفاده کند. و مخاطبان نیز چنین بلوک های غنی را دوست دارند!

Schema.org چیست؟

Schema.org یعنیچه؟ ،نشانه گذاری Schema.org که به عنوان داده ساختار یافته نیز شناخته شده است به طور قطع یکی از  بزرگ ترین موفقیت های سئو در دهه ی گذشته بوده است. در سال 2011، بسیاری از موتورهای جستجو برتر از جمله گوگل، یاهو، بینگ و یاندکس، پروژه ای به نام Schema.org را توسعه داده اند. که هدف از Schema.org، آسان کردن خواندن صفحات وب برای موتورهای جستجوست. در Schema.org شما می توانید تمامی نشانه گذاری داده ساختار یافته پشتیبانی شده توسط موتورهای جستجو را بیابید. این Schema.org را به مجموعه ی بزرگی از بخش هایی از کد تبدیل می کند.

Schema.org چیست و به چه منظور استفاده می شود

اضافه کردن نشانه گذاری Schema به HTML موجب بهبود نمایش صفحه ی شما در SERP ها با افزایش بلوک های غنی شده می شود که زیر عنوان صفحه به نمایش در می آیند.

نمایش اطلاعات کامل مقاله در جستجو گوگل با استفاده از structure data

برای مثال، اولین نتیجه ی جستجوی نشان داده شده در عکس زیر شامل رتبه بندی ستاره دار و تاریخ نشر است و تصویر شاخص است. هر سه این موارد را می توان با بکارگیری Schema اضافه کرد.برای اینکه سایت شما هم د نتایج گوگل به بالا به نمایش آید می توانید از کدهای زیر استفاده کنید:

افزودن رتبه بندی ستاره دار
<div itemprop="aggregateRating" itemscope itemtype="https://schema.org/AggregateRating">
  <span itemprop="ratingValue">[Aggregate rating given]</span> stars – 
  <span itemprop="reviewCount">[Number of reviews]</span> reviews
</div>
افزودن عکس
<div itemprop="image" itemscope itemtype="https://schema.org/ImageObject">
 <meta itemprop="url" content="[image address]">
 <meta itemprop="width" content="180"><meta itemprop="height" content="96">
</div>

در سایت Schema.org می توانید مثال های کاملی از کدهای قابل استفاده در وبسایت های مختلف را مشاهده کنید (که البته خداروشکر این سایت هم ایران رو تحریم کرد!). پس از کپی باید کد را با اولویت های خاص خود و سایتتان تطبیق دهید.

آیا SCHEMA رتبه وب‌ سایت شما را بهبود می‌بخشد؟

در واقع باید گفت افزودن کدهای ساختار یافته بطور مستقیم بازدید سایت را بالا نمی برد و شواهد و مدارکی وجود ندارد که microdata تأثیر مستقیمی بر رتبه‌بندی جستجوی ارگانیک داشته باشد. کاری که این کد ها می کنند این است که با توجه به  تغییر ظاهری که در لینک وب سایت ها در نتایج جستجو بوجود می آورند باعث افزایش نرخ کلیک وب سایت ها می شوند و این اتفاق می تواند به بهبود سئو سایت شما کمک کند.

بر اساس مطالعه‌ای توسط acmque، کمتر از یک‌سوم نتایج جستجو گوگل شامل rich snippet هستند که با Schema.org نشانه‌گذاری شده‌اند. استفاده از این نشانه‌گذاری‌ها فرصتی مناسب برای ارتقای رتبه وب‌سایت شماست زیرا می‌تواند تأثیر زیادی بر سئوی سایت شما داشته باشد.

Schema.org شامل طبقه بندی کاملی از فرمت های کد است که موتورهای جستجوی بزرگ متوجه ی آن می شوند. همچنین، فرم های دیگری از داده ساختار یافته در اینترنت وجود دارد. به عنوان مثال، Open graph (مورد استفاده ی فیسبوک) و Twitter cards (مورد استفاده ی توئیتر).

Schema.org به عنوان یک دکشنری آنلاین برای نشانه گذاری Schema عمل می کند و اطلاعاتی را برای شما فراهم می نماید که به منظور نشانه گذاری هر چیزی از زمان شروع کسب و کار خود تا هزینه ی محصول بدان نیاز دارید. بیشتر موارد در Schema.org شامل مثال هایی از چگونگی اجرای آن ها با بکارگیری تکنیک های متعدد از جمله Microdata یا RDFa و JSON-LD است.

JSON-LD چیست؟

JSON-LD مخفف عبارت JavaScript Object Notation for Linked Data  یکی از نشانه گذاری های Schema.org است که بر پایه یک آرایه چند بعدی اطلاعات را در خود نگه می دارد. در Yoast توصیه بر بکارگیری JSON-LD است زیرا سایت شما را به ساده تر و مفیدتر از روش های دیگر نشانه گذاری های می باشد.

یکی دیگر از مزیت های این روش این است که شما می توانید با استفاده از Google Tag Manager به آسانی JSON-LD را به وبسایت خود اضافه کنید. این کار با روش های نشانه گذاری دیگر امکان پذیر نیست.

آشنایی کامل با نحوه استفاده از JSON_LD

مزایای نشانه گذاری Schema چه می باشند؟

همانطور که گفته شد نه تنها پیاده سازی نشانه گذاری Schema خواندن صفحات وب را برای خزندگان وب بسیار آسان تر می کند بلکه بسیاری از آیتم های شما به نتایج بصری بیشتری در SERPها منجر می شود که در تشویق کاربرها به کلیک کردن بر سایت موثر است. به عنوان مثال، نشانه گذاری “Review” منجر به رتبه بندی ستاره زیر فهرست بندی در SERPهای گوگل می شود.

اضافه شدن رتبه بندی ستاره ای با اسکیما

پیاده سازی نشانه گذاری Schema می تواند احتمال انتخاب شدن شما در رده های پایین تر  را به شدت افزایش دهد که به ترتیب به صورت %13 و %82 از SERPهای گوگل می باشند. با وجود اسنیپت های ویژه که %6/8 کلیک ها را برای SERP متوسط جذب می کنند، این روشی عالی برای دزدین ترافیک از رقبایی با رتبه بندی بالا می باشد.

افزایش نرخ کلیک توسط microdata و کدهای ساختار یافته

یک دلیل قانع کننده ی دیگر برای استفاده از نشانه گذاری Schema، افزایش محبوبیت جستجوی صوتی (voice search) است. آن یک دانش معمول در سئو است که وقتی فردی از صدای خود برای جستجو استفاده می کند، دستیار صوتی آن ها نتایج برتر برای جستارها را باز می گرداند. به منظور رتبه بندی نتایج برتر برای هر جستجوی معین، محتوای شما معمولاً باید به صورت یک نتیجه ی اسنیپت ویژه رتبه بندی شود. با محبوب تر شدن جستجوی صوتی در سال های پیش رو، نشانه گذاری Schema اهمیت بیشتری در کسب و کارهایی خواهد یافت که خواهان سلطه فضای ارگانیک خود هستند.

با وجود تمام این مطالب، شما ممکن است از دانستن اینکه نشانه گذاری Schema همچنین یکی از جنبه های کم مصرف سئو است، غافلگیر شوید؛ پژوهش بیان می کند که تنها %3/0 از وبسایت ها از آن استفاده می کنند. بنابراین، اجرای برخی از داده های ساختار یهفته می تواند مزیت باورنکردنی را نسبت به رقبا ایجاد نماید.

بسیاری از امکاناتی که کدهای Schema در اختیار کاربران و همچنین موتورهای جستجو فراهم می کنند هنوز در زبان فارسی پشتیبانی نمی شود و شاید یکی از دلایل آن استفاده بسیار محدود طراحان سایت ایرانی از این کدها می باشد به خاطر همین ما به برخی از این موارد اشاره نخواهیم کرد.

 

نشانه گذاری تجارت الکترونیکی (E-COMMERCE MARKUP)

نشانه گذاری Schema همچنین می تواند برای وبسایت های تجارت الکترونیکی (فروشگاه ها) به شدت قدرتمند باشد. آیتم “Product”  در اسکیما به شما این اجازه را می دهد تا جنبه های متعددی از صفحات محصول وبسایت خود را نشانه گذاری کنید از جمله نظرات، قیمت، دسترس پذیری موجودی کالا، تولیدکننده، شماره ی کالا و حتی چیزهایی مانند رنگ، شرایط، ارتفاع، عرض، وزن و غیره.

در حالی که این نوع از Schema موجب افزایش فرصت ظاهر شدن سایت شما در یک باکس ویژه نمی شود، می تواند منجر به برجسته شدن لینک شما نسبت به فهرست رقبا در SERP های ارگانیک گوگل شود. این بدان دلیل است که بسیاری از زیر موردهای “Product” به صورت بصری در فهرست بندی ارگانیک شما به نمایش در خواهند آمد.

متاسفانه هیچ نمونه ایرانی از این مورد استفاده از اسکیما در سایت های ایرانی موجود نبود که تصویر آن را برای شما قرار دهیم.

قرار دادن قیمت و جزئیات بیشتر توسط اسکیما در نتایج جستجو گوگل

علاوه بر این، پیاده سازی نشانه گذاری Schema محصول موجب افزایش فرصت نمایش به صورت ارگانیک درون فهرست بندی خرید گوگل می شود.(که در ایران پشتیبانی نمی شود)

پیاده سازی Schema در سایت

شما به راحتی می توانید اگر از وردپرس استفاده می کنید انواع پلاگین هایی که برای این کار استفاده می شوند را بکار ببرید یا اگر دانش کد نویسی دارید کدهای ساختار یافته را در سایت خود قرار دهید.

پس از یک ما خواهید دید که تغییرات شما چه تاثیری بر ردی نتایج گوگل و میزان بازدید شما خواهد گذاشت.

با پیاده سازی مقداری از کد های نشانه گذاری Schema، همواره توصیه کرده ایم که صفحه ی وب خود را با استفاده از ابزار تست داده ساختار یافته گوگل مورد آزمایش قرار دهید. هر چند وقت یک بار، چندین “خطا” یا “هشدار” خواهید یافت.

بر اساس تجربه ی ما، “Warnings” توصیه های ساده ای هستند که اغلب بدون هیچ گونه پیامدی می توان آن ها را نادیده گرفت. اما “Errors” همواره باید اصلاح شوند، در غیر این صورت، این ریسک وجود دارد که Schema شما تأثیر کمی بر صفحه ی وب داشته باشد یا اصلاً تأثیری نداشته باشد. بر اساس میزان جدی بودن خطاها، آن ها ممکن است خزندگان وب را گمراه کنند که تأثیر منفی بر صفحه ی وب شما دارد.

انواع موارد توصیف شده توسط Schema

داده ساختار یافته را می توان برای نشانه گذاری انواع مختلف موارد از محصولات تا رخدادها تا دستور غذایی بکار برد. اغلب به منظور ارائه ی اطلاعات اضافی در موارد زیر بکار گرفته می شود:

  • کار خلاقانه (Creative work)
  • رخداد (Event)
  • سازمان (Organization)
  • فرد (Person)
  • مکان (Place)
  • محصول (Product)

فهرست کاملی از مواردی که می توان با Schema نشانه گذاری کرد در مخزن این وب سایت در دسترس است.

هر نوع از اطلاعات، ویژگی هایی دارد که می توان از آن برای توصیف موارد با جزئیات بیشتر استفاده کرد. برای مثال، “کتاب” که در زیرمجموعه ی “کار خلاقانه” قرار دارد می تواند ویژگی هایی همچون “نام(عنوان)”، “نویسنده”، “تصویرگر”، “isbn” و غیره بر اساس اینکه چقدر کامل می خواهید آن را توصیف کنید، داشته باشد. به طور مشابه، یک “رخداد” را می توان هر چیزی از یک “رخداد تجاری” تا یک “تئاتر” طبقه بندی نمود.

هیچ قهرمان کد وجود ندارد؟ از یک افزانه یا پلاگین استفاده کنید!

تعداد زیادی از نشانه گذاری داده ساختار یافته (اسکیما) را می توانید با استفاده از پلاگین ها به وبسایت خود اضافه کنید. به عنوان مثال، پلاگین WP Schema Pro که از داده ساختار یافته برای نشان دادن موقعیت فروشگاه، توضیحات محصولات و … استفاده می کند. بطور کلی اگر از وردپرس استفاده می کنید باید بگوییم که نیازی به نوشتن کد برای دستیابی به اسنیپت غنی (بلوک های حاوی توضیحات لینک شما در نتایج جستجو) ندارید، کافی است که از پلاگین ها استفاده کنید و تنظیمات آن را تکمیل کنید. پلاگین های بیشتری وجود دارند که به شما در درک داده های اسکیما بدون نیاز به کشمکش با هر گونه کدی کمک می کنند کافی است یک جستجو در وب داشته باشید.

آیا برگ برنده یا توصیه های دیگری برای نشانه گذاری Schema دارید؟ ما را در قسمت نظرات از آن ها مطلع سازید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.