چگونه متوجه پنالتی گوگل شویم و راه های برگرداندن و جلوگیری از آن چیست

برای اکثر کسب و کارهای آنلاین، ترافیک موتور جستجو بسیار مهم است، بنابراین، بسیاری از آنها برای افزایش رتبه اقدام به بکارگیری روش های غیر قانونی و لینک سازی های غیر اصولی می کنند. در نتیجه، بسیاری از این وبسایت ها توسط گوگل شناسایی شده و شامل پنالتی گوگل می شوند.با ما همراه باشید تا بطور کامل این موضوع را موشکافی کنیم.

Google Penalties & How to Recover

جریمه گوگل یا همان Google penalty چیست؟

جریمه گوگل در واقع مجازات های گوگل برای افرادی می باشد که پس از بررسی ها مشخص می شود از تکنیک های سئو کلاه سیاه در بهینه سازی وبسایت خود استفاده کرده اند که نتیجه این مجازات ها به افت رتبه آنها در نتایج جستجو و حتی حذف آن می باشد.این بررسی ها یا بصورت دستی توسط کارکنان گوگل صورت می گیرد یا بصورت رباتیک و با بروز شدن الگوریتم های گوگل انجام می گیردو.

بدیهی است که با وجود میلیون ها وبسایتی که در دنیا در موتور جستجو گوگل وجود دارند در چنین مواردی نمی‌ شود مستقیماً با گوگل تماس حاصل کرد و راجب مشکل بوجود آمده با آنها صحبت کرد!.

ما در این مقاله مطالبی را خواهیم گفت که شما را در این مورد کمک خواهد کرد

آیا دچار جریمه گوگل یا گوگل پنالتی شده اید؟

نگران نباشید و هر یک از مراحل این مقاله را بادقت مطالعه نمایید امیدواریم به پاسخ‌ هایی که نیاز دارید، دست بیابید.در واقع طی این مسیر، متوجه خواهید شد که آیا واقعا سایت شما توسط گوگل جریمه شده؟ و اگر این اتفاق رخ داده برای بازیابی پنالتی گوگل چه کاری باید انجام دهید.

پاسخ به چند سوال اساسی:

آیا من جریمه گوگل دارم؟ چگونه از آن مطلع شوم؟از آن اجتناب کنم و آن را بازیابی نمایم؟

برای پاسخ کامل به این سوالات لازم است که ما یکسری اطلاعات اولیه را به شما ارائه نماییم تا شما با آماری که بدست می آورید و شواهد موجود به جواب این سوالات برسید.

ابزار های زیادی برای بررسی و آنالیز اطلاعات وبسایت وجود دارد که می توانید از آنها برای بررسی سایت خود از آنها استفاده کنید،ما در این مقاله از ابزارهای وبسایت Monitor Backlinks استفاده کرده ایم.

بخش ۱: چگونه بفهمید که جریمه گوگل دارید

مصلما بی اساس و منطق نمی توان گفت که آیا جریمه گوگل اتفاق افتاده است یا خیر و باید به یکسری سوالات اساسی پاسخ دهید تا متوجه شوید وبسایتتان توسط گوگل جریمه شده است یا خیر.

1-1 آیا رتبه بندی کلمات کلیدی شما تنزل یافته است؟

اولین چیزی که باید به آن توجه کنید، رتبه بندی کلمات کلیدی شماست. پنالتی موجب کاهش در رتبه بندی های شما خواهد شد یا حتی ممکن است از SERP ها به طور کامل محو شوید.

با استفاده از ابزارهایی که سایت های آنالیز مانند Monitor Backlinks ارائه می دهند به راحتی می توانید به بررسی و ردیابی رتبه ‌بندی‌ های کلمات کلیدی در طی زمان بپردازید.

بررسی کلمات کلیدی برای اطلاع از جریمه گوگل

خط بنفش نشانگر متوسط موقعیت کلمات کلیدی شماست. اگر می بینید که این خط با کاهش شدیدی مواجه است، بدان معنی است که رتبه بندی خود را از دست می دهید و با جریمه گوگل مواجه هستید.

همچنین می توانید رتبه بندی های مجزای کلمات کلیدی را از صفحه ی Rank Tracker page بررسی کنید.

برای یافتن فهرستی از کلمات کلیدی که آن ها را ردیابی می کنید به پایین صفحه بروید و به دنبال رتبه بندی هایی با  کاهش شدید باشید.

لیست کلمات کلید برای بررسی جریمه شدن گوگل

1-2 آیا ترافیک اصلی شما کاهش یافته است؟

نشانه ی مهم دیگر از جریمه گوگل، افت ترافیک اصلی وبسایت شماست.

اگر از وبسایت مانیتور بک لینک برای بررسی ترافیک اصلی سایت خود استفاده می کنید، نمودار در صفحه ی Overview page به شما ترافیک اورگانیک سایت را با خط آبی نشان می دهد:

بررسی ترافیک سایت در مانیتور بک لینک

همچنین می توانید با به کارگیری از ابزار پیشرفته گوگل یعنی Google Analytics با دقت بیشتری ترافیک اصلی وبسایت خود را بررسی کنید.

بعد از اینکه گوگل آنالیتیک سایت خودتان را باز کردید کافی است در صفحه اصلی آن روی “Acquisition” در منوی سمت چپ، و سپس گزینه “All Traffic” و سپس “Channels” کلیک کنید. در آنجا می توانید نمودار مشابه ترافیک اصلی را مشاهده می کنید:

بررسی ترافیک اورگانیک به منظور آگاهی از جریمه شدن توسط گوگل

اگر در این نمودار با افت چشمگیری در ترافیک جستجو مواجه شدید،به احتمال زیاد وبسایت شما به مشکل برخورده است.

اما ابتدا، تمامی موارد جریمه ای غیر از گوگل (non-Google penalty) را به دقت بررسی کنید، ازجمله:

 • الگو های فصلی ترافیک: اگر وبسایت شما از عمر دامنه بالایی برخوردار می باشد، توصیه می کنیم تا جستجو در نمای ۱۲ ماهه را انجام دهید.

این بهترین روش برای اطمینان حاصل کردن از این است که شما با الگوهای فصلی گمراه نشده اید؛ به عنوان مثال یک فروشگاه اینترنتی ممکن است با کاهش عمده در ترافیک در ابتدای سال و فصل بهار پس از خرید تعطیلات عید روبرو شود.

 • مشکلات فنی: اگر طی یک شب ترافیک اصلی شما به صفر رسیده است و یا به شدت افت کرده، ممکن است یک مشکل فنی وجود داشته باشد.

فایل  robots.txt خود را چک کنید و اطمینان حاصل کنید که در آن کدی جهت جلوگیری از ورود ربات های گوگل در آن بکار برده نشده است. با استفاده از ابزار تست نقشه سایت چک کنید که نقشه سایت درستی دارید و با به کارگیری ابزارهای چک SSL مثل (SSL Checker tool)  بررسی کنید که حفاظت SSL  به روزرسانی شده و فعال می باشد.

 • تغییر در استراتژی بازاریابی: اگر شما بودجه و توجه خود را از سئو به استراتژی های بازاریابی دیگر مانند PPC یا رسانه اجتماعی معطوف کرده اید، احتمالا ترافیک اصلی شما کاهش می یابد.

به یاد داشته باشید که هیچ چیز در سئو پایدار نیست و وبسایت های رقیب همواره به دنبال جذب بازدیدکنندگان جدید هستند. اگر تمرکز شما بر سئو نیست، رقبای شما به احتمال زیاد ترافیک شما را دزدیده اند.

اگر هیچ یک از این موارد نبود، ممکن است با جریمه گوگل مواجه باشید‌.

1-3 آیا بک لینک های مخربی در لیست لینک های خود دارید ؟

بر هیچکس پوشیده نیست که گوگل توجه زیادی به پروفایل بک لینک (لیست لینک های شما) شما دارد و آن ها در جریمه کردن وبسایت هایی که به راهنمایی های وب‌مستر (Webmaster Guidelines) بی توجه هستند و آن را برآورده نمی کنند بسیار سریع اقدام می کنند.

اگر سایت شما حاوی پیوند های اسپم و کم کیفیت است، می توانید مطمئن باشید که گوگل شما را جریمه کرده است یا به زودی می کند.

از ابزار های نظارت بر بک لینک ها  برای ردیابی پیوند های سایتتان استفاده کنید و لینک هایی با ریسک بالاتر را از بین ببرید.

از کنسول سایت مانیتور بک لینک منوی Your Links page کلیک کنید و تمامی بک لینک های سایتتان را مشاهده کنید. این ابزار بصورت خودکار لینک هایی که به عنوان هرزنامه ی بالقوه یا لینک کم کیفیت می باشند را شناسایی و علامت گذاری می کند و پیشنهاد می کند که تاثیر آنها را بر سایت خود از بین ببرید.

لیست بک لینک ها در مانیتور بک لینک برای بررسی اسجم بودن آنها

فیلتر “هشدار ها” را در سمت راست صفحه نمایش بر تمامی بک لینک هایی که با نشان هشدار از بین برده شده ‌اند، اعمال کنید:

به خاطر بسپارید که لزوماً هر پیوندی با هشدار یک لینک بد نیست.

پس سعی کنید مواردی که شک دارید را به صورت جداگانه بررسی کنید.

همچنین به یاد داشته باشید که یک پروفایل بک لینک معمولی حاوی تعدادی لینک خوب و بد خواهد بود،و این موضوع خود ارزشمند است. بنابراین، با دیدن چند لینک با کیفیت کم نترسید.

اگر احساس می کنید در این قسمت با جریمه گوگل مواجه هستید، باید لیست بک لینک های خود را با چند چیز دیگر نیز ارزیابی کنید:

 • ترکیب نامتعادل از بک لینک های follow وnofollow: این بدین معنی است که فالو بودن تمامی بک لینک های شما از نظر گوگل مشکوک تلقی می شود و جرقه ای برای جریمه شدن شما محسوب می شود.
 • متن های پیوند با کلمات کلیدی زیاد : اگر در لینک های خودتان از متن هایی با کلمات کلیدی بیش ازحد استفاده می کنید،این کار نیز از نظرگوگل به نظر مشکوک می رسد و احتمال پنالتی شدن توسط گوگل وجود دارد. سعی کنید در لینک سازی هایی که برای سایت خود انجام می دهید از طیف وسیعی از کلمات معمولی و کلیدی برای لینک دادن به قسمت های مختلف سایت خود استفاده کنید.
 • منابع لینک دهی کم کیفیت: اگر بسیاری از بک لینک های شما از وبسایت های جدید با حوزه ی اختیار کم یا امتیاز های بالای هرزنامه حاصل می شوند، بد به نظر می رسد. چنین لیست بک لینکی بیان می کند که وبسایت شما تنها به وبسایت ‌های کم کیفیت توجه دارد و در نتیجه ممکن است توسط گوگل جریمه شوید.

 

1-4 با چه نوع از جریمه گوگل روبرو هستید؟

تا اینجا، شما باید اطلاعات نسبتاً خوبی در رابطه با داشتن یا نداشتن جریمه­ گوگل داشته باشید.

گام بعدی یافتن نوع جریمه ای است که با آن مواجه هستید: دستی یا الگوریتمی.

جریمه دستی

در برخی موارد، کاربران انسانی در گوگل به صورت دستی جریمه ای را به یک وبسایت خاص اعمال می کنند. این می تواند ترسناک باشد، خصوصا! اگر شما در نتیجه ی آن اکثریت ترافیک خود را از دست دهید.

با این وجود، جنبه ی مثبتی نیز برای این نوع از جریمه ی گوگل وجود دارد:

شما می توانید پیامی که گوگل برای شما فرستاده را خوانده و به آن پاسخ دهید و شانس خوبی در برطرف کردن جریمه فقط از طریق دنبال نمودن دستورالعمل های موجود دارید.

به منظور بررسی جریمه های دستی، وارد حساب کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) خود شوید. به صفحه ی “Manual actions” زیرمنوی “Security & Manual Actions” بروید.

اگر گوگل شما را جریمه دستی کرده باشد، پیامی در این صفحه برای شما ظاهر خواهد شد. در اینجا نمونه ای از یک پیام اقدام دستی (manual action message) برای مسائل major spam از موتور جستجو را مشاهده می کنید که موجب پنالتی شدن یک سایت می شود:

خطای major spam در کنسول گوگل و پنالتی شدناگر هیچ جریمه دستی وجود نداشت، صفحه ی شما کنسول شما در این منو این­گونه خواهد بود:

صفحه بدون خطا در منوال اکشنز کنسول گوگلجریمه الگوریتمی (Algorithmic penalty)

اگر کنسول جستجوی گوگل را چک کرده و هیچ­ گونه جریمه ی دستی را مشاهده نکنید، ممکن است وبسایت شما با جریمه ی الگوریتمی مواجه باشد.

متأسفانه، الگوریتم گوگل مداوم در حال تغییر است و آن ها ندرتاً این تغییرات را فاش و یا توضیح می دهند.

اگر وبسایت شما در نتیجه ی به روزرسانی الگوریتمی جریمه شده باشد، باید هر کاری که می توانید برای برگرداندن وبسایت منطبق با انتظارات گوگل انجام دهید  اما کمک چندانی از جانب گوگل دریافت نخواهید کرد.

در اینجا چندین مورد آورده شده است که شما در صورت مشکوک بودن به جریمه ی الگوریتمی می توانید بررسی کنید:

 • وبسایت های خبری سئو: انطباق با تغییرات الگوریتم گوگل به تنهایی دشوار است. معمولا بهترین راهنما برای شما سایت های خبری سئو معتبر مانند  Search Engine Journal و Google Webmaster Central Blog می باشد. در بسیاری موارد این وبسایت ها تغییرات اساسی که در آپدیت های گوگل صورت می گیرد را گزارش می دهند.
 • کیفیت محتوا: گوگل طرفدار محتوای با کیفیت است. معمولا یک محتوای بی کیفیت “کم” و بدون دانشی هستند و اینکه صفحات به گونه ­ای طراحی شده اند که کاربر را مجبور کنند روی لینک ها و صفحاتی خاص کلیک کنند و معمولا از سطح مناسبی از تخصص، اعتبار و جذابیت برخوردار نیستند.

راهنمای ارزیاب کیفیت گوگل (Google’s Quality Rater Guidelines) را برای دیدن مثال هایی از محتوای کم کیفیت بررسی کنید. اگر هر یک از این نمونه ها را در سایت خود دارید، می توانید با جریمه ی محتوایی “content penalty” بصورت الگوریتمی مواجه شوید.

 • لیست بک لینک ها: اگر پروفایل بک لینک های شما بیش از حد کامل باشد، ممکن است جریمه ی پیوند گوگل (Google link penalty) را تحریک کنید.

خب این یعنی چه؟؟؟ بیش از حد کامل بودن به معنی این است که انکرتکست های شما به صورت مداوم از کلمات کلیدی یکسانی استفاده می کنند و شما بک لینک های یکسان بسیاری دارید و یا اینکه شما کلی بک لینک از یک سایت خاص یا یک بلاگ خاص داشته باشید.

 • سرعت صفحه: وبسایت های با بارگذاری سریع تر بیشتر مورد پند گوگل هستند زیرا آن ها تجربه ی کابری (user experience) بهتری را ارائه می دهند. پس از به روزرسانی سرعت صفحه در سال 2018 ( Page Speed Update)، سایت های موبایلی که کندتر بارگذاری می شوند، ممکن است با جریمه مواجه شوند.

به منظور بررسی سرعت سایت خود و یافتن زمینه های بهبود سرعت سایت خود از ابزار (PageSpeed Insights tool) استفاده کنید.

 • استراتژی سئو شما: اگر ترافیک جستجوی شما پایین است یا در حال از دست دادن رتبه بندی کلمات کلیدی هستید، ممکن است استراتژی سئو شما دلیل اصلی پنالتی شدنتان باشد. شیوه های سئو خود را با راهنمای وب مستر گوگل  بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید از تاکتیک های کلاه سیاه یا کلاه خاکستری که قابل قبول گوگل نیست، استفاده نمی کنید.

بخش 2: چگونه جریمه های گوگل را برطرف کنیم و از جریمه های بیشتر نجات پیداکنیم؟

اگر شما جریمه ی گوگل دارید نگران نباشید چرا که برای آن راه­ حل وجود دارد.

اساساً، نیاز است که شما بر تلاش های سئو خود بیافزایید تا اطمینان حاصل نمایید که وبسایت شما انتظارات کیفیتی گوگل را برآورده می کند. زمانی که این کار را انجام دهید، رتبه بندی ها و ترافیک باز می­ گردند!

برای اصلاح وبسایت خود، مراحل زیر را دنبال کنید و رتبه بندی خود را بازگردانده و از جریمه های بیشتر گوگل مصون بمانید.

2-1 هر گونه مسئله ی ایجاد شده توسط جریمه­ ی دستی گوگل (manual Google penalty) را پاسخ دهید.

اگر با جریمه ی دستی مواجه هستید، خود را خوش شانس بدانید. در مقایسه با جریمه های الگوریتمی، برطرف کردن این جریمه ها بسیار آسان تر است.

مراحلی به منظور حل مسئله در پیغامی که برای شما ارسال می شود وجود دارند. ضمن اینکه ممکن است گوگل در مورد شما اشتباه کرده باشد، در اکثر موارد اجرای پیشنهادات آن ها سریع تر و مقرون به صرفه تر است.

در برخی شرایط، ممکن است درک نظرات گوگل برای شما دشوار باشد. در این مورد، پیروی از توصیه ها در مراحل بعدی را به شما پیشنهاد می کنم آن ها بهترین شیوه برای بهبود کل سایت و نتایج حاصل در طی زمان هستند.

2-2 شناسایی بک لینک های اسپم و رد کردن آن ها(disavow).

وجود بک لینک های اسپم و کم کیفیت به رتبه بندی شما و ترافیک جستجو سایتتان آسیب خواهد رساند.

با دانستن اینکه لینک های مخرب اجتناب ناپذیر هستند، پیشنهاد ما این است که به اندازه (حدودا 20 درصد) بک لینک های بد سایت خود را نگه دارید،تا اینکه تنها لیست لینک های مفید نگه دارید. شما می توانید این موضوع را به راحتی با بررسی لینک های بازگشتی تان مدیریت کنید.

به لیست بک لینک های خود در monitorbacklinks رفته و از فیلتر “Warnings” به منظور یافتن لینک های دارای پتانسیل اسپم استفاده کنید.

در این مثال، ما بک لینک ها را با “High Moz Spam Score” فیلتر کرده ایم. در نتیجه بدست آمده بیش از 300 مورد از این لینک های بازگشتی را نشان می دهد که می توان آن ها را به عنوان لینک های هرز در نظر گرفت:

فیلتر بک لینک های اسپم در monitorbacklinks برای رهایی از پنالتی گوگل

به محض ورود به این لینک های بازگشتی و مطمئن شدن از اسپم بودن آن ها، نسبت به disavow کردن آنها اقدام کنید.

برای این کار به ابزار رد کردن لینک های گوگل (Google’s Disavow Links tool) بروید و فهرست لینک هایی که تهیه کرده اید را بارگذاری نمایید. این کار موجب می شود تا گوگل شما را با سایت های حاوی آن لینک های اسپم مرتبط نداند.

2-3 تقویت لیست بک لینک ها

با رد شدن بک لینک های اسپم، شما باید بر تقویت این لیست،روی بک لینک هایی با کیفیت بالاتر کار نمایید. در اینجا، ساده ترین روش های انجام این کار را ارائه کی کنیم:

لینک سازی اورگانیک و تولید رپورتاژ اصولی خود را به ما بسپارید

2-3-1 مشخص کنید که کدام صفحات شما پتانسیل جذب بک لینک بالایی دارند.

موفق ترین صفحات شما آن هایی هستند که باید برای بک لینک های بیشتر ارتقا یابند زیرا ارتباط خوبی با مخاطب شما برقرار کرده اند.آن ها همچنین می توانند بینش ارزشمندی در مورد نوع محتوایی که عملکرد مناسبی دارد را به شما ارائه دهند.

به عنوان مثال، آیا صفحات شما با لینک های درست و زیاد حاوی مصاحبه هایی با کارشناسان و همراه با تصاویری از محصولاتی با کیفیت بالا می باشند؟

اگر اینطور است از این بینش برای آگاهی از محتوایی که در آینده ایجاد خواهید کرد، استفاده کنید. شما به راحتی می توانید این صفحات با عملکرد بالا را با استفاده از لینک های برتر(Top Links) سایتتان در کنسول گوگل یا ابزار های آنالیز دیگر بیابید.

نمونه ای از لیست لینک های برتر یک سایت در سایت مانیتور بک لینکز

گزارش لینک های برتر مانیتور بک لینکز

این به شما URL های سایتتان را نشان می دهد که بیشترین بک لینک ها را تولید کرده اند.

برای پیدا کردن ارزشمند ترین URL هایی که بیشترین بک لینک ها را تولید کرده اند، پیشنهاد می کنیم که به follow و nofollow آنها توجه کنید. در حالت ایده آل، بهتر است که بر URL هایی تمرکز کنید که 50 درصد یا بیستر بک لینک های آن follow هستند.

2-3-2 دستیابی گسترده برای درخواست پیوند های بازگشتی بیشتر

در این مرحله شما باید نگاهی به بک لینک هی با کیفیت خود بیندازید و سایت هایی که پتانسیل دریافت بک لینک بیشتری دارند را شناسایی کنید.

شما می توانید با تمرکز بر وبسایت هایی که در گذشته به شما لینک داده اند و یک استراتژی خوب، دوباره آنها را ترقیب به لینک دادن به صفحات با کیفیت خود کنید.

اجازه دهید که به شما نشان دهم که چگونه این منابع لینکی بالقوه را با استفاده از ابزار های monitorbacklinks پیداکنیم.

از صفحه ی پیوندهای شما (Your Links page)، اضافه کردن آدرس یکی از صفحات باکیفیت خود در منوی فیلتر بخش “To” لیست سایت هایی که به شما لینک داده اند را پیدا کنید و آنها را یادداشت کنید.

دریافت لینک های با کیفیت

به دنبال وبسایت هایی با کیفیت بالا بگردید که به یکی از این صفحات شما لینک داده اند و سپس به منظور ارسال درخواست برای لینک دادن به یک صفحه دیگر با آن ها تماس بگیرید.

و این کار را برای دریافت لینک های بیشتر تکرار کنید.

2-3-3 محتوایی با کیفیت بالاتر منتشر کنید

گوگل این را دوست دارد، مردم این را دوست دارند. شما باید به طور منظم محتوای جدید و با کیفیت بالا را بر وبسایت خود منتشر کنید تا به گوگل ارزش خود را نشان دهید. ما پیروی از استراتژی محتوایی بلندمدت را پیشنهاد می کنم که در آن شما متعهد به انتشار محتوای جدید حداقل یک بار در هفته هستید.

علاوه بر این، هر چه محتوای شما بر سایت بیشتر باشد، بک لینک های بیشتری را به دست خواهید آورد!

اگر به دنبال ایده های محتوایی خوب هستید و نمی دانید از کجا شروع کنید، از این نکات استفاده کنید:

 • مقالات با پتانسیل رشد بالا را در وبسایت خود پیدا کنید. چه موضوعاتی را می توانید بازبینی یا گسترش دهید؟ آیا چشم انداز یا داده ی جدیدی وجود دارد که بتوان از آن استفاده کرد؟ اگر اینطور است بدون ترس این کار را انجام دهید.صفحاتی که بیشترین بازدید را در سایتتان داشته اند را با استفاده از Google Analytics پیدا کنید و اگر پتانسیل رشد دارند آنها را رشد دهید.
 • کشف کنید که مخاطبان شما چه چیزی را می خواهند. کامنت ها و سوالات مشترک آن ها چیست؟ به طور مشخص، مقالاتی را برای بیان آن ها بنویسید.

همچنین، کادر پرسش مردمی گوگل (Also Ask box)، مکان مناسبی برای پیدا کردن پرسش هایی است که مخاطبان شما مکرراً سوال می کنند. برای اطلاعات بیشتر این راهنما را مطالعه نمایید Read this guide for more.

 • مقالات با عملکرد بالای رقبای خود را بررسی کنید و ببینید آنها چه کارهای درستی انجام داده اند و همان را در رابطه با محتوای خود انجام دهید.

شما می توانید بک لینک های رقبای اصلی خود را با ابزارهای آنالیز ردیابی کنید و محتوایی را بر سایت های آن ها شناسایی کنید که بیشترین لینک های بازگشتی را به دست می آورند.

 • مراقب موضوعات داغ روز باشید. گاهی اوقات به منظور یافتن ایده های محتوایی از محدوده ی خود خارج شوید و به مطالب روز جامعه بپردازید.

به هشتگ های رسانه های اجتماعی یا صفحات داغ وبسایت های خبری نگاه کنید تا از موضوعات و سرخط،آنها ایده هایی را بگیرید که با عموم مردم در ارتباط است

در آخر باید بگوییم که هیچ کس به دنبال جریمه ی گوگل نیست. اما اگر فکر می کنید که درگیر پنالتی گوگل شده اید، از این تکنیک ها برای مطلع شدن، رفع و بازیابی رتبه بندی خود در نتایج گوگل و دوری کردن از موارد ناپسند گوگل استفاده کنید.

امیدواریم مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد

موفق و پیروز باشید.